Nejavljanje – sankcijeGrađani koji su dobili poziv dužni su da se jave lično, sa ličnom kartom, vojnom knjižicom i pozivnim dokumentom. Upozoreni su da će nejavljanje biti sankcionisano u skladu sa zakonima.
Ove aktivnosti deo su zvanične provere realnog odziva i brojnosti vojne rezerve u zemlji. Poslednja ovakva mobilizaciona aktivnost u Bugarskoj sprovedena je pre više od tri decenije.
Zvanično objašnjenje Ministarstva odbrane BugarskeIz Ministarstva poručuju da je reč o rutinskom „ažuriranju spiskova rezervista“ koje traje do kraja aprila. U istom periodu, biće obavešteni i vlasnici vojne opreme koja pripada rezervnom sastavu.
Cilj je, kako navode, „popunnje vojnih formacija u skladu sa zakonom o rezervi“.
Ali da li je sve zaista rutinski?
Iako Ministarstvo tvrdi da nema mesta panici, izveštaji pokazuju da su hitno potrebne zakonodavne promene kako bi se omogućila brza regrutacija i tokom mira – što znači da rezervisti mogu biti pozvani bilo kada.
Prema medijima, bugarska vojska raspolaže mobilizacionom rezervom – osobama koje su prošle vojnu obuku, bivšim profesionalnim vojnicima i penzionisanim oficirima.
Zabrinjuća je procena da će za samo 14 godina ova rezerva biti iscrpljena. S obzirom na to da je obavezna vojna služba ukinuta 2007, broj obučenih vojnika opada za 5–7% godišnje.
Spekulacije o povezanosti sa ratom u UkrajiniIako je bugarski ministar odbrane više puta naglasio da mobilizacija nema veze sa situacijom u Ukrajini, mnogi podsećaju na procurene informacije o mogućem sporazumu sa Vladimirom Zelenskim o vojnoj i humanitarnoj pomoći – koji nikada nije stigao pred poslanike. Deo dokumenta je navodno bio dostupan javnosti, dok je ostatak ostao strogo poverljiv.