|
28. 03. 2025 |
 |
All Made in America
Donald Trump, aktualni predsjednik Sjedinjenih Država, izazvao je brojne reakcije uvođenjem carina od 25% na uvoz stranih automobila. Iako kritičari ovaj potez nazivaju protekcionističkim ili čak “glupim”, činjenica je da se radi o strateškom koraku koji služi dugoročnoj viziji “All Made in America”. Ovdje ističemo zašto je Trumpova odluka duboko promišljena i zašto zaslužuje pažnju.
Nacionalna ekonomija je temelj suvereniteta
Ništa nije važnije od jačanja domaće ekonomije i rada naroda koji gradi i održava naciju. Carine na strane automobile tjeraju američke kompanije i potrošače da se okreću domaćim proizvođačima, što direktno potiče radna mjesta i tehnološki napredak u SAD-u.
Ako nacija izgubi kontrolu nad ključnim industrijama, postaje ovisna o drugima — a to je rizik koji Trump odbija prihvatiti.
Svrha svake vlade trebala bi biti blagostanje njezinih građana. Uvođenjem carina, Trump štiti američke radnike od jeftine strane konkurencije koja često temelji proizvodnju na niskim plaćama i slabim radnim uvjetima. Cilj je jasniji: veće plaće, stabilnija zaposlenja i jača kupovna moć američke srednje klase.
Globalizam je neodrživa utopija
Globalistički pokreti, koji zagovaraju “bezgraničnu suradnju”, često zanemaruju realne razlike između nacija. Ne postoji “jedinstveno rješenje” za cijeli svijet, jer interesi SAD-a, Kine ili EU uvijek će biti u sukobu.
Trumpov protekcionizam nije mržnja prema drugima, već realan odgovor na činjenicu da globalizam često koristi najmoćnijima, dok običan narod plaća cijenu.
Svaka država treba težiti samodostatnosti u kritičnim sektorima — od industrije do energetike. Ovisnost o uvozu automobila, elektronike ili strategijskih sirovina ostavlja naciju ranjivom.
Trumpove carine potiču američke tvornice da se vrate kući, smanjujući ovisnost o vanjskim tržištima. To nije izolacionizam, već racionalna samoodbrana.
Europska Unija, kao eksperiment nadnacionalne integracije, suočava se s unutarnjim proturječjima. Njezin eventualni slom ne bi bio tragedija, jer su nacije jače kada čuvaju svoj identitet i suverenitet. SAD, nasuprot tome, ne smije dopustiti da ga globalistički projekti oslabe. Trumpov potez podsjeća da su nacionalne granice i interesi uvijek na prvom mjestu.
Iako Trumpove carine mogu uzrokovati kratkoročne trgovinske tenzije ili čak “štetu” drugima, njegova namjera je čista: braniti američke radnike i obitelji. U svijetu gdje lideri često slave globalizam zaboravljajući svoje građane, Trumpova upornost da Amerika bude prva zaslužuje poštovanje. Možemo mu se diviti ili ga kritizirati, ali ne možemo poreći da je dosljedan svojoj viziji.
Hrabrost izbora nad kompromisima
Donald Trump nije savršen, ali njegova spremnost da izazove status quo pokazuje hrabrost. “All Made in America” nije puki slogan — to je poziv na ponovno otkrivanje snage nacionalnog ponosa, samodostatnosti i odgovornosti prema budućim generacijama. U eri gdje se granice brišu, Trump podsjeća da su nacije, kao i obitelji, najjače kada stoje zajedno — ali uvijek na svojim temeljima.
|
Slike:
Komentari 1
 | Jeste li se vi umili jutros – pre nego što ste seli da pišete tekst?
Zašto je globalizam loša stvar – pa svi imaju jednaka prava, tržišna utakmica izbacuje na površinu najbolje, stanovništvo dobija najbolju robu po najnožoj ceni… a mi dobro znamo kako to u praksi izgleda. Isto tako i protekcionizam – super je kad država štiti svoju privredu od konkurencije i stanovništvo od jeftine strane radne snage. Ali zamislite “fiktivnu” situaciju: Tramp uvede visoke carine za svu stranu robu, zaustavi priliv strane radne snage ali ako recimo Srbija pokuša da uvede više carine na robu iz SAD, ako omogući povoljnije uslove svojim kompanijama, trgovačkim lancima, bankama… ili ako pokuša da sa drugim državama obračunava finansijske transfere u domaćim valutama a ne u dolaru – sankcije bato! Što je već najavljeno, kako se toga niste setili?
——————-
Tramp nije princ na belom konju, ko i dalje tako misli vreme je da sa bajki pređe bar na pripovetke. Na moje veliko zadovoljstvo Putin ne da nije naseo na tu mantru nego otvoreno pokazuje šta o tome misli. Putin poštuje dogovor sa Trampom, zaista više ne ruši energetsku infrastrukturu Ukrajine ali ne umnogostučio napade na komandne centre, proizvodnju i skladišta oružja i municije… širom Ukrajine.
Ne samo to, pošto je Tramp “pokrenuo pregovore sa Iranom da se vrate na nukleani dogovor ili…”, Putin je poslao na ratifikaciju ugovor sa Iranom o sveobuhvatnoj međudržavnoj saradnji – prc Milojko.
——————-
Za kraj malo domaće teme: je li pitao shumadinac šta se dogodi sa litijumom posle pada nadstrešnice u Novom Sadu – više nije “egzistencijalna pretnja Srbiji”? Evo staju protesti zbog nadstrešnice pa je litijum mnogo veća pretnja nego pre nedelju dana. Stvarno postaje degutantno… |
|
|
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|