Videoposnetki iz Kitajske prikazujejo dolg tok vojaških vozil, ki so v ponedeljek zvečer mimo vzhodnega mesta Xuzhou.
Predstavniki Xijeve komunistične partije so okrepili zatiranje protestnikov, pri čemer so policiste videli, kako se prerivajo s protestniki, preden so jih odvlekli.
Medtem ko so policisti sinoči odvlekli protestnike, so se po ulicah Xuzhoua valili vojaški tanki. Domačini so se spraši, ali gredo tanki proti Šanghaju, drugi pa so dejali, da je možno, da so se tanki samo vračali z vojaških manevrov.
Posnetek obuja spomine na masaker na Trgu nebeškega miru leta 1989, kjer so vojaki v tankih pobili na stotine – če ne na tisoče – kitajskih protestnikov. Na sliki: Kitajec kljubovalno stoji pred blokom tankov na vzhodu na Changan Blvd v Pekingu. na Trgu nebeškega miru 5. junija 1989.
Dramatičen videoposnetek prikazuje žensko, ki kriči, ko jo šest policistov aretira in odvleče z glavnega trga Hangzhoua, medtem ko kitajski uradniki poskušajo razgnati protestnike v mestu.
Videti je moškega, ki poskuša preprečiti policiji, da bi aretirala žensko, tako da kriči nanje, vendar je videti dva policista, ki tečeta proti protestniku in mu kričita, naj se vrne.
Video prikazuje tudi veliko množico protestnikov, ki poskušajo preprečiti skupini policistov, da aretirajo dva moška v Hangzhovu. Videli pa so policiste, kako se prerivajo s protestniki in dva protestnika odvlečejo za ovratnika.
Na stotine protestnikov se je od konca tedna podalo na ulice v protestih, ki jih je spodbudila jeza zaradi neizprosnih karanten, pa tudi globoko zakoreninjene frustracije nad politično usmeritvijo Kitajske.
Kitajski uradniki so okrepili zatiranje protestov po poročanju zahodnih medijev o Xijevi vladavini, ki je bila kritizirana zaradi svoje politike "nič Covid", zaradi katere milijoni ljudi več mesecev živijo pod strogimi karantenskimi omejitvami.
Toda kljub močni prisotnosti policije so nekateri protestniki sinoči kljubovalno nadalji s svojimi zgodovinskimi protesti.
V Šanghaju so opazili šest policistov, ki so obkolili enega protestnika, ki je bil slišan kričati na pomoč. Videti je, da je protestnik poskušal preprečiti policiji, da bi ga aretirali, vendar neuspešno, saj so ga odvlekli.
V severovzhodnem mestu Jinan se je skupina protestnikov spopadla z uradniki, ki so nosili zaščitna oblačila. Sinoči so opazili protestnike, kako postavljajo cestno blokado in jo potiskajo proti policistom.
Več deset policistov v zaščitnih oblekah je bilo sinoči opaziti tudi v južnem mestu Guangzhou, ko so uradniki poskušali zadržati jezne proteste. Policija je pridržala številne protestnike - vključno z novinarjem BBC-ja Edwardom Lawrenceom -, vendar je težko vedeti, koliko jih je zaradi kitajskega zatiranja neodvisnih medijev.
G. Lawrencea, snemalca BBC China, ki je pokrival zgodovinske proteste, je policija aretirala in pretepla. Kitajski uradniki so kasneje podali nenavadno trditev, da je bil pridržan za "njegovo dobro", če bi med množico pobral Covid.
Šokantni posnetki s protivladnih protestov v Šanghaju prikazujejo, kako Edwarda Lawrencea Xijevi uradniki odvlečejo proč, medtem ko prijatelju kriči, naj 'takoj pokliče konzulat'.
G. Lawrencea je policija pretepla in brcala in ga pridržala 'nekaj ur', preden so ga izpustili. Njegova aretacija je poglobila dolgoletne diplomatske napetosti med Veliko Britanijo in Kitajsko, Združeno kraljestvo pa je danes poklicalo pekinškega veleposlanika, da bi ga ukorilo glede tega vprašanja.
Britanski zunanji minister James Cleverly je po prihodu na srečanje zunanjih ministrov Nata v Bukarešti dejal, da je dal navodila, naj zaradi incidenta pokličejo kitajskega odposlanca. "Izjemno pomembno je, da zaščitimo svobodo medijev. To je nekaj, kar je v središču britanskega sistema prepričanj, in izjemno pomembno je, da lahko novinarji svoje delo opravljajo neovirano in brez strahu pred napadi," je dejal.
Medtem je kitajska policija sinoči uporabila tudi ustrahovanje, da bi zadušila proteste proti blokadi, pri čemer so večji kitajski mesti Peking in Šanghaj danes pod varnostnim nadzorom po shodih po vsej državi. Policija je začela klicati protestnike, ki so se udeležili protestov v Pekingu – in če se ne oglasijo, gre policija domov.
"Vsi obupno brišemo svojo zgodovino klepetov," je dejal en protestnik v Pekingu, ki se ni želel identificirati.
»Policije je preprosto preveč. Policija je prišla preverit osebno izkaznico ene od mojih prijateljic in jo nato odpeljala. Ne vemo zakaj. Nekaj ur kasneje so jo izpustili.«
Zdaj bodo eni obtoževali »brutalno komunistično vlado«, drugi »zahrbtni Zahod«, resnica pa je kot ponavadi nekje vmes.
Prva stvar, ki nam pade v oči, je »naključno« sovpadanje protestov na Kitajskem s povečano aktivnostjo pritiska Washingtona na Rusijo in Kitajsko glede vprašanja Tajvana in gospodarstva nasploh. Politika nič covida ni od včeraj, traja že od začetka pandemije, ampak se protesti pojavljajo ravno zdaj, ko je vojaški spopad z Zahodom vse bolj očiten – sklepajte sami.
Toda kitajska vlada je naredila tudi katastrofalne napake, ki lahko Kitajsko in ves svet veliko stanejo. Izkazala se je kot strašno neprilagodljiva, s čimer je pokazala, da se kljub neverjetnim spremembam v družbi in državi kot celoti, sama ni niti malo spremenila. Še vedno gre za represivno silo, ki se prelahko (rekel bi brezmejno) zateka k sili kot metodi reševanja problemov. Pretepsti in zapreti tujega novinarja »za njegovo dobro« ni prevelik problem, temu bi se reklo »zaposlitveno tveganje«, za katerega morajo biti tuji agenti (kar ta novinar je, hočemo priznati ali ne). pripravili in pokazali Zahodu, da zmorejo biti vsaj tako hinavski, kot so.
Problem pa je, ko imajo enak pristop do lastnega prebivalstva! Pričevanja iz Šanghaja, Hongkonga in podobnih prozahodnih okolij je treba jemati zelo previdno, še posebej zato, ker Kitajska tovrstnih trditev in napadov praviloma ne komentira in ne reagira, zato imamo informacije le z ene strani.
Sama politika zero covida ni problem, država ima svoj odnos do tega problema in je povsem legitimen (bi rekla realen - čas bo pokazal). Nikakor pa ta država ne sme prevaliti bremena takšne politike na prizadete posameznike!!! Če je res, da tisti v izolaciji niso imeli ustreznega dostopa do hrane in drugih osnovnih potreb, potem je to pokazatelj katastrofalnega pristopa in popolne nepripravljenosti na izredne razmere ali še huje, popolnega neupoštevanja lastnega prebivalstva – huje kot v najbolj črne kapitalistične države.
—————————
Večkrat sem že zapisal, da je komunizem (socializem) doba družbene ureditve, a da je njegova najšibkejša točka vladavina ene, »nedotakljive« stranke. Napisal sem, da je Kitajska primer, kako lahko dobro deluje v normalnih razmerah (ker je bil njihov napredek na vseh frontah očiten), da pa se lahko v razmerah, ko je stranka ogrožena, zateče k izjemno radikalnim metodam. Samo nisem verjel, da se to lahko zgodi tako hitro... in se lahko.
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...