|
|
Torek, 14.Maj 2024 ob 15:18:58 |
 |
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred prihajajočo Svetovno zdravstveno skupščino 27. maja omilila nekatere določbe svojih sporazumov o pandemiji. Kritiki v Združenih državah pa pravijo, da spremembe ne prispevajo dovolj k reševanju političnih pomislekov.
Določbe v prejšnjih osnutkih sporazuma WHO o pandemiji in mednarodnih zdravstvenih predpisih (IHR) so bile skupaj namenjene učinkoviti centralizaciji in povečanju moči WHO, če razglasi "izredne zdravstvene razmere".
Ob zadnjega osnutka sprememb z datumom 17. april je prva javna posodobitev osnutka IHR, ki je bil prvotno objavljen v začetku leta 2023.
"Na večini področij in za vsa tista, ki so nas s pravnega vidika najbolj skrbela, vmesni osnutek odraža velik odmik delovne skupine WHO od besedila prvotnih predlogov," sta angleška odvetnika Ben in Molly Kingsley zapisala aprila o novih spremembah.
Vendar nekateri opazovalci WHO ostajajo previdni
"Pravzaprav vse slabe stvari so še vedno prisotne," je za The Epoch Times povedala dr. Meryl Nass, ameriška zdravnica in glasna kritika sporazuma WHO.
"Besedilo je bolj zmerno, toda ker se je treba pozneje toliko odločiti, ni jasno, ali je bolj zmeren jezik smiseln," je dejal dr. Nass.
"Moja najboljša domneva je, da si obupno želijo doseči glasovanje o nečem, zato bodo možnosti verjetno bodisi "lažja" različica dogovora ... ali odlog." Vendar se bojijo zamude, ker se ljudje prebujajo.”
WHO in njeni zagovorniki – vključno s slavnimi osebnostmi, politiki in verskimi skupinami – so sprožili globalno kampanjo in pozvali 194 držav članic, naj podpišejo dokumente.
"Ljudem po svetu, ljudem v vaših državah, ljudem, ki jih predstavljate, zagotovite bolj varno prihodnost," je dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na srečanju v Ženevi 3. maja. "Imam eno preprosto prošnjo: prosim, naredite to namesto njih.
Vse države, ki dogovorov ne podpirajo, je pozval, naj se vzdržijo spodbujanja drugih držav, da jim nasprotujejo.
20. marca je veleposlanik WHO in nekdanji predsednik vlade Združenega kraljestva Gordon Brown pohvalil "močno posredovanje 23 nekdanjih predsednikov držav, 22 nekdanjih predsednikov vlad, nekdanjega generalnega sekretarja Združenih narodov in 3 Nobelovih nagrajencev ...."
G. Brown je pozval k enotnemu globalnemu ukrepanju, da bi "razkrinkali kampanje dezinformacij z lažnimi novicami, ki jih 'teoretiki zarote' poskušajo potisniti kot mednarodni sporazum za sporazum o pandemiji".
Zavrnil je kritike, da bi sporazum o pandemiji in spremembe IHR prepustili morebitno suverenost državam članicam WHO.
Kritiki ostajajo neprepričani
Kljub tem zagotovilom pa prizadevanja, da bi Svetovni zdravstveni organizaciji dali več moči, še vedno naletijo na odpor.
V zadnjih mesecih sta Louisiana in Florida sprejeli zakone, ki navajajo, da državni uradniki ne bodo upošti direktiv WHO, druge države, kot je Oklahoma, pa razmišljajo o podobnih zakonih.
8. maja so generalni državni tožilci iz 22 zveznih držav podpisali pismo predsedniku Joeju Bidnu, v katerem so ga pozvali, naj ne podpiše sporazumov WHO, in dejali, da se bodo uprli vsem poskusom WHO, da vzpostavi politiko javnega zdravja v njihovih državah.
"Čeprav je zadnja ponovitev veliko boljša od prejšnjih različic, je še vedno zelo problematična," je zapisal državni tožilec. "Netansparentnost in nepreglednost teh postopkov bi poleg tega lahko omogočila ponovno uvedbo najbolj nezaslišanih določb iz preteklih različic."
"Navsezadnje cilj teh instrumentov ni varovanje javnega zdravja. Gre za prenos pooblastil Svetovni zdravstveni organizaciji – zlasti njenemu generalnemu direktorju – za omejevanje pravic naših državljanov do svobode govora, zasebnosti, gibanja (zlasti čezmejnega potovanja) in informirane privolitve.
Zaradi nesprejemanje sporne pogodbe je WHO odstopil od nekaterih bolj kontroverznih ukrepov. Ki pa v bistvu ne spreminja nič. Bidnova administracija je vključena v pogajanja o sporazumu SZO in mu je izrazila podporo, vendar ni izrazila dokončne namere, da ga podpiše.
Zadnji osnutek
Iz zadnjega osnutka je bila črtana določba, da države članice "priznavajo WHO kot vodilni in usklajni organ mednarodnega javnozdravstvenega odziva" in se zavezujejo, da bodo upošte smernice WHO v nujnih zdravstvenih razmerah. Zadnji osnutek tudi navaja, da priporočila WHO niso zavezujoča.
ZeroHedge
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
WHO zločinci prtoti človeštvu |
Galerija:
| |