MojSpletnik NOVICE | Na stotine žensk toži Pfizer zaradi kontracepcijskih injekcij, povezanih z možganskimi tumorji ...
Na stotine žensk toži Pfizer zaradi kontracepcijskih injekcij, povezanih z možganskimi tumorji
Na stotine žensk v ZDA in Združenem kraljestvu toži farmacevtskega velikana zaradi kontracepcijske injekcije, ki jih je izpostavila tveganju za potencialno smrtne možganske tumorje.
Podatki NHS v Združenem kraljestvu kažejo, da se vsak mesec izda približno 10.000 receptov za medroksiprogesteron acetat, znan pod blagovno znamko Depo-Provera.
Pravni dokumenti, vloženi proti Pfizerju, trdijo, da so vedeli, da so bolniki izpostavljeni povečanemu tveganju za razvoj nevarnih tumorjev, zlasti po dolgotrajni uporabi Depo-Provera.
Katoliška tiskovna agencija poroča: Konferenca o vodenju primerov v večokrožnem sporu je bila 30. maja v Pensacoli na Floridi, na kateri so razpravljali o naslednjih korakih v tožbah, vloženih proti Pfizerju s sedežem v New Yorku.
Pravni ukrep je sledil francoski študiji iz leta 2024, ki je ugotovila, da uporaba kontracepcijskega zdravila medroksiprogesteron, pogosto znanega pod blagovno znamko Pfizerja Depo-Provera, pri ženskah petkrat poveča verjetnost za razvoj možganskega tumorja meningioma.
Meningiomi so počasi rastoči tumorji, ki so običajno benigni, vendar lahko povzročijo resne poškodbe ali smrt, če zrastejo dovolj veliko, da pritiskajo na možgane ali hrbtenjačo.
Raziskovalna študija, ki jo je izvedla Nacionalna uprava za varnost zdravil in zdravstvenih izdelkov (National Drug and Health Products Safety Administration), je preučila podatke o 18.061 ženskah. Udeleženci so bili v povprečju stari približno 57 let in vse so bile med letoma 2009 in 2018 operirane zaradi intrakranialnega meningioma.
Opazovalna študija je pokazala, da so imele ženske, ki so eno leto ali dlje uporabljale progestogene hormone, vključno z medrogestonom, medroksiprogesteron acetatom ali promegestonom, povečano tveganje za meningiome, ki zahtevajo kirurški poseg.
Raziskava je pokazala, da je bilo tveganje za razvoj meningioma pri ženskah, ki so uporabljale zdravilo Depo-Provera, za 5,6 % večje.
Po objavi študije je Pfizer priznal "potencialno tveganje, povezano z dolgotrajno uporabo progestagenov". Podjetje je sporočilo, da si prizadeva posodobiti "oznake izdelkov in navodila za bolnike z ustreznim besedilom", vendar zdravilo od leta 2025 v Združenih državah Amerike še vedno nima pisnega opozorila.
Glede na sporočilo za javnost, vloženo v imenu približno 400 tožnikov, "tožbe trdijo, da so se Pfizer in drugi generični proizvajalci zdravila Depo-Provera zavedali povezave med temi kontracepcijskimi injekcijami in možganskimi tumorji ter niso ustrezno opozorili na tveganje in spodbujali varnejših alternativ."
Ženske v Združenem kraljestvu prav tako začenjajo s pravnimi ukrepi proti farmacevtskim podjetjem, ki so izdala zdravilo. Po podatkih britanske Nacionalne zdravstvene službe približno 10.000 žensk v Združenem kraljestvu vsak mesec prejme kontracepcijsko injekcijo.