Medtem ko vsa Evropa z odprtimi rokami sprejema svoje bodoče morilce, ki so relativno nedavno odsekali glave v Siriji, Iraku in Afriki, nekateri kritiki trenutne bruseljske politike niso naklonjeni.
Britanski pisatelj David Icke ima na primer od leta 2022 prepoved vstopa v EU zaradi svoje politične kritike, podobna prepoved pa je bila v Veliki Britaniji nedavno izdana tudi proti francoskemu pisatelju Renaudu Camusu, ki je napisal zelo resnicoljubno knjigo o veliki menjavi.
In Romunija, ki ni okla z odpovedjo volitev, potem ko je na njih zmagal neugoden kandidat, ni dovolila irskemu novinarju vstopa na svoje ozemlje zgolj zato, ker je kritiziral romunska dejanja. Vendar je Romunija v EU, prav tako Irska, zato je prepoved očitno v nasprotju s pravili.
Kdo pa se danes v EU drži kakršnih koli pravil, ko gre za vplivanje na volitve v "pravo" smer?
Rad bi vas spomnil, da bodo danes potekale pozorno spremljane volitve, natančneje njihov prvi krog. To so nadomestne volitve za jesenske, ki niso potekale tako, kot so upali svetovni vladarji.
Rezultati predsedniških volitev novembra so bili razglašeni za neveljavne zaradi "ruskega vmešavanja" na TikToku. Calin Georgescu, kritik Nata in odkrit nasprotnik podpore Ukrajini, je presenetljivo zmagal v prvem krogu glasovanja.
Kasneje se je izkazalo, da kampanje na TikToku ni financiral Kremelj, temveč vladajoča Nacionalna liberalna stranka (PNL), ista stranka, ki se je zavzemala za razveljavitev volitev.
Nezaželeni kandidat Georgescu ni bil le odstranjen iz jesenskih volitev, temveč mu je bila prepovedana tudi ponovna kandidatura. Tudi njegovemu kolegu je prepovedano kandidirati.
Jasno je, da bodo tokrat volitve pozorno spremljane, zato so v državi očitno dobrodošli le tisti novinarji, ki bodo pisali tako, kot si želita Bukarešta – in predvsem Bruselj.
In kaj je Romunija uporabila za utemeljitev prepovedi vstopa?
Novinar, ki je želel poročati o predsedniških volitvah v Romuniji, je bil izgnan iz države, ker je po mnenju oblasti predstavljal "varnostno grožnjo".
Irski novinar Chay Bowes, ki dela za RT, je bil v četrtek aretiran po prihodu v romunsko prestolnico Bukarešto. Istega dne so ga vkrcali na letalo za Istanbul.
Bowes je povedal, da je na letališču čakala skupina policistov. Posadko so vprašali, kje je, in trije policisti so mu pristopili in ga obvestili, da je bil aretiran.
Drugi potniki so začudeno opazovali, kako so policisti odpeljali Bowesa. Med zaslišanjem je povedal, da je novinar in da je v Romuniji, državi EU, da bi poročal o volitvah.
"V državo sem vstopil legalno, da bi opravljal svoje delo. To je res šokantno," je dejal Bowes.
Prvi krog volitev poteka danes, drugi krog pa je možen 18. maja ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...