|
|
Sreda, 19.Junij 2024 ob 14:23:02 |
 |
(LifeSiteNews) — Papež Frančišek se sooča s preiskavo ZN zaradi domnevnega dovoljenja za nezakonito prisluškovanje med vatikanskim sojenjem o poneverbah v zvezi s prodajo luksuznih nepremičnin v Londonu.
Telegraph je v nedeljo poročal, da so odvetniki britanskega finančnika Rafaela Miniconeja, ki je obtožen goljufanja Vatikana pri londonskem nepremičninskem poslu, pri Združenih narodih vložili pritožbo zaradi domnevnih kršitev človekovih pravic, ki jih je med sojenjem zagrešil papež.
Kot poroča Telegraph, je bila pritožba naslovljena na posebno poročko Združenih narodov za neodvisnost sodnikov in odvetnikov, profesorico Margaret Satterthwaite, papeža pa označuje za "storilca" kršitev človekovih pravic.
Vodilni odvetnik za človekove pravice Rodni Dikson, ki zastopa Minćoneja, je Franjo obtožil, da je med preiskavo domnevnih nepravilnosti investitorja osebno odobrila nezakonito prisluškovanje Minćonejevemu telefonu.
"To nerazumno pooblastilo tožilcev s strani absolutnega monarha je zelena luč za izvajanje nadzora brez navedbe posebnih razlogov, tekočega sodnega ali drugega neodvisnega in nepristranskega nadzora ali mehanizma za izpodbijanje izvajanja nadzora pred neodvisnim in nepristranskim sodiščem," je trdil Dixon. .
Med sojenjem o poneverbah v Vatikanu, ki se je začelo leta 2021, so se pojavila poročila, da je papež dovolil prisluškovanje med preiskavo finančnega škandala.
New York Post je opozoril, da je papež Frančišek aprila 2021 spremenil vatikansko zakonodajo, da bi olajšal pregon kardinalov in škofov. Nekaj dni pozneje naj bi papež odredil "sprejemanje tehnoloških orodij, primernih za prestrezanje fiksnih in mobilnih naprav ter vseh drugih komunikacij, vključno z elektronskimi," glede na razkrite dokumente.
Kmalu zatem naj bi vatikanski uradniki in italijanski policisti zasegli Mignonejeve telefone in računalnik, medtem ko je bil poslovnež na dopustu.
Decembra lani je vatikansko sodišče Minćoneja skupaj s kardinalom Angelom Beciju in več drugimi obtoženci obsodilo na pet let in pol zapora.
V svoji pritožbi ZN je Dixon trdil, da Minćoneja vatikansko sodišče ne more obsoditi po kanonskem pravu za "posvetno transakcijo".
"Ni primerno, da se verska načela vsiljujejo ureditvi sekularne transakcije brez soglasja tistih, ki so v transakciji vpleteni," je v pritožbi dejal Dixon.
Dixon je kritiziral tudi domnevno opazovanje Mignonovih odvetnikov, medtem ko so bili v Rimu zaradi sojenja pred vatikanskim sodiščem. Rekel je, da se zdi, da so odvetniki "žrtve vmešavanja, če ne ustrahovanja" na "pobudo" Vatikana.
Minćone je za Telegraf povedal:
Moje osnovne pravice so bile kršene in ignorirane. Kako je lahko res, da sem prejel kazensko kazen zaradi kršitve duhovnega zakona, ki velja samo za člane Cerkve in se zdi, da ne velja za nikogar drugega, ki se ukvarja z vatikanskimi naložbami, in o tem nisem vedel ničesar?
Poročilo Telegrapha navaja, da se Minćone pritožuje na svojo obsodbo vatikanskega sodišča "na podlagi tega, da je bil dejansko oproščen zločinov v prvotni obtožnici in obsojen le za nova kazniva dejanja, uvedena ob 11. uri, in na podlagi vatikanskega kanoničnega - versko, ne kazensko pravo."
Vatikan je trdil, da je ravnal zakonito. Telegraph je citiral tiskovnega predstavnika Vatikana, ki je dejal: »Razna tuja sodišča so priznala legitimnost preiskav in skladnost vatikanskega pravosodnega sistema z načeli poštenega sojenja.
Vatikanski proces zaradi luksuznega stanovanja v Londonu
Sojenje o poneverbah v Vatikanu, v katerem so bili vpleteni Mincone, kardinal Beciu in drugi obtoženci, se je osredotočilo predvsem na vatikansko naložbo v nepremičnine v Londonu, ki jo je Beciu odobril kot nadomestek za splošne zadeve v vatikanskem državnem tajništvu. Leta 2014 je Beciu kupil delež v 60 Sloane Avenue, luksuzni nepremičninski stavbi v Londonu, z dobrodelnimi sredstvi iz Vatikana kot zavarovanjem za posojila v višini 200 milijonov evrov (približno 260 milijonov dolarjev po takratnem menjalnem tečaju), ki so bila nato vodena prek sklad, ki ga upravlja Rafaele Minćone.
Minćone se je pridružil Bečiju na zatožni klopi, spoznan je bil za krivega "poneverbe" in pranja denarja ter obsojen na enako kazen pet let in pol zapora, denarno kazen 8000 evrov in trajno prepoved opravljanja javnih funkcij.
Minćonejeva družba je nepremičnino kupila leta 2012 in delež v njej prodala Vatikanu. Ko je Vatikan leta 2018 zaključil odkup – po zaslugi Beciuja in monsinjorja Maura Carlina, nekdanjega Beciujevega tajnika – je Muccione od Vatikana v tem procesu zaslužil okoli 128 milijonov funtov.
Menijo, da je imel Beciu "osebno pooblastilo" za te transakcije in da jih je skril pred pozornostjo kardinala Georgea Pella, takratnega prefekta tajništva za gospodarstvo.
Ker so se polemike in škandali glede premoženja konec leta 2020 razraščali, je Vatikan konec leta 2020 sprožil lastno korupcijsko preiskavo Bechiujevih poslov – takrat je bil prefekt Kongregacije za svetnike, leta 2018 pa je Frančišek sprejel Bechiujev odstop, ko je kardinal odstopil. kardinalske privilegije, obdržal naslov.
Julija 2021 je vatikansko sodišče nato Bečiuja skupaj z Minćonejem in osmimi drugimi obtoženci obtožilo korupcije. Bečiu je bil osebno obtožen "poneverbe in zlorabe uradnega položaja, tudi v sodelovanju, pa tudi napeljevanja".
Julija 2022 je Vatikan prodal stavbo v Londonu, ki je bila v središču tekoče preiskave, s prijavljeno izgubo v višini 200 milijonov dolarjev, saj je AP ocenil, da je Vatikan za prvotni nakup stavbe porabil približno 350 milijonov evrov.
Decembra 2023 je vatikansko sodišče devet od desetih obtoženih, vključno z Minćonejem in Bečiujem, obsodilo na denarne in zaporne kazni.
Bečiu in njegovi odvetniki so strogijazali so nedolžni in da je sam papež Frančišek podprl londonski investicijski sporazum.
InfoWars
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
Papež Frančišek |
Galerija:
| |