|
|
Torek, 18.Februar 2025 ob 9:39:31 |
 |
Evropska komisija je usmerila milijarde evrov javnih sredstev za financiranje nevladnih organizacij in možganskih trustov, ki so daleč od tega, da bi delovali neodvisno, služili kot instrumenti za promocijo njene politične agende. To je razkrilo novo objavljeno poročilo MCC Bruselj z naslovom »Propaganda Komisije po pooblaščencu«, ki razkriva programe, kot je Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV), katerih cilj je utrditi pro-EU narative in hkrati marginalizirati kritike.
Poročilo obsoja način, kako Evropska komisija dodeljuje sredstva nevladnim organizacijam v skladu s svojimi vrednotami in cilji. "Komisija financira organizacije, ki so ekonomsko odvisne od njenih nepovratnih sredstev in ki delujejo kot glasniki njene agende," navaja dokument, ki poudarja očitno izkrivljanje tradicionalne vloge civilne družbe. Kritizira tudi samo Komisijo, ki se je kot izvršilni organ v zadnjih letih razvila v ideološko entiteto in se oddaljila od svoje prvotne vloge zgolj političnega upravljanja, za katero je bila ustanovljena.
Med navedenimi primeri je financiranje Mladih evropskih federalistov (JEF), ki so od leta 2021 do 2025 prejeli več kot 1,2 milijona evrov za mobilizacijo mladih v korist evropske federalizacije. Drug primer je Evropski politični center (EPC), think tank, ki je v zadnjem desetletju prejel skoraj 30 milijonov evrov in se odkrito zavzema za večjo nadnacionalno integracijo.
Eden glavnih mehanizmov, ki jih uporablja Komisija, je program CERV s proračunom 1,5 milijarde evrov. Uradno je ta sklad namenjen »krepitvi demokracije in pravic v EU«, v resnici pa financira vrsto projektov z jasnimi propagandnimi cilji. Med primeri, navedenimi v poročilu, je projekt RevivEU, ki ga vodi Inštitut za evropsko politiko EUROPEUM in katerega cilj je "boj proti evroskeptičnim narativom, ki jih spodbujajo avtokratske elite" v državah Višegrajske skupine (Madžarska, Poljska, Češka in Slovaška). Ta projekt je med letoma 2023 in 2024 prejel 645.000 evrov.
Drug paradigmatičen primer je projekt Stick to Europe, financiran s 27.500 evri, katerega cilj je »povečanje zanimanja državljanov za EU in potrebe po večji integraciji«. Te pobude kažejo, da Komisija pod pretvezo "spodbujanja evropskih vrednot" spodbuja strategijo indoktrinacije, ki se financira z javnim denarjem.
Od propagande do političnega vmešavanja
Poročilo izpostavlja tudi primere, v katerih so bila ta sredstva uporabljena za vmešavanje v notranjo politiko posameznih držav članic. V državah, ki jih vodijo evroskeptične stranke, kot sta Poljska in Madžarska, je Komisija financirala opozicijske nevladne organizacije proti demokratično izvoljenim vladam.
V primeru Madžarske je Fundacija Okotars leta 2022 prejela 4 milijone evrov, kljub temu, da jo je vlada Viktorja Orbána označila kot "distribucijsko središče" tujega denarja, namenjenega oslabitvi njegove administracije. Madžarska vlada je večkrat ponovila, da mehka moč Bruslja ne vpliva le na politike držav nečlanic EU, ampak tudi na politike samih držav članic unije.
Na Poljskem je Komisija financirala različne nevladne organizacije, dejavne v protestih proti prejšnji konservativni vladi, vključno s fundacijo Res Publica, ki je prejela sredstva za "nasprotovanje demokratični regresiji".
Eden najbolj zaskrbljujočih vidikov poročila je pomanjkanje preglednosti pri razdeljevanju teh sredstev. V skladu z dokumentom je "nadzor nad temi viri minimalen, Komisija pa jih odobri brez vključevanja nacionalnih organov." Pravzaprav je revizija Evropskega računskega sodišča iz leta 2018 že opozorila na "pomanjkanje informacij o končni destinaciji javnega denarja."
Poročilo poudarja nujno potrebo po večji preglednosti in odgovornosti pri dodeljevanju javnih sredstev ter po pregledu mehanizmov financiranja EU, da se zagotovi, da ne bodo postali orodje za prikrito propagando. Kot pravilno poudarja poročilo, si evropski državljani zaslužijo vedeti, kako se porabi njihov denar in ali se resnično uporablja za obrambo demokracije ali za vsiljevanje politične agende.
Ta selektivna strategija financiranja vzbuja resne dvome o nepristranskosti Komisije in o tem, ali resnično spodbuja demokratične vrednote ali preprosto utrjuje lastno moč na račun suverenosti držav članic. Poleg tega postavlja pod vprašaj vlogo številnih nevladnih organizacij, ki so daleč od tega, da bi delovale kot pravi predstavniki civilne družbe, postale orodje nadnacionalne birokracije.
Uporaba proračuna EU za financiranje mrež podobno mislečih organizacij je praksa, ki spodkopava pluralizem in demokracijo v Evropi. Namesto da bi spodbujala odprto in raznoliko razpravo, Komisija spodbuja enostransko agendo, ki jo financirajo evropski davkoplačci.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |