|
|
Ponedeljek, 12. Maj, 2025 ob 5:30:36 |
 |
V odročnem delu perujske Amazonije je vzpon na vrh Cerro El Cono sprožil burne razprave med znanstveniki in arheološkimi strokovnjaki.
Ta skrivnostni piramidalni vrh, visok 400 metrov, katerega stopničaste površine spominjajo na Veliko piramido v Gizi, je bil med domorodnimi skupnostmi že stoletja zavit v mitologijo, saj ga imajo za svetega gorskega duha.
Zdaj raziskovalci na obrobju znanstvene skupnosti namigujejo, da bi lahko šlo za ostanke pozabljene civilizacije, potencialno največje starodavne strukture, kar jih je bilo kdajkoli zgrajenih.
Medtem ko se znanstveniki prepirajo o njegovem izvoru – ali je delo narave ali človekovega dela – odkritje ponovno vzbuja svetovno radovednost o tehnoloških zmožnostih starodavnih družb in obstoju izgubljene "domovine prednikov", kot je opisana v staroegipčanskih besedilih.
Razkritje skrivnosti: naravni pojav ali genij človeškega inženiringa
Obstoj Cerro El Cono je v nasprotju z ravnim terenom Amazonije, ki se nenadoma dviga iz narodnega parka Sierra del Divisor, blizu reke Ucayali. Njegove strme padce in ravne terase, danes prekrite z rastlinjem, spodbujajo teorije o starodavnem inženirstvu.
Lokalni miti, o katerih poroča perujski časopis La República, nakazujejo, da je vrh ostanki piramide, ki jo je zgradila predinkovska civilizacija. Če bi se to izkazalo, bi 400-metrska višina presegla 146-metrsko Veliko piramido v Gizi, s čimer bi bila trikrat višja od katere koli potrjene starodavne strukture.
Zgodovinske vzporednice otežujejo interpretacijo. Strukture, kot sta Gunung Padang v Indoneziji, star 16.000 let, in spomenik Yonaguni na Japonskem – oba sta sporna kot naravni pojavi ali megalitske strukture – kažejo, da je svet poln takšnih ugank.
Vendar skeptiki trdijo, da je Cerro El Cono vulkanski ostanek, kot strjen magmatski čep, ki ga je oblikovala milijonska erozija.
»Vulkanski čepi, kot je Hudičev stolp v ZDA, ustvarjajo nenadne, stebraste oblike,« ugotavlja geologinja dr. Elena Marquez.
"Njegov slojevit kamen in navpične fuge so uglašene z naravnimi procesi."
Kultura v primerjavi z znanstvenim skepticizmom
Za avtohtona plemena Amazonije Cerro El Cono ni geološka zanimivost, temveč duhovni simbol.
Spoštovan kot "andski Apu", zaščitniški gorski duh, je temelj starodavnih tradicij, ki so se prenesle iz Inkovskega cesarstva.
»Ta država se spominja svojih arhitektov,« pravi Mariana Kuispe iz plemena Kečua.
"Njihovo znanje o zemlji še vedno ureja veter in vodo."
Vendar pa znanstveniki svarijo pred zamenjevanjem mitov s konkretnimi dokazi.
»Čeprav so miti neprecenljivi za skupnosti, je treba trditve o inženirstvu temeljito preučiti,« pravi arheolog James Harrow z Univerze v Cambridgeu. Ni orodja, reliefov ali ostankov, ugotavlja in poziva k nadaljnjim izkopavanjem. Vendar pa logistične ovire – oddaljena lokacija in zaščita narodnega parka – otežujejo podrobnejše raziskave.
Nov pogled na starodavne civilizacije
Posledice Cerro El Cono segajo daleč preko meja Peruja. Če bi se potrdilo, da je nastala zaradi človeškega delovanja, bi to spremenilo pripovedi o predkolumbovskih družbah, kar bi nakazovalo na napredno urbanizacijo in kulturno kontinuiteto na vseh celinah. Njegova povezava z drugimi svetovnimi najdišči, kot so egipčanska besedila iz Edfuja, ki omenjajo 12.800 let staro kataklizmično domovino, namiguje na morebitno skupno modrost med starodavnimi civilizacijami.
Poleg tega nas to odkritje spominja na ogromno neznanko amazonske zgodovine.
Amazonka je bila dom sofisticiranih civilizacij, kot je kultura Beni, katere zemeljska dela so se po velikosti kosala z egipčanskimi piramidami.
»Ko so evropski raziskovalci opisovali potencial Amerike, so izbrisali tisočletja dosežkov,« piše antropologinja Anna Williams v reviji Nature.
"Cerro El Cono bi lahko bil prvi del tega ponovnega odkritja."
Iskanje se nadaljuje: med duhom in znanostjo
Z naraščajočo razpravo o Cerro El Cono postaja vloga te strukture kot mostu med mitom in znanostjo vse pomembnejša. Duhovni voditelji pozivajo k skupnim odpravam, ki združujejo sveto znanje s sodobnimi orodji.
»Prisluhniti moramo zgodbam gore, ne da bi pri tem izbrisali njene duhove,« poudarja Adrian Vila, konservator.
Medtem satelitske raziskave in analize z droni počasi razkrivajo namige, kot je linearni vzorec erozije – namig na starodavno terasiranje – čeprav še nič ni potrdilo človeškega načrta.
»Amazonka skriva odgovore, ki jih šele začenjamo slišati,« pravi raziskovalec Chris Sloan.
Gora skriva svoje skrivnosti – zaenkrat
Cerro El Cono ostaja dokaz človeške sposobnosti za čudenje in raziskovanje. Ne glede na to, ali gre za spomenik pozabljenim inženirjem ali vulkanski pojav, nas njegova skrivnostnost sili, da na novo premislimo o zmožnostih starodavnih kultur in medsebojni povezanosti naše skupne preteklosti.
Medtem ko krčenje gozdov in razvoj ogrožata skrita območja po vsem svetu, ta amazonski vrh služi kot izziv in obljuba: odkritje bi lahko prepisalo zgodovino, in kar ostaja neodkrito, bi lahko vsebovalo tišino davno minulih civilizacij.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |