|
05. 05. 2025 |
 |
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp najavio je u nedelju uveče da planira da uvede 100% carinu na filmove proizvedene u inostranstvu, čime po prvi put proširuje svoju oštru trgovinsku politiku na sektor zabave.
Na mreži Truth Social, Tramp je poručio da je naložio Ministarstvu trgovine i svom trgovinskom predstavniku da „odmah počnu proces uvođenja“ ove dažbine na strane filmove. „HOĆEMO FILMOVE PONOVO SNIMANE U AMERICI!“ poručio je.
Američki filmovi se često snimaju u Velikoj Britaniji i Kanadi, uključujući i ovogodišnji najgledaniji naslov „Majnkraft“. Neki od najvećih letnjih blokbastera, poput „Nemoguće misije – Poslednji obračun“ i „Povratak sveta iz doba Jure“, takođe su snimani uglavnom van SAD.
Kako navodi Blumberg, nije jasno kako bi ovakva carina uopšte funkcionisala niti kako bi se vrednovali strani filmovi. Veliki broj holivudskih produkcija koristi lokacije širom sveta i postprodukciju u više zemalja.
Prema pisanju Volstrit Džurnala, filmski studiji su zatečeni i nisu dobili nikakvo prethodno upozorenje o planu niti smernice kako bi sve to moglo da funkcioniše.
Ukoliko druge zemlje uvedu recipročne mere, to bi moglo uništiti holivudske prihode iz inostranstva, posebno iz Kine, koja je ključno tržište.
„Radimo na tome“, poručio je američki ministar trgovine Hauard Lutnik na mreži X.
Nukleus problema je to što filmovi nisu fizička roba kao ostali uvozni proizvodi, pa bi administracija morala da definiše kako da ih vrednuje i šta sve spada u „uvoz“.
Ova odluka se tumači i kao odmazda za potez Kine, koja je prošlog meseca ograničila broj holivudskih filmova koji se mogu prikazivati u zemlji. Kineska filmska administracija tada je poručila da će to „neminovno dodatno smanjiti naklonost domaće publike prema američkim filmovima“, što Tramp, poznat po animozitetu prema Holivudu, očigledno ne vidi kao problem.
Dok je američka filmska industrija i dalje najuticajnija na svetu, strani filmovi u poslednjim godinama beleže sve veću popularnost. Južnokorejski triler „Parazit“ osvojio je četiri Oskara 2020. godine, uključujući i nagradu za najbolji film.
Prema podacima Udruženja filmske industrije, filmska i TV industrija u SAD je 2023. zapošlla oko 2,3 miliona ljudi. Udruženje nije odgovorilo na zahtev za komentar.
London je postao centar holivudske produkcije zahvaljujući poreskim olakšicama, velikim studijima i engleskom jeziku. Marvel trenutno tamo snima dva nastavka Osvetnika.
U međuvremenu, produkcija u SAD je opala zbog štednje, prelaska na striming i sve većeg otpora publike prema „lažnoj progresivnosti“ Holivuda. Potrošnja na produkciju u SAD pala je za 28% između 2021. i 2024.
Los Anđeles je zabeležio pad snimanja za 22% samo u prvom kvartalu ove godine, dok zemlje poput Kanade, Australije i Velike Britanije beleže rast.
U januaru je Tramp imenovao glumce Mela Gibsona, Džona Vojta i Silvestera Stalonea za specijalne ambasadore za Holivud s ciljem jačanja domaće industrije i otvaranja radnih mesta. Vojt uskoro treba da predstavi konkretne predloge.
„Ova trojica izuzetno talentovanih ljudi biće moje oči i uši. Uradiću ono što mi predlože“, rekao je Tramp.
Nije odmah jasno koje kompanije će najviše trpeti zbog novih tarifa, ali Netfliks je pod lupom, jer sve više svojih filmova snima u inostranstvu kako bi smanjio troškove.
Netfliks je bio među najuspešnijim tehnološkim gigantima, ali nagli rast troškova produkcije mogao bi značajno da obori vrednost njegovih akcija.
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|