NOVICE: Kulinarika Drobnak

Drobnjak ??? poln vsega dobrega ... (Kuhajmo.com)
 
 
Drobnjak ??? poln vsega dobrega
Cvet drobnjaka, (Foto: Splet)

Drobnjak najdemo na malodane vsakem vrtu. Pa ste vedeli, da je drobnjak pravzaprav prava vitaminska bomba? Res je. Ne le da je začimba, ki jo s pridom uporabljamo v kulinariki, ampak je drobnjak poln vitaminov in pozitivno vpliva na na??e telo, zato bi lahko rekli, da spada med zeli??ča.

Drobnjak, Allium schoenoprasum, je trajnica in je najmanj??a vrsta u??itnih čebul in izhaja iz rodu Allium (luk). Zanimivo je, da izvira tako iz Azije, Evrope kot Severne Amerike. In tako je drobnjak edina vrsta iz rodu luk, ki izhaja tako iz stare kot nove celine.

Gojenje in razmno??evanje drobnjaka


Drobnjak povsem enostavno lahko gojimo sami na vrtu. Drobnjak je trajnica, ki zraste do 50 cm visoko. čebulice drobnjaka so majhne in sto??časte oblike, rastejo v gostih skupinah. Listi drobnjaka so votli, ozki in zeleni. Imajo valjasto obliko in so ??iroki le 2-3 milimetre. Cvetovi so bledo vijolične barve, so zvezdasto oblikovani in imajo 6 cvetnih listov, ??iroki so do 2 centimetra. Drobnjak cveti v gostih socvetjih po 10 do 30 cvetov in cveti od aprila do maja.

Zanimivo je, da drobnjak sicer odganja ne??elene insekte, hkrati pa privablja čebele. Zakaj? Cvetovi drobnjaka vsebujejo ??veplove sestavine, ki so privlačne za čebele.

Drobnjak potrebuje veliko sončne svetlobe, zato ga posadite na sončno lego. Zemlja pa naj bo dobro izsu??ena in organsko bogata, s pH vrednostjo 6-7. Je odporen na mraz, prav tako pa prenese tudi su??o. Nič pa ne bo imel proti, če ga občasno malo okopljete in oplevete plevel, sicer drobnjak pa ni zahtevna rastlina za gojenje.

Lahko ga gojite tudi v lončku na balkonu ali v stanovanju. Pri tem pazite le na to, da ne bo imel direktne sončne svetlobe.

Kdaj je čas, da pore??emo drobnjak?


Ko drobnjakovi listi zrastejo nekje do vi??ine 15 centimetrov ??e lahko pričnemo z rezanjem. Najbolj??e je, da drobnjak uporabimo sve??. Sve??ega lahko za kratek čas shranimo tudi v hladilnik. Sicer pa lahko liste drobnjaka tudi zamrznemo ali pa posu??imo in ga tako shranimo za dni, ko ni sezona drobnjaka.

Pomembno je, da ko re??emo drobnjak, njegove liste pore??emo do same osnove. V obdobju rasti to počnemo redno, saj bodo listi ponovno zrasli.

Uporaba drobnjaka v kulinariki

Drobnjak je poznan in uporabljen malodane v vsakem gospodinjstvu. Sve?? drobnjak, ki ga nasekljamo uporabljamo kot začimbo solatam, ribam, krompirju, omakam in prelivom, juham in ostalim jedem. Odličen je tudi v kombinaciji s skuto. Ste ga ??e poskusili? Ne? Potem morate poskusiti. Na kruh nama??ite nekaj skute, posujte z nasekljanimi listi drobnjaka in okusna malica je pripravljena.

Uporabni in u??itni so tudi cvetovi. So prav prijetna popestritev solatam. Sicer pa s cvetovi drobnjaka običajno okrasimo jedi.

Ker ima drobnjak, v primerjavi s svojim sorodnikom česnom bolj blag okus, bo morda v??eč tudi tistim, ki ne marajo česna.

Drobnjak ?? njegovi pozitivni učinki

Kot sem ??e omenila, je drobnjak prava vitaminska bomba. 100 gramov drobnjaka vsebuje okoli 50 mg vitamina C, kar pa predstavlja kar 85% dnevne priporočljive količine vitamina C.

Vitamin C pa ni edini vitamin, ki se skriva v drobnjaku. Tudi vitamin B12 je v njem. Vitamin B12 je zelo pomemben vitamin, saj skrbi za kvaliteto krvi in pravilno delovanje ??ivčnega sistema, nastajanje celic in ??e in ??e. Drobnjak pa vsebuje tudi zelo veliko vitamina A (vitamin A je predvsem zelo pomemben vitamin za na?? vid). Vsebuje pa tudi ??elezo.

Sicer pa so učinki drobnjaka zelo podobni učinkom njegovega sorodnika česna, le da so v manj??ih količinah. Zato je drobnjak odlična re??itev za tiste, ki česna ne marajo ali jim je njegov okus morda premočan in ga ne prena??ajo.

Več kot odlično vpliva na prebavo, med drugim odstranjuje črevesne zajedavce in očisti črevesno tkivo navlake, ki se je v črevesju nabrala skozi zimo. Drobnjak ima diuretični učinek, saj vzpodbuja delovanje ledvic. Tako pomaga pri odvajanju strupov iz telesa, topi pa tudi sluzi v telesu.

Drobnjak pozitivno vpliva na na?? imunski sistem, saj nam ga pomaga krepiti. Pomagal pa naj bi tudi zoper spomladansko utrujenost in nas ??čitil pred prehladnimi obolenji (predvsem zaradi kombinacije ??eleza in vitamina).

Imate te??ave z visokim krvnim pritiskom? Drobnjak pomaga tudi zoper le-tega, saj ga zni??uje. Zni??uje pa tudi raven holesterola in ??iri ??ile.

Poleg vsega na??tetega je tudi antioksidant in zavira procese staranja. Deluje pa tudi kot antibiotik, saj deluje proti glivičnim obolenjem. In prav tako kot česen, tudi drobnjak deluje kot antibiotik. Deluje pa tudi antiseptično (uničuje in preprečuje nastanek mikroorganizmov na ko??i in sluznici).

?ebulice drobnjaka, zaradi vsebnosti fenolnih spojin, pa celo pomagajo v boju proti raku, saj vplivajo na zmanj??anje nenormalne rasti celic, ki je sicer značilna za rakava obolenja.

Izvleček iz semen drobnjaka pa je tudi afrodiziak. Zato nikar ne zavrzite njegovih cvetov, ampak jih zau??ijte.

  Zadnji poseg: Četrtek, 28.Julij 2016 ob 16:40:42

Galerija:




Več na temo "Drobnak"  
 
 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...