Uničujoč potres z magnitudo 7,7 je danes v petkovih zgodnjih jutranjih urah prizadel osrednji Mjanmar blizu Mandalaya in povzročil ogromno uničenje ter poslal močne potrese več sto kilometrov stran, vse do Tajske, Indije in Kitajske.
Ameriški geološki inštitut (USGS) je opozoril, da bi lahko število žrtev doseglo 100.000, medtem ko se že bojijo, da je pod ruševinami ujetih več deset tisoč ljudi.
Med porušenimi zgradbami so številna svetišča, šole in gradbeni nebotičnik v Bangkoku.
Mjanmarska vojaška hunta, ki je že vpletena v brutalno državljansko vojno, je izdala redek poziv za mednarodno pomoč, medtem ko je Rdeči križ opozoril na nevarnost porušitve jezov in poplav na območjih, ki so jih že prizadeli spopadi.
Potres je območje stresel ob 13.20. po lokalnem času (6:20 GMT), le nekaj minut kasneje pa je sledil močan popotresni sunek z magnitudo 6,4. Njegova plitva globina le 10 kilometrov je še povečala uničenje.
V Mandalayu se je med molitvijo zrušila mošeja, pri čemer je umrlo najmanj 10 vernikov.
V Taunguju je v podrti šoli ostalo ujetih 20 otrok. Bolnišnice v Naypyidawu so bile prenatrpane s poškodovanimi, en zdravnik pa je medijem dejal: "Poskušamo se spopasti s situacijo. Izčrpan sem."
Moč potresa je čutil tudi Bangkok, ki je od epicentra oddaljen več kot 300 kilometrov. 30-nadstropni nebotičnik v gradnji se je zrušil v oblaku prahu, pri čemer so umrli najmanj trije delavci, 90 pa jih pogrešajo.
"Slišal sem ljudi, ki so klicali na pomoč in govorili 'pomagajte mi'," je povedal Vorapat Sukthai, namestnik šefa policije v Bangkoku. "Bojim se, da smo izgubili veliko življenj. Tako uničujočega potresa še nismo doživeli."
Izredne razmere in poziv za pomoč
Mjanmarska vlada, general Min Aung Hlaing, je razglasila izredne razmere v šestih regijah in potrdila najmanj 144 smrtnih žrtev – število naj bi se dramatično povečalo.
Hunta, ki redko sodeluje s svetovnimi humanitarnimi organizacijami, je priznala "znatno škodo" in državljane pozvala k krvodajalstvu. ZN in EU sta obljubila pomoč, vendar je dostop do prizadetih območij še vedno težaven v državi, kjer je zaradi konflikta že razseljenih tri milijone ljudi.
Rdeči križ svari pred nadaljnjimi katastrofami: 90 let star most, ki povezuje Mandalay in Yangon, se je zrušil, jezovi v regiji Sagaing, kjer je zaradi državljanske vojne že razseljenih na tisoče ljudi, pa grozijo, da bodo počili.
"Ta potres se je zgodil v najslabšem možnem času za Mjanmar," je dejal Joe Freeman iz Amnesty International in opozoril, da oblasti pogosto blokirajo dostavo pomoči na območja, ki jih imajo uporniki.
Na Tajskem je potres povzročil paniko med prebivalci in turisti, ki so zbežali na ulice, ko so se nebotičniki nevarno majali.
Dolga pot do okrevanja
Razsežnosti katastrofe spominjajo na uničujoč potres, ki je leta 2023 prizadel Turčijo in Sirijo ter terjal 50.000 življenj.
Glede na slabo infrastrukturo Mjanmara in škodo na Tajskem bo proces okrevanja trajal leta. Rešne ekipe v obeh državah še naprej preiskujejo ruševine in območje osvetljujejo z reflektorji, medtem ko jim sledijo kriki ujetih ljudi.
Za Mjanmar, ki je že tako oslabljen zaradi vojne in revščine, je to dodaten udarec. Za Tajsko je to opozorilo o ranljivosti hitre urbanizacije. Medtem ko regija še vedno trpi zaradi popotresnih sunkov, svet opazuje – in čaka –, da vidi, ali se bo politika v tekmi za reševanje življenj umaknila človeštvu.
Mediji
Komentarji 0
Trenutno ni komentarja na na ta članek ...
...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...