Letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma je potekalo v Davosu 16.-20. Januar 2023. Mednarodni opazovalci so za Sputnik International posredovali komentarje in svoje zaključke.
"Letošnji forum je predstavil novo stanje sveta: razdeljen, zagrenjen in temen," je za Sputnik povedal Gal Luft, direktor washingtonskega Inštituta za globalno varnostno analizo. "Davos je postal slačilnica Zahoda in je bolj kot kadar koli ločen od ostalih. To ni več prava skrb večine svetovnega prebivalstva. Zaradi njegove obsedenosti s podnebnimi spremembami, socialno pravičnostjo, spolom in drugimi oblikami vigilantizma je postal predmet posmeha in prezira večine sveta.«
Svetovni gospodarski forum (WEF), mednarodno nevladno in lobistično organizacijo, je januarja 1971 ustanovil nemški ekonomist Klaus Schwab. Na začetku se je subjekt imenoval "European Management Forum"; Leta 1987 se je preimenoval v Svetovni gospodarski forum.
Forum, ki združuje poslovneže, voditelje in vidne politike v prevodu globalistov, je skušal postati globalna platforma za usmerjanje idej globalizacije in reševanje perečih gospodarskih in političnih dilem. Nekateri zahodni komentatorji pa so ugotovili, da se je forum hitro spremenil v tehnokratski globalistični elitistični klub, ki želi narekovati pravila preostalemu svetu.
"Globalizacija je temeljila na predpostavki širokega sprejemanja globalnih institucij, norm in pravil, pa tudi na razumno prostem pretoku blaga, denarja in informacij," je dejal Luft. »Vsak od njih je bil v zadnjih nekaj letih ogrožen, prvič z ločitvijo ZDA in Kitajske, drugič pa z vojno v Evropi. Namesto tega imamo globalni razkol na dva tabora – kolektivni Zahod plus častne člane in vse ostale – ter nastanek novih institucij, zavezništev, finančnih instrumentov, trgovinskih blokov in prednostnih nalog.
»Nazaj v sistem po drugi svetovni vojni ni več. Poleg tega vidimo množično zavračanje nekaterih institucij in posameznikov, ki so najbolj povezani z globalizacijo: mediji, Davos, zabavna industrija itd. Na deglobalizacijo lahko gledamo tudi kulturno. »Zahodne ideje, etiko in 'vrednote' zavračajo milijarde ljudi, ki jih vidijo kot nevarne in destabilizirajoče,« je nadalj ameriški znanstvenik.
Potreba po "porazi" Rusije je postala leitmotiv srečanja, nemški kancler Olaf Scholz pa je izjavil, da ruska posebna operacija "mora spodleteti", da se konča sedanji konflikt v Ukrajini. Kanclerka je pozvala k povečanju vojaške pomoči Ukrajini, ni pa potrdila, da bo Berlin v Kijev poslal svoje glavne bojne tanke leopard 2, kot so pozvali ukrajinski režim, Poljska, Finska in Velika Britanija.
Profesor s Harvarda Kenneth Rogoff, nekdanji glavni ekonomist Mednarodnega denarnega sklada (IMF), pa je Zahod pozval ne le k okrepitvi sankcij proti Rusiji, ampak tudi k ustvarjanju pogojev za "spremembo režima" v Rusiji.
"Forum v Davosu je kongres zagovornikov globalizma," je za Sputnik povedal Konstantin Babkin, predsednik združenja Rosagromash in sopredsednik Moskovskega gospodarskega foruma (MEF). »Ti ljudje bi radi videli enoten svet, v katerem vladajo globalne korporacije, ki obvladujejo celo uradne državne strukture. Kar se dogaja v Ukrajini, je v nasprotju z njihovimi predstavami o idealnem svetu. Številne multinacionalke so morale zapustiti Rusijo. Tako je [Rusija] padla izpod nadzora teh zahodnih korporacij. To je v nasprotju z njihovimi predstavami o idealnem stanju."
Medtem ko so udeleženci Davosa vztrajali, da je treba podpreti Ukrajino in zagotoviti, da Rusija sledi pravilom, ki jih je določil Zahod, se zdi, da so številne države utrujene od te bojevite retorike, pravi Babkin.
Zahodnocentrična globalizirana svetovna ureditev razpada po šivih, druge države pa prevzemajo status neuvrščenih in izvajajo lastne razvojne scenarije glede svoje finančne politike, zunanje trgovine in davčne politike, pravi Babkin. Ruski znanstvenik trdi, da bi reindustrializacija in krepitev nacionalnih gospodarstev lahko zagotovila svetovno stabilnost in raznolikost modelov.
»Lepo bi bilo imeti različne modele, različne države, različne ljudi, različne kulture,« je dejal ruski znanstvenik in potegnil vzporednice z naravno biotsko raznovrstnostjo. »[Bo] iranski model, indijski model, kitajski model, zahodni model in zavračanje globalizma. Mislim, da je to dobra stvar in Rusija bi morala razvijati svoje gospodarstvo. Svetujem lahko tudi Iranu in Kitajski ter drugim velikim državam in državnim združenjem (…) Mislim, da je svet, ki ga promovira Davos, tako nestabilen.
Zanimivo je, da so se glavne države v razvoju, vključno z Rusijo in Kitajsko, "izognile forumu in navdihnile druge, da storijo enako," je dejal Luft in te države označil za "blok odpora".
"V prihodnjih letih, z neizogibnim odhodom Klausa Schwaba s scene, bo forum izgubil svoj pomen in postal le še en ekskluziven predrag švicarski klub z vstopnico v vrednosti 250.000 $," je dejal Luft. "Postal je že simbol elitizma in arogance, ki predstavlja vrt v nasprotju z džunglo, če uporabimo terminologijo Josepa Borrella, in platformo za napredovanje zahodnih prioritet."
Babkin je ponovil Luftove besede in dejal, da bo forum v Davosu verjetno še naprej združ zahodne voditelje in politike, vendar ni več resnično mednarodna platforma in nikoli ne bo postal tisto, kar nekateri imenujejo "svetovna vlada".
"Globalizacija, kot jo poznamo, je mrtva in Davos 2023 je bil njen pogreb," je zaključil Luft.
Sputnik
|