Facebook ima zagotovo svojo interpretacijo tega, kaj je odprta toleranca - da ne omenjamo pravnega govora.
Osrednji postulati ene religije ne bi smeli biti bolj ali manj sprejemljivi od postulatov druge, ne glede na to, ali se "moderator" (to je cenzor, oseba ali stroj) strinja ali ne.
Ko pa kristjan objavi, da je "Jezus umrl, da bi ti lahko živel" - kar bi bilo eno temeljnih veroizpovedi te vere -, je lahko oseba, ki stoji za objavo, še vedno obtožena "sovražnega govora" na Facebooku.
Vzemite nekdanjega pisca Blaze, novinarja Billyja Hallowella, ki je na spletu delil prav takšno izjavo. Osupljiv odgovor Facebooka ni bil le sčasoma izbris objave, ampak tudi razlaga cenzure kot odgovor na "sovražni govor".
Pravzaprav ni pomembno, ali se s tem strinjate ali ne – tako kot s prepričanji katere koli druge vere – ampak kaj točno je pri tem »sovraštva«? Če nič drugega, fraza jasno govori o nesebičnosti in odrekanju za dobro drugih.
Hallowell je o tem spregovoril na Twitterju, objavil sliko in komentar, v katerem je dejal, da je bil incident po njegovem mnenju "zelo, zelo bizaren".
Bil pa je tudi pritožbeni postopek, ki pa ni pomagal. Kdor koli/kar koli pregleduje te pritožbe na Facebooku, je vztrajal pri svojem.
Hallowell je prvič kliknil »objavi« na Facebooku okoli 2. aprila (to bi bilo torej okoli velike noči, zaradi česar je sporočilo, ki ga je poskušal razširiti, bolj relevantno). Toda ob je bila hitro označena, da domnevno krši politiko sovražnega govora skupnosti – in prejela opozorilo, da bo ob morda "pregledana".
Takrat je bila kazen, za katero je Facebookov cenzurni stroj menil, da ustreza "zločinu", narediti objavo nevidno za vse razen za avtorja.
To, da je Jezus umrl, da bi njegovi privrženci lahko živeli – kot koncept ali ne – je le načelo vere.
Torej, namesto da bi upraviči izjemno nizko uvrstitev - v tem smislu - dejanske - objave z "imamo te standarde (sovražnega govora), da se vsi počutijo varne, spoštovane in dobrodošle" - bi morda Facebookov nespametni sistem "moderiranja" spoznal, da prav zaradi takšnih reakcij se kristjani niso počutili niti "varne, spoštovane niti dobrodošle".
Potem je šlo na slabše. Ob je bila po "pritožbi" popolnoma izbrisana.
"Vašo pritožbo smo pregledali," je zatrdil Facebook in dodal: "Ne moremo prikazati vsebine, ki krši naše standarde skupnosti glede sovražnega govora."
ReclaimTheNet