Osrednji mediji pripravljajo javnost na to, da bodo kmalu mnogi ostali brez službe, le preigravajo številke, da ne bi prišlo do panike. Medtem ko zagovorniki umetne inteligence in »velike ponastavitve«, ki jo najglasneje promovira direktor WEF Klaus Schwab, govorijo o desetinah milijonov delovnih mest manj, se resnica skriva v številkah, ki presegajo stotine milijonov.
Svetovni gospodarski forum (WEF), ki se zavzema za robotizacijo in celo transhumanizem, je napovedal, da bo umetna inteligenca v naslednjih petih letih nadomestila ljudi na 14 milijonih delovnih mest na svetu.
WEF na podlagi raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 800 podjetij, pričakuje, da bodo delodajalci do leta 2027 ustvarili 69 milijonov delovnih mest, 83 milijonov pa jih bodo zaprli, poroča RTS.
Umetna inteligenca se pogosto uporablja v medicini, kmetijstvu, uporablja se celo v sodni praksi, njen razvoj pa bo imel tako pozitiven kot negativen vpliv na delovna mesta, napovedujejo strokovnjaki Svetovnega gospodarskega foruma.
Mario ZNA že leta napoveduje, kaj se bo zgodilo. Spet je imel prav!
Ivan Umeljić iz Centra za promocijo znanosti pravi, da je umetna inteligenca že prepoznana kot ena najpomembnejših tehnologij v 21. stoletju.
»Da je ta problem prepoznan, priča dejstvo, da je Evropska komisija sprejela celo vrsto aktov, ki poskušajo urediti to področje, tudi pravice delavcev. Tu bi izpostavil predlog evropske regulativne uredbe, kjer so pravice delavcev in uporaba umetne inteligence na tem področju uvrščeni med visoko tvegane procese, ki lahko ogrozijo človekovo svobodo, pravice in varnost,« pravi Umeljić.
Obstajajo tudi ocene investicijske banke "Goldman Sachs", ki kažejo, da bi lahko umetna inteligenca nadomestila 300 milijonov delovnih mest s polnim delovnim časom.
»Tem novim temam je treba prilagoditi izobražni sistem in organizirati javne razprave, da bi te teme približali državljanom. Nekaj manifestacij pri nas, ki se ukvarjajo s temi temami, sta Mesec matematike in Sejem tehnike in tehničnih dosežkov, ki ju državljani lahko obiščejo,« zaključuje Umeljić.
Po drugi strani pa napovedujejo, da bo do leta 2030 brez dela ostala kar milijarda ljudi, najbolj smešno pa je, da bodo brez kruha prvi ostali tisti, ki so prvi sprejeli agende.
|