Program penzionisanja i penzionih reformi predsednika Makrona pokrenuo je očekivane masovne demonstracije, štrajkove i nerede na ulicama Francuske a sindikalci najavljuju da će isključiti struju i grejanje pripadnicima tamošnje “elite”.
Dugo očekivani nacrt zakona o reformi koji je predat u parlamentu će povećati zvaničnu starosnu granicu za odlazak u penziju za dve godine, sa 62 na 64 godine. Prethodno su sindikati obećali”majku svih bitaka” i nikada do sada viđenu revoluciju.
Kao rezultat toga, javni prevoz je doživeo značajne poremećaje u radu, dok su mnoge škole već zatvorene, usred oko 200+ dobro najmasovnijih protesta širom Francuske u četvrtak.
U Parizu, Tuluzu, Marseju, Nantu i Nici zbog štrajkova su zaustavljeni različiti vidovi javnog prevoza, a Ajfelova kula je zatvorena za posetioce do se protesti šire.
Osam velikih sindikata proglasilo je četvrtak za “prvi dan štrajkova i protesta” – uz obećanja da će ih još mnogo doći.
Francusko ministarstvo obrazovanja saopštilo je da više od 40 odsto nastavnika osnovnih škola, kao i jedna trećina nastavnika u srednjim školama učestvuje u štrajkovima , zbog čega su mnogi prisiljeni da zatvore svoja vrata za dan, a verovatno i za nedelju dana unapred.
Francuska železnička uprava SNCF prijavila je “ozbiljan poremećaj” širom zemlje, pri čemu su metro linije u glavnom gradu morale da sprovedu delimično zatvaranje. „Na nekim železničkim linijama radila je samo jedna od 10 usluga, dok je pariski metro radio skeletnu uslugu“, preneo je Bi-Bi-Si.
Veruje se da je ukupno više od milion ljudi učestvovalo u protestima i štrajkovima u četvrtak, prema sindikatima, koji planiraju da nastave sa intenzivnim pritiskom dok Makronov zakon ne bude poražen.
Demonstracije će verovatno postati sve radikalnije i nasilnije, jer francuski protesti imaju tendenciju da idu da cilju.
Svi sindikati u zemlji – uključujući takozvane „reformističke“ sindikate za koje se vlada nadala da će pridobiti na svoju stranu – osudili su tu meru, kao i levičarska i krajnje desničarska opozicija u Narodnoj skupštini.
„Zidovi Jelisejske palate moraju da podrhtavaju“, rekao je u utorak lider Komunističke partije Fabijen Rusel.
Na mnogim mestima, masa se sukobila sa policijom, koja je primenila mere za kontrolu nereda, uključujući suzavac i pendreke, dok su se borile da raščiste ulice protiv ogromno većeg broja ljudi.
Zadovoljni ogromnim odzivom, glavni sindikati planiraju još jedan štrajk i demonstracije širom zemlje za 31. januar.
Galerija:
Komentari 0
OPOMENA: Stranica Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji oni objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili je opcija za komentare isključena ...