|
|
Torek, 22. Julij, 2025 ob 4:40:52 |
 |
Načrtovane spremembe Mednarodnega zdravstvenega pravilnika (IHR) s strani Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) – kot so razglasitve globalnih izrednih razmer, digitalni zdravstveni potni listi in mehanizmi zaprtja brez sodelovanja parlamentov – so pritegnile mednarodne kritike. Posebej sporno je dejstvo, da je več držav vložilo uradne ugovore ali načrtuje umik, da bi ohranile svojo nacionalno suverenost.
ZDA: Potrjen preobrat
Združene države Amerike pod predsednikom Trumpom so 18. julija 2025 uradno nasprotovale spremembam IHR (HHS.gov). Glede na skupno izjavo HHS in State Departmenta nova pravila ogrožajo državljanske svoboščine in nacionalni nadzor – SZO bi lahko razglasila globalne izredne razmere in uvedla ukrepe brez posvetovanja z ameriškim kongresom ali predsednikom.
Ugovor sledi umiku iz SZO, ki je bil napovedan spomladi (HHS.gov, HHS.gov).
Italija: Jasna zavrnitev
Italijanski minister za zdravje Orazio Schillaci je 18. julija dejal, da Rim "kategorično" zavrača reforme IHR.
Italija je še posebej kritična do morebitne uvedbe globalnih karanten, digitalnih potnih listov za cepljenje in centralno nadzorovanih zakonov o pandemiji – vse brez demokratične legitimnosti.
Avstrija: Opozorilo ustavnega sodišča
Avstrija se je 17. julija odzvala z uradnim ugovorom, s katerim je želela preprečiti uveljavitev sprememb brez odobritve državnega sveta. Minister Johannes Rauch je poudaril, da brez parlamentarnega nadzora ne sme priti do nobenega poseganja v temeljne pravice.
Argentina: Popoln izstop zaključen
Argentina je pod predsednikom Javierjem Mielom spomladi 2025 izstopila iz SZO (HHS.gov, Reuters). Država se je pritoža nad pomanjkanjem preglednosti, političnega vpliva in politiko zaprtja, ki je ogrožala človekove pravice med pandemijo COVID. Izstop je bil uradno ratificiran 27. maja, vzporedno z ameriško administracijo pod RFK ml. (theguardian.com).
Švica in Slovenija: Izraženi zadržki
Čeprav je Švica uradno odobrila spremembe Mednarodnega zdravstvenega pravilnika, je poudarila, da je to storila po javnem in parlamentarnem posvetovanju – poteza, ki kaže na pomen notranjih procesov (big.admin.ch).
Slovenija in druge države so se za zaščito nacionalnih pravnih struktur zanašale na podobne zadržke (Think Global Health, ejiltalk.org).
Druge države opazujejo dogajanje z nezaupanjem.
Poleg omenjenih držav so Brazilija, Kanada in Južnoafriška republika pozvale k natančnejšemu spremljanju, zlasti glede sodelovanja parlamenta (Think Global Health, ejiltalk.org). Več držav EU prav tako razmišlja o tem, ali bi vložile formalne zadržke.
Zaključek
SZO si prizadeva za bolj celovite globalne zdravstvene mandate. Vendar se odpor vse bolj oblikuje čez nacionalne meje – z odločnimi koraki Washingtona, Rima, Dunaja in Buenos Airesa ter jasnimi zadržki Berna in Ljubljane.
Konflikt je več kot le razprava o zdravju – je ključni boj za demokracijo, nadzor in suverenost v dobi, ko globalne institucije vse bolj iščejo večja pooblastila.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
WHO kriminalci |
Galerija:
| |