Ognjič vsebuje hlapno olje,salicilno kislino, smolo, gumo, sluz, grenčino, karotinoide idr. Foto: Reuters
Ognjiču pravijo tudi babji prstanec, meseček in vremenar, saj s cvetovi naznanja, kak??no bo vreme.
Ognjič zacveti junija, nabirate pa ga lahko vse do prvega mraza. Opazili ga boste na vrtovih kot okrasno rastlino, čeprav ga v ljudskem zdravilstvu uporabljajo za ??tevilne zdravstvene te??ave.
Prepoznali ga boste po pribli??no 60 cm visokem steblu z drobnimi dlačicami, podolgovatimi listi, ??ivo oran??nimi cvetovi in ostrem vonju. Celotna rastlina je rahlo lepljiva. Cvetje in listje nabirajte ob sončnem vremenu, su??ite ga v senci. Rastlino dobro posu??ite in shranite na suho v zaprto posodo.
Ognjič (Calendula officinalis L.) vsebuje hlapno olje, salicilno kislino, smolo, gumo, sluz, grenčino, karotinoide idr., pi??e Janez Kromar v knjigi Zdravilne rastline. Uporabljate ga podobno kot arniko, in sicer pri udarcih in zmečkaninah, za izločanje vode in znoja, pri ??elodčnih in črevesnih krčih, driski in vodenici. Ravno tako pospe??uje nastanek in izločanje ??olča. Učinkovit je tudi pri laj??anju ??enskih te??av v menopavzi in ob menstruaciji.
Lahko ga u??ivate tudi pri rakavih boleznih kot dopolnitev k drugim zdravilom. Z ognjičevim mazilom se ma??ite, če imate te??ave z aknami, bradavicami, tvori, ekcemi, pri opeklinah, ozeblinah, z njim boste pospe??ili tudi celjenje ran. Namočite ga lahko v ??ganje in pripravite tinkturo, ki jo uporabite pri podplutbah, oteklinah ali pretegnjenih mi??icah.
|