NOVICE: Kulinarika Olje

??kodljivost rafiniranih olj ... (Kuhajmo.com)
 
 
??kodljivost rafiniranih olj
(Foto: Splet)

Skoraj vsa olja na prodajnih policah v trgovinah s prehrano je predelanih oziroma rafiniranih. S predelavo (rafiniranjem) olju odvzamejo veliko dobrega ?? fosfolipide in karoten, naravni antioksidant vitamin E in lecitin. In kar je najslab??e ?? rafiniranje vpliva na kemične spremembe nekaterih ma??čobnih kislin, ki jih vsebuje naravno olje. Ne samo, da jih uniči, ampak celo povzroči, da se iz njih tvorijo zdravju ??kodljive transma??čobne kisline in drugi strupeni stranski produkti.

Moderni procesi pridobivanja olja zajemajo mehansko či??čenje semen in segrevanje pri povprečni temperaturi 120 stopinj Celzija. Sledi stiskanje v velikih stiskalnicah oziroma ekstrakcija s topili, kot sta na primer heksan ali heptan (sledovi teh topil lahko ostanejo v olju!). S postopki kot so degumiranje, beljenje in dezodoriranje olju odstranijo fosfolipide (lecitin), beljakovinske snovi, proste ma??čobne kisline, polisaharide in nekatere minerale. Odstranijo tudi pigmente, ki se nahajajo v olju (klorofil in beta karoten) in naravne aromatične snovi. Zaradi visokih temperatur (do 270 stopinj Celzija) in dalj časa trajajoče izpostavljenosti tem temperaturam se lahko v olju tvorijo strupeni peroksidi in druge ??kodljive snovi. Nenasičene ma??čobne kisline pri segrevanju nad 150 stopinj Celzija postanejo mutagene (po??kodujejo lahko na??e gene!), nad 160 stopinj Celzija se začnejo intenzivneje tvoriti transma??čobne kisline, za katere je dokazano, da prispevajo k vi??anju slabega holesterola v krvi (LDL), zmanj??anju dobrega holesterola in so po ??tevilnih raziskavah eden izmed glavnih dejavnikov nastanka rakavih obolenj in predvsem obolenj srčno-??ilnega sistema. Z modernimi industrijskimi postopki je olju odstranjeno vse, kar je v njem zdravju koristnega. Rezultat jtak??nega procesa je olje brez vonja in okusa, v njem lahko najdemo celo snovi, podobne gumi in plastiki, kar pa nikakor ne sodi v na?? organizem.

??e kar nekaj let, hladno stiskana, nepredelana olja dobivajo vse večji pomen v na??i prehrani.

Kakovostna nerafinirana olja so stisnjena mehansko iz organsko pridobljenih semen oziroma ore??kov in so polnjena v temne embala??e. Zelo je pomembno, da trgovci, ki hranijo ta olja skrbijo, da so skladi??čena v temnih prostorih, kjer ni visoke temperature.

Pri nakupu bodite pozorni na:

1. način pridobivanja olja, stiskano (priporočljivo je mehansko, hladno stiskanje).

2. način obdelave olja, torej ali je filtrirano in rafinirano (priporočljivo je naravno sesedanje delcev brez (mikro)filtracij, ki odvzemajo mnoge koristne sestavine).

3. način polnjenja (velja predvsem za olja, ki vsebujejo veliko na svetlobo in kisik občutljivih večkrat (poli) nenasičenih ma??čobnih kislin ?? priporočljive so temne steklenice in vakuumsko polnjenje).

Napačne informacije, ki so bile raz??irjene v drugi polovici prej??njega stoletja, so povzročile, da so bili rafinirana olja in margarina potro??nikom predstavljeni kot najbolj priporočljivi viri ma??čob. Masovna proizvodnja je zahta avtomatizirano predelavo, zaradi katere so bile tradicionalne (in nerodne) mehanske stiskalnice nadome??čene z avtomatiziranimi stiskalnicami, ki ob svojem delovanju proizvajajo veliko toplote, ta pa se prena??a na semena oziroma olje, pridobljeno iz njih. Oljem so začeli dodajati sintetične antioksidante, ki naredijo stabilnej??o sestavo olja, predvsem pa podalj??ajo njegovo ??ivljenjsko dobo. Rezultat vsega je cenej??a proizvodnja, cenej??e olje, a na ??alost tudi precej??nje zdravstveno tveganje za ljudi.

Zdravje je najpomembnej??e

V času druge svetovne vojne so naravna, nerafinirana olja skoraj v celoti nadomestila rafinirana olja brez okusa in slabe kakovosti, brez koristnih snovi, ki jih naravno vsebujejo, in z dodanimi sintetičnimi antioksidanti. Najhuj??a posledica predelave je kemična sprememba naravnih snovi, ki jih olja vsebujejo, v zdravju ??kodljive transma??čobe, polimere, ciklične komponente, aldehide, ketone, epokside, hidroperokside in podobne nezdrave snovi, izmed katerih so nekatere strupene ??e v manj??ih količinah.

Predelana olja in margarine bi lahko enačili z belim sladkorjem in belo moko ?? z odstranjenimi minerali, vitamini, vlakninami so tako rekoč prazne kalorije. Ne morejo biti pravilno prebavljeni in metabolizirani ter lahko vodijo do primanjkljaja esencialnih hranil.

V zadnjih letih na srečo sve??a, mehansko oziroma hladno stisnjena, nepredelana olja ponovno pridobivajo svoj pomen. Kakovostna nerafinirana olja so stisnjena mehansko iz organsko pridobljenih semen oziroma ore??kov in so shranjena v temnih embala??ah. Zelo je tudi pomembno, kako trgovci hranijo olja, da jih ne uničita svetloba ali previsoka temperatura.

Pri izboru rastlinskih olj vedno na prvo mesto postavljajte svoje zdravje, zato se v celoti izogibajte predelanim rastlinskim oljem oziroma ??ivilom, ki taka olja vsebujejo.

  Zadnji poseg: Torek, 22.April 2014 ob 0:59:59

Galerija:




Več na temo "Olje"  
 
 


povezave | slike | video | novice | Online radio | Objavi povezavo

Avtor 1998 - 2025 ©, Vse pravice rezervirane | Total obiskov od nastanka 1.1.2007 ...