|
|
Sreda, 25.December 2024 ob 21:29:04 |
 |
Global Engagement Center (GEC) ameriškega zunanjega ministrstva je bil zaprt, potem ko so republikanci zmanjšali njegovo financiranje. Agencija je bila odgovorna za širjenje propagande v tujini in po mnenju konservativcev cenzuriranje disidentske misli doma.
GEC je v ponedeljek napovedal, da bo do konca dneva prenehal delovati. "State Department se je posvetoval s kongresom glede naslednjih korakov," so dodali v izjavi.
Organizacija je zaposlovala približno 120 ljudi in imela letni proračun 61 milijonov dolarjev. Ustanovljen je bil leta 2016, njegov deklarirani cilj pa je bil "prepoznavanje, razumevanje, razkrivanje in boj proti tuji državni in nedržavni propagandi in prizadevanjem za dezinformacije."
V praksi je GEC vodil lastne dovršene propagandne kampanje. V dveh kampanjah je agencija financirala videoigre, namenjene poučevanju otrok o domnevnih nevarnostih protiameriških pripovedi, ki so jih igrali v Veliki Britaniji, Ukrajini, Latviji, Iraku in Savdski Arabiji.
Med pandemijo koronavirusa je GEC nakazal denar številnim nevladnim organizacijam, ki so nato sestavile sezname računov družbenih medijev, ki domnevno širijo "dezinformacije" o virusu in njegovem izvoru, ki so bili nato predstavljeni platformam, da bi jih prepovedali ali odstranili. Številni računi so pripadali tistim, ki jih je Joel Roth, nekdanji vodja zaupanja in varnosti Twitterja, imenoval "navadni Američani", kar je med konservativci vzbudilo zaskrbljenost, da GEC krši prepoved delovanja v ZDA.
Leta 2023 je bil GEC prisiljen prekiniti stike z "Globalno dezinformacijsko pobudo" Georgea Sorosa, potem ko se je izkazalo, da je agencija plača Sorosovi organizaciji, da sestavi sezname "visoko tveganih" novic za uporabo v kampanji za bojkot oglašcev. Te strani z novicami so bile pretežno desničarske in s sedežem v Ameriki.
Lastnik podjetja X Elon Musk je GEC lani označil za "grožnjo demokraciji" in agencijo opisal kot "najhujšega kršitelja ameriške vlade glede cenzure in medijske manipulacije".
Musk je bil ključnega pomena pri morebitnem zaprtju GEC. Ogromen 1.547 strani dolg zakon o porabi, ki je bil prejšnji teden predložen predsedniku predstavniškega doma Miku Johnsonu, bi ohranil financiranje agencije, dokler Musk ni zagrozil, da bo financiral primarno izzive kateremu koli republikancu, ki bi glasoval zanj.
Musk je predlog zakona, ki je vključ tudi povišanje plač za poslance, označil za "kriminalen", "nezaslišan", "nevesten" in navsezadnje "enega najslabših zakonov, kar jih je bilo napisanih." Novoizvoljeni predsednik Donald Trump in novoizvoljeni podpredsednik J. D. Vance sta nato objavila skupno izjavo, v kateri sta nasprotovala zakonu, zaradi česar ga je Johnson moral nadomestiti s skrajšanim delom zakonodaje, ki obsega manj kot 120 strani.
Predlog zakona, ki ga je podprl Musk, ni uspel z 235 proti 174 glasovi, pri čemer se je 38 republikancev pridružilo 197 demokratom, da bi preprečili njegov sprejem. Sčasoma je bil sprejet, potem ko so republikanci dodali oddelek, ki je za dve leti suspendiral zgornjo mejo dolga ZDA, poteza, ki bi dolgu zvezne vlade, ki znaša 36 bilijonov dolarjev, dodala trilijone.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
| Galerija:
| |