SPREMINJA SE V NADLEŽNEGA STARČKA KI BI SKUPAJ Z ZLOČINCI IN FAŠISTI POGNAL VES SVET V PROPAST...
Papež Frančišek je svoj štiridnevni obisk na Portugalskem ob svetovnem dnevu mladih začel z zgodbo o zlomu kapitalizma, populizmu in premajhni pozornosti do migrantov, a tudi neizogibnih podnebnih spremembah.
"V času, ko smo marsikje priča ozračju protestov in nemirov, ki je plodna tla za populizem in teorije zarote, Svetovni dan mladih predstavlja priložnost za skupno gradnjo," je papež dejal civilnim oblastem in diplomatom, zbranim v portugalski prestolnici. , Lizbona.
Ob obžalovanju pomanjkanja večje globalne kohezivnosti je papež opozoril, da se "planetarne krivice, vojne, podnebne in migracijske krize zdijo hitrejše od sposobnosti in pogosto pripravljenosti, da se skupaj soočimo s temi izzivi".
»Po klasični mitologiji je ocean otrok neba (Uran); zaradi njegove prostranosti se smrtniki ozrejo in dvignejo v neskončnost,« je dejal Frančišek. »Toda ocean je hkrati sin zemlje (Gea), ki objema, vabi tako, da z nežnostjo ovije ves naseljeni svet.
V tem prvem večjem nagovoru med obiskom je papež izpostavil tri »gradbišča upanja«, kjer lahko sodeluje ves svet: okolje, prihodnost in bratstvo.
Toda svetovni okoljski problem "ostaja izjemno resen", je dejal, in "oceani se segrevajo, njihove globine pa na površje prinašajo grdoto, s katero smo onesnažili naš skupni dom".
"Velike zaloge življenja spreminjamo v plastična odlagališča," je nadalj. "Ocean nas opominja, da je človeško življenje poklicano, da se uskladi z okoljem, ki je večje od nas samih, ki ga je treba ohraniti ... previdno, z mislijo na mlajše generacije."
Ko je govoril o prihodnosti, je Frančišek opozoril na »fazo padajoče demografske krivulje«, ki jo doživljata Evropa in Zahod, in namignil, da »prihodnost od nas zahteva, da se soočimo z upadanjem rodnosti in upadanjem želje po življenju«.
"Danes je bolj kot kdaj koli prej poklican popraviti gospodarska neravnovesja trga, ki proizvaja bogastvo, a ga ne razdeljuje, siromaši duše virov in gotovosti," je dodal.
Glede bratstva je papež poudaril, da je treba zmanjšati kulturne in verske razlike, da bi zgradili globalno skupnost.
»Kako lepo se je znova odkriti kot bratje in sestre, ki delamo za skupno dobro, puščamo za seboj nasprotja in razlike v pogledih!« je dejal.
"Tu so tudi primeri mladih, ki nas s svojim klicem po miru in željo po življenju vodijo k temu, da podiramo toge ograje članstva, postavljene v imenu drugačnosti in veroizpovedi," je dejal.
Kot pogosto je Frančišek kritiziral tudi prevladujočo »kulturo zavračanja«, zlasti v zvezi s človeškim življenjem.
Človek bi se moral vprašati, je dejal, "Kam pluješ, Evropa in Zahod, z zavračanjem starega, zidov iz bodeče žice, pobojev na morju in praznih zibelk?" Kam pluješ?"
"Kam greš, če, soočen s hudim življenjem, ponudiš prenagljena in napačna zdravila, kot je lahek dostop do smrti, priročna rešitev, ki je videti sladka, a je v resnici bolj grenka od morskih voda?" rekel je. "In mislim toliko sofisticiranih zakonov o evtanaziji."
|