Ultra-prerađena hrana ponovo je pod lupom naučnika, a istraživanja je sve češće povezuju sa rakom, srčanim bolestima, upalama, dijabetesom i kognitivnim propadanjem.
Novi američki ministar zdravlja Robert F. Kenedi Mlađi i njegovi saradnici upozoravaju na opasnosti hrane koja sadrži više od pet sastojaka – Kenedi je čak izjavio da su „hemijski prerađene namirnice glavni uzrok epidemije hroničnih bolesti u SAD-u“.
Sada nova studija pokazuje da ultra-prerađena hrana (UPF – ultra-processed foods) ne izaziva samo hronične bolesti, već i prevremenu smrt.
Prema istraživanju objavljenom u American Journal of Preventive Medicine, veći unos UPF direktno se povezuje s povećanom stopom smrtnosti među osobama starosti od 30 do 69 godina.
Naučnici su analizirali podatke iz osam zemalja – Australije, Brazila, Kanade, Čilea, Kolumbije, Meksika, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a – i otkrili da svakih 10% više unetih kalorija iz ultra-prerađene hrane povećava rizik od smrti za 3%. U zemljama poput SAD-a, gde je konzumacija ovih proizvoda najviša, čak 14% prevremenih smrti može se povezati sa UPF. Samo 2018. godine, u SAD-u je zabeleženo 124.000 smrti koje se pripisuju konzumaciji ultra-prerađene hrane.
„UPF utiče na zdravlje ne samo zbog visokog sadržaja natrijuma, trans masti i šećera, već i zbog industrijskih procesa obrade i veštačkih dodataka – boja, aroma, zaslađivača, emulgatora i drugih aditiva“, objasnio je vodeći istraživač dr Eduardo Augusto Fernandes Nilson.
4 vrste ultra-prerađene hrane koje najviše ugrožavaju život
Studija sprovedena prethodne godine otkriva koje su vrste ultra-prerađene hrane najopasnije po zdravlje i najviše povezane sa smrtnim ishodima:
- Prerađeno meso
- Zaslađena i veštački zaslađena pića
- Mlečni deserti (sladoledi, pudinzi, itd.)
- Zaslađeni doručci (industrijske žitarice i barovi)
Učesnici koji su najviše konzumirali ove proizvode imali su čak 4% viši rizik od sveukupne smrtnosti i 8% veći rizik od smrti zbog neurodegenerativnih bolesti, u poređenju sa onima koji su jeli najmanje UPF.
|