MojSpletnik NOVICE | Evropska komisija je skrivala podrobnosti pogodb za cepivo proti covidu-19 ...
Evropska komisija je skrivala podrobnosti pogodb za cepivo proti covidu-19
Sputnik V-Cepiva-EU
Bruselj glede svojega poslovanja s Pfizerjem, AstraZeneco in drugimi farmacevtskimi podjetji ni bil dovolj transparenten, je razvidno iz sodbe sodišča.
Drugi najvišji sodni organ EU je odločil, da Komisija EU ni bila dovolj transparentna glede svojih poslov glede cepiva proti covidu s farmacevtskimi velikani, kot sta Pfizer in AstraZeneca, in ni imela upravičenih razlogov za skrivanje določenih podrobnosti posla z njimi.
Sodba Splošnega sodišča Unije zajema prodajne pogodbe, ki jih je Evropska komisija sklenila v letih 2020 in 2021, na vrhuncu pandemije, in so vredne "približno 2,7 milijarde evrov", piše v izjavi sodišča, objavljeni v sredo.
Leta 2021 so nekateri evropski poslanci z.a.h.t.e.v.a.l.i dostop do dokumentov s podrobnostmi o pogojih dogovora, da bi se prepričali, da je bil javni interes zaščiten in da člani pogajalske skupine EU nimajo osebnega navzkrižja interesov.
Bruselj jim je omogočil le delni vpogled v redigirane dokumente in ni želel razkriti članov pogajalske skupine. Komisija je trdila, da je to potrebno za zaščito komercialnih interesov in postopka odločanja. Predstavniki Evropskega parlamenta so nato postavili vprašanje sodišču.
"Komisija javnosti ni zagotovila dovolj širokega dostopa do nabavnih pogodb za cepiva proti covidu-19," je sodišče zapisalo v izjavi. "Komisija ni dokazala, da bi širši dostop do teh klavzul dejansko spodkopal poslovne interese teh podjetij."
Sodišče je tudi presodilo, da "Komisija ni dovolj u.p.o.š.t.e.v.a.l.a vseh relevantnih okoliščin, da bi pravilno tehtala nasprotujoče si interese, povezane z odsotnostjo nasprotja interesov in tveganjem, da bi bila pravica do zasebnosti zadevnih oseb lahko kršena." Sodba je delno potrdila dve tožbi proti Bruslju in razveljavila odločbe Komisije o zadrževanju podatkov javnosti z obrazložitvijo, da te odločitve "vsebujejo nepravilnosti".
V Bruslju so se na razsodbo odzvali nemudoma, le dva dni pred glasovanjem Evropskega parlamenta o kandidaturi Ursule von der Leyen za drugi mandat na čelu Evropske komisije. SMS-sporočila med njo in vodjo Pfizerja o eni od pogodb so bila prej ena od točk spora med Komisijo in evropskimi poslanci. Zakonodajalci so želeli dostop do njih, vendar so v Bruslju trdili, da ni hranila sporočil.
"Komisija na splošno odobrava najširši možni dostop javnosti do dokumentov, v skladu z načeli odprtosti in transparentnosti," je sporočilo sodišče in dodalo, da je "le delno podprlo sodni postopek v dveh točkah" in "potrdilo da je imela Komisija pravico dovoliti le delni dostop."
V Bruslju so še sporočili, da bodo odločitev "skrbno preučili" in da "ohranjajo pravne možnosti". Evropska komisija se lahko še vedno pritoži na odločitev Evropskega sodišča – najvišjega sodnega organa v bloku.