|
|
Sreda, 09. April, 2025 ob 19:04:21 |
 |
Evropska komisija je sprejela pomembno odločitev o umiku direktive o enakem obravnavanju (ETD), ki predstavlja pomembno zmago za svobodo veroizpovedi, osebno avtonomijo in svobodo vesti v Evropski uniji. Ta direktiva, ki je bila prvotno namenjena preprečevanju diskriminacije na podlagi invalidnosti, je postala zelo kontroverzna, potem ko je bila pod pritiskom LGBT lobija radikalno razširjena na »spolno usmerjenost« in tako postala grožnja temeljnim svoboščinam in avtonomiji podjetnikov in posameznikov.
Eden največjih problemov ETD je bil njegov potencial, da prisili posameznike in podjetnike, da delujejo proti svojim globoko utrjenim prepričanjem. Na primer, podjetniki, kot so cvetličarji, peki in fotografi, bi bili prisiljeni sodelovati pri dogodkih, ki so v nasprotju z njihovimi verskimi ali moralnimi prepričanji, kot so istospolne poroke. V tem kontekstu bi bila oseba, ki verjame v tradicionalne verske vrednote, na primer krščanski podjetnik, prisiljena sodelovati v dogodkih, ki so v nasprotju z njeno vero. Podobno judovski tiskar ni mogel zavrniti tiskanja Nove zaveze, niti risanja karikatur preroka Mohameda.
Ta zakon ne bi veljal samo za ljudi, ki izpovedujejo vero. Na primer, tudi vegan bi bil prisiljen ustvarjati reklame za žare, kljub prepričanju v zaščito živali. Široke opredelitve direktive bi povzročile pravno negotovost in morebitne tožbe proti podjetnikom, ki bi se upirali opravljanju svojih storitev, če bi bile te v neposrednem nasprotju z njihovimi prepričanji.
Ko je bila Direktiva o enakem obravnavanju prvič predstavljena leta 2008, se je osredotočala na preprečevanje diskriminacije pri zagotavljanju blaga in storitev na podlagi invalidnosti. Pod pritiskom LGBT-lobija pa so predlog postopoma razširili še na »spolno usmerjenost«. Sčasoma je direktiva postala veliko širša in grožnja svobodi posameznikov in podjetnikov v Evropski uniji. Čeprav je bil njen uradni cilj spodbujanje »enakosti«, je razširitev njenega obsega povzročila številne težave. Namesto da bi spodbujala pravo enakost, bi ta direktiva dejansko odpravila svobodo sklepanja pogodb in zasebne izbire ter podjetnike prisilila k sprejemanju obveznosti, ki niso v skladu z njihovimi prepričanji ali potrebami trga.
ETD je predstavljal tudi grožnjo poslovni raznolikosti. Na primer, posebna podjetja, kot so aplikacije za zmenke, ki ciljajo na določene starostne skupine ali verske skupnosti, bi bila pod izzivom, saj bi morala ponuditi svoje storitve širšemu krogu uporabnikov ali tvegati obtožbe diskriminacije. Za podjetnike, ki bi se želeli specializirati za določeno nišo ali ciljno skupino, bi bila uvedba takih zakonov resen udarec za njihovo svobodo, da vodijo svoje podjetje tako, kot želijo.
Čeprav je ETD povzročil veliko zaskrbljenost med poslovnimi sektorji, je Evropska komisija nadalja z njegovim izvajanjem. A zaradi številnih ovir v pogajanjih in vse večjega odpora je postalo jasno, da zakon ne bo sprejet, vsaj ne v prvotni obliki. Po letih prizadevanj organizacij, kot je ADF International, ki so si prizade za ozaveščanje o težavah, ki bi jih ta zakon lahko povzročil, se je Evropska komisija odločila, da umakne direktivo iz svojega delovnega programa za leto 2025.
Umik te direktive pomeni pomembno zmago za tiste, ki so se zavzemali za ohranitev temeljnih svoboščin v EU. Ta odločitev kaže, kako lahko organizirane in dolgoročne pobude za zaščito verske svobode in osebne avtonomije prinesejo rezultate. Čeprav je to zagotovo velik korak v pravo smer, boj za svobodo še ni končan. Tako kot je bil ta zakon umaknjen, bi lahko v prihodnosti prišlo do novih poskusov uvedbe podobnih pobud, zato je bistveno, da ostanemo pozorni in pripravljeni braniti temeljne pravice.
Čeprav je ta zmaga pomembna, ne smemo pozabiti, da boj za versko svobodo, osebno avtonomijo in svobodo vesti še ni končan. Evropska komisija je zagotovila, da je ena največjih groženj temeljnim svoboščinam umaknjena, hkrati pa se lahko podobni poskusi znova pojavijo. Z enotnimi in dolgoročnimi prizadevanji pa je te svoboščine še vedno mogoče zaščititi.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |