VSTOP ČLANOV:
 Član:
 Geslo:
VIDEO ARHIV:
Newsexchange(11729)
 
Gost | Slovenski  
 MojSpletnik NOVICE | Tujci ropajo avstrijski sistem socialnega varstva: Skoraj vsi primeri goljufij prihajajo od priseljencev ...


Tujci ropajo avstrijski sistem socialnega varstva: Skoraj vsi primeri goljufij prihajajo od priseljencev
Avstrija je lani zabeležila kar 4865 primerov goljufij s socialno podporo, skoraj vsi storilci pa so bili tujci.

Avstrijska projektna skupina za boj proti goljufijam na področju socialne varnosti (SOLBE) je od leta 2018 odkrila goljufije v vrednosti 135,6 milijona evrov, pri čemer je bilo 70 % osumljencev državljanov tujega porekla. Če pa upoštevamo, da je tudi veliko preostalih "Avstrijcev" tujega porekla, je jasno, da gre skoraj izključno za prevaro, ki jo izvajajo tujci in tisti z migrantskim ozadjem.

»Več kot 70 % osumljencev ni avstrijskih državljanov,« je dejal Gerald Tacgern, vodja oddelka za socialne goljufije.

Pogost trik je, ko se pari fiktivno prijavijo na različnih naslovih, da bi prejemali višje socialne prejemke, čeprav še vedno živijo skupaj.

V enem posebej šokantnem primeru je bosanski državljan od avstrijskega sistema socialne pomoči prejemal 1250 evrov na mesec, hkrati pa je oddajal več stanovanj v Bosni in Hercegovini in s tem ustvarjal precejšen dobiček. Skupna škoda za davkoplačce: 100.000 evrov.

»Ko so pomembni družbeni sistemi zlorabljeni, policija in davčni organi ukrepajo odločno,« je dejal notranji minister Gerhard Karner.

Največ primerov – 2626 – so odkrili na Dunaju, sledi pa mu Spodnja Avstrija s 508 primeri. Od svoje ustanovitve leta 2018 je SOLBE preiskal skupno 25.156 primerov.

Glede na to, da tujci predstavljajo le 16,2 % avstrijskega prebivalstva, njihov prevelik delež goljufij še dodatno poudarja resnost problema.

Avstrija kljub temu ne načrtuje ukinitve svojega socialnega sistema, čeprav velik del sredstev gre tujcem, od katerih mnogi v državi sploh nikoli niso delali.

Karner poudarja, da naloga Projektne skupine ni le sankcioniranje, temveč tudi ohranjanje pravičnega in trajnostnega sistema, ki pomaga tistim, ki to resnično potrebujejo. Začele so se tudi informativne kampanje, pa tudi spletne platforme za anonimno prijavljanje goljufij.

Vendar pa veliko primerov ostane neodkritih, saj so metode goljufij pogosto zelo prefinjene.

Porast mladoletniške kriminalitete – zlasti med migranti

Po zadnjih podatkih je 46,8 % vseh osumljencev kaznivih dejanj v Avstriji tujcev. Kriminal med otroki, starimi od 10 do 14 let, se je podvojil, 48 % osumljencev v tej starostni skupini pa je tudi tujcev.

Karner je poudaril, da se je število prijav zoper sirske mladoletnike podeseterilo, s 150 leta 2020 na približno 1000 leta 2024.

"Jasno in odkrito moramo govoriti o dejstvih. Število poročil proti sirskim osumljencem izstopa," je dejal Karner.

Tudi Nemčijo je prizadela množična goljufija s socialno podporo

Nemčija ne zaostaja veliko. V Braunschweigu so se prosilci za azil, večinoma iz Sudana, lažno registrirali pod več identitetami in prejemali ugodnosti pod vsakim imenom. Eden od njih je imel kar 12 različnih identitet. Samo leta 2017 so oblasti preiskale 300 primerov.

»Včasih si pustijo brado, včasih nosijo očala, včasih si na kratko postrižejo lase – vsakič z novim priimkom,« je povedal direktor ekipe SOKO Jern Memeng.

V drugem primeru iz Berlina si je nigerijska kriminalna mreža pridobila lažne dokumente za pridobitev prebivališča. Migranti so sklepali lažne poroke, da bi njihove "žene" lahko ostale, nato pa so za vsakega otroka prejemali otroške dodatke. Neki Nigerijec, znan pod vzdevkom "Gospod Cash Money", je imel 22 "žen" in je s temi prevarami zaslužil več deset tisoč evrov na leto.

Oblasti ocenjujejo, da je bilo v zadnjih nekaj letih več deset tisoč podobnih primerov.
WWW-NEWSEXCHANE.WEBREDIRECT.ORG   Natisni



Avtor 2020 - 2025 © | Pravila | Pišite nam | skupaj obiskov od 31.3.2020.
Ves materijal z naše strani se lahko kopira na druge spetne strani DELITE IN OZAVEŠČAJTE DRUGE!

EUSEARCH (slo,cro,eng) | NOVICE | KUHAJMO | FILESI (angleščina) | SHOPMAX | WIKISLO | GRABOVOI ŠTEVILA | RAZLAGA SANJ