Visoki zvaničnik Svetske zdravstvene organizacije (SZO) zagovara stalnu i obnovljenu saradnju sa tehnološkim gigantima iz Silicijumske doline, smatrajući da je nakon pandemije došlo do opadanja njihove saradnje sa korporacijama.
Endi Patison, lider Digitalnih kanala u SZO, izrazio je frustraciju zbog opadanja posvećenosti velikih tehnoloških platformi nakon što su pandemijske restrikcije počele da popuštaju. Predložio je formiranje “zdravstvenog online kolektiva”, sa ciljem da se saradnja koja je postojala tokom pandemije održi na institucionalnom nivou, a ne samo u vanrednim situacijama. Cilj je, kako je objasnio, da se ove veze ukorene toliko duboko da digitalni odgovor na pandemije postane rutinski, a ne reaktivan.
“Zdravstvene organizacije sarađuju u stvarnom svetu”, rekao je Patison, “ali u digitalnom svetu, često počinjemo iznova.” Njegova vizija je stalni savez tehnoloških kompanija i zdravstvenih vlasti, spremnih da neprestano šalju jedinstvenu poruku, ne samo u krizama.
Ovaj poziv za stalnu digitalnu koordinaciju dolazi nakon što je Patison opisao period bez presedana u saradnji SZO i tehnoloških kompanija tokom pandemije. Prema njegovim rečima, ove saradnje su počele još pre COVID-19, sa fokusom na vakcine, ali su eskalirale kada je pandemija počela.
Meta (bivši Fejsbuk) je imala ključnu ulogu, rekao je Patison, pomažući da se koordinira početni sastanak sa drugim velikim tehnološkim platformama. Taj sastanak postavio je temelje za ogromnu saradnju sa SZO, koja je uključivala sve od strožih politika cenzure “dezinformacija” do direktnog pojačavanja poruka organizacije putem društvenih mreža.
“Opseg projekata je bio od politike… do rada sa menadžerima proizvoda… kako bi se pojačao naš sadržaj kroz njihove kanale”, prisetio se Patison. Ove akcije su deo šire kampanje za kontrolisanje digitalne naracije o javnom zdravlju, uz vođenje platformi o tome kako da upravljaju protokom informacija.
Patison je jasno stavio do znanja da SZO ne meri svoj uspeh samo po lajkovima ili prikazima. Pravi cilj je manipulacija ponašanjem. “Pravi dokaz… je zapravo promena ponašanja”, rekao je, naglašavajući da je uticaj na donošenje odluka, a ne samo vidljivost, merilo za njihove online kampanje.
Ta promena nije ostavljena samo institucionalnim kanalima. Patison je ponosno istakao inicijativu SZO pod nazivom Fides, program koji je dizajniran da angažuje i pojača uticaj zdravstvenih influensera koji su voljni da prenose poruke SZO svojoj publici. Influenseri dobijaju ključne poruke i podatke, a ako sadržaj “odjekne”, podstiču se da ga pretvore u angažujuće postove, često sa humorom ili emocijama da bi osigurali širu privlačnost.
“Sarađujemo sa tehnološkim kompanijama [kako bismo] istakli te ljude”, objasnio je, govoreći o algoritamskom promovisanju i povećanju vidljivosti putem društvenih mreža. Ova tesna integracija između privatnih kompanija, vladinih institucija i odabranih pojedinaca stvara savršeno uhodani feedback loop, gde se zdravstvene naracije oblikuju, isporučuju i prate zbog efikasnosti.
Patison vidi uticaj influensera i algoritme velikih tehnoloških kompanija kao moćne alate za prilagođavanje narativa SZO lokalnim kontekstima, dok se istovremeno održava kontrola centralne poruke. “To nije SZO koja generički govori ljudima o nečemu,” rekao je. “To je kreator iz Ugande koji govori o… poslednjem skandalu… čineći to relevantnim.”
Dok SZO priprema strategiju za buduće zdravstvene krize, njihova digitalna komunikacija je jasna: produbiti veze sa tehnološkim gigantima, održavati kontrolu nad digitalnim diskursom o zdravlju i učiniti modifikaciju ponašanja, a ne samo prenošenje informacija. Postpandemijski plan SZO izgleda više kao institucionalizacija infrastrukture za upravljanje porukama, zasnovana na temeljima cenzure.
|