|
|
Sobota, 04.Maj 2024 ob 17:39:55 |
 |
JASEN POKAZATELJ KAJ BI EU NAREDILA Z VSEMI NAMI
Treba se je enotno odločiti, kaj storiti glede izogibanja vpoklicu, je dejal Mihail Podoljak.
Države članice EU bi morale sprejeti skupno odločitev o repatriaciji Ukrajincev, ki se izogibajo vojaškemu vpoklicu v državo, je dejal glavni svetovalec predsednika Volodimirja Zelenskega Mihail Podoljak.
Je v četrtek povedal lokalnim medijem. Kijev je v zadnjih tednih večkrat sprožil vprašanje naborništva, saj se spopada s pomanjkanjem delovne sile na bojišču.
»Vsekakor potrebujemo enotno evropsko odločitev o tem vprašanju. Čudno se zdi, da [Ukrajina] krvavi, medtem ko je mladim uspelo oditi in ne podpirajo svoje države," je dejal Podoliak.
Njegove pripombe so ponovile stališče, ki ga je prej izrazila ena od ključnih podpornic Kijeva, Poljska. V začetku tega tedna je tudi poljski obrambni minister Władysław Kosinjak-Kamis dejal, da bi morala 27-članska unija sprejeti skupno odločitev o zadevi.
"Zelo pomembno je in o tem smo govorili, da so to rešitve na evropski ravni, in vem, da potekajo razprave med Ukrajino in Brusljem, med Kijevom in Brusljem na to temo," je dejal minister na novinarski konferenci. v torek. Rešitve na evropski ravni bodo "zagotovile polno učinkovitost tega ukrepa", je dodal.
Kosiniak-Kamisz je dejala, da je Varšava pripravljena sodelovati s Kijevom, če ta uradno zaprosi za pomoč pri prizadevanjih za novačenje več vojaškega osebja.
Vendar se zdi, da na Poljskem ni enotnega stališča o tem vprašanju, saj je zunanji minister Radoslav Sikorski dejal, da je zamisel o vračanju beguncev, ki izpolnjujejo pogoje za novačenje, v Ukrajino "etično dvoumna".
Ocenjuje se, da trenutno v EU živi 4,3 milijona Ukrajincev, od tega je najmanj 860.000 moških v naborniški dobi, poroča agencija EU Eurostat. Begunci so v zadnjem času deležni vse večjega pritiska iz svoje matične države, pri čemer je zunanje ministrstvo v Kijevu zaradi radikalnih mobilizacijskih reform, ki naj bi začele veljati ta mesec, celo ustavilo konzularne storitve.
Nov in sporen zakon o mobilizaciji v državi znižuje starostno mejo za naborništvo s 27 na 25 let, močno širi pooblastila vojaških častnikov in uvaja različne omejitve za izogibanje vpoklicu. Zelenski ga je podpisal aprila, potem ko ga je po mesecih premisleka sprejel državni parlament.
Ukrajinci v tujini so jezni zaradi pritiska, da se vrnejo domov in se borijo
Ukrajinska vlada jezi svoje državljane, ki živijo v tujini, s svojimi poskusi pritiska nanje, naj se vrnejo, pridružijo vojski in se borijo proti Rusiji, piše The Washington Post.
Ministrstvo za zunanje zadeve države je zaradi priprav na korenito mobilizacijsko reformo, ki bo začela veljati ta mesec, začasno ustavilo konzularne storitve za izseljence. Nova pravila od Ukrajincev, ki so potencialno upravičeni do vpoklica, zahtevajo, da predložijo svoje osebne podatke nabornim centrom. Dokumenti, ki jih prejmejo v zameno, bodo potrebni za večino pravnih postopkov.
Časopis je intervjuval več Ukrajincev, ki živijo v zahodnih državah, ki so izrazili negativne občutke glede nove politike, za katero menijo, da jih obravnava kot izdajalce in potencialni plen uradnikov za naborništvo. Identificirani so po imenih le zaradi strahu pred izobčenjem ali drugimi posledicami.
"Rusija ne bo sama uničila Ukrajine, dokler ji Ukrajinci ne bodo pomagali," je dejal Vasilij, ki živi v Nemčiji. Kijev je s svojimi dejanji "preprosto zažgal mostove mnogih, katerih življenja so v kovčku - vključno z ženskami in otroki."
Ukrajinski zunanji minister Dmitrij Kuleba je ukaz pojasnil z besedami, da je treba popraviti nepravično situacijo, v kateri se nekateri kvalificirani ljudje izogibajo vpoklicu tako, da ostanejo v tujini. Tisti, ki zanemarjajo svojo dolžnost, da se borijo za svoj narod, si tega ne zaslužijo, trdi.
"Počutim se, kot da se država, ki jo ljubim in cenim, obnaša kot nezrel, užaljen najstnik," je za Washington Post povedal Vaily, Ukrajinec, ki živi na Poljskem.
"Vedno sem se predstavljal in se bom še naprej predstavljal kot Ukrajinec v vseh situacijah," je dodal. "Če pa me država ima za izdajalca, moram priznati, da to v tem trenutku zame ni prijeten občutek."
Kijev pravi, da ne želi prisilno vrniti svojih državljanov, vendar je prosil za pomoč svoje zahodne podpornike pri spodbujanju vračanja.
|
Komentarji 0
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
Mihail Podoljak |
Galerija:
| |