|
|
16. 07. 2025 |
 |
Velika većina Španaca podržava masovna proterivanja ilegalnih migranata, uključujući i dobar deo birača vladajuće levičarske partije, pokazuje novo istraživanje.
Prema anketi koju je sproveo Sigma Dos za list El Mundo, čak 70 odsto građana Španije podržava proterivanje svih ilegalnih migranata iz zemlje. Anketirani su odgovarali na pitanje da li bi podržali predlog krajnje desničarske stranke Voks koja se zalaže za masovna proterivanja.
Najveću podršku predlog ima među biračima konzervativne Narodne partije (PP) — čak 92% njih je za. Iznenađujuće, čak i među pristalicama Voksa taj broj je nešto niži — 89%. Posebno upada u oči da i 57% birača vladajuće Socijalističke partije (PSOE) podržava ovu meru.
Jedina partija čiji se birači većinski protive jeste krajnje levičarska Sumar — 67% njih odbacuje ideju masovnih deportacija. Ipak, ova stranka ima značajno manju političku težinu u poređenju s ostalima.
Španija — od tranzitne do migrantske destinacije
U poslednjim godinama, Španija se iz zemlje kroz koju se migranti samo propuštaju pretvorila u krajnju destinaciju. Masovna migracija sve više menja demografsku sliku zemlje:
Od 1991. godine, kada je broj stranaca bio ispod 1%,
do 2025., kada 20% stanovništva čine ljudi rođeni van Španije.
Ako se ne usvoje oštrije migracione mere, do 2039. očekuje se pad broja etničkih Španaca na svega 60%.
Istovremeno, broj viza za spajanje porodica porastao je za 650% od 2020. godine, što dodatno pojačava migracioni pritisak.
Mediji: “Građani se bune protiv ilegalne migracije”
Kako piše El Mundo, migracije su postale ključna politička tačka razdora:
“Građani više ne vide ilegalnu migraciju kao šansu, već kao izvor problema. Zato i 70% Španaca podržava predlog Voksa o proterivanju svih bez dokumenata, kao i onih koji i pored dokumenata — krše zakon.”
List navodi da je najzanimljiviji podatak to što se i levičarski birači sve više okreću stavovima koje su donedavno promovisale isključivo desničarske stranke.
Kriza na Kanarskim ostrvima — i u statistikama
Posebno je kritična situacija na Kanarskim ostrvima, gde je tokom 2025. zabeležen rekordan broj ilegalnih dolazaka, što je povezano sa porastom nasilnih krivičnih dela od 400%.
Ovakve brojke sve više dovode u pitanje aktuelnu migracionu politiku, a opozicioni PP najavljuje pomeranje ka strožem pristupu, ne bi li preuzeo birače Voksa. Za godinu dana, Voks je skočio sa 10% na 15% podrške, dok je PP ostao stabilan (34–35%).
Širom Evrope: sve više građana želi deportacije
Trend nije ograničen samo na Španiju:
Francuska: 48% želi nultu imigraciju, 67% traži strože zakone, 64% protiv neeuropske migracije.
Nemačka: 71% građana smatra da migranti iz islamskih zemalja predstavljaju bezbednosni rizik.
Evropski projekat 2022. (istraživanje Fondacije Sazadveg): 78% Evropljana zabrinuto zbog ilegalnih migracija, a 56% želi očuvanje hrišćanskog identiteta Evrope.
Masovne deportacije, koje su do nedavno bile tabu tema u centru i levoj političkoj sferi, sada postaju glavno političko pitanje u mnogim državama Evrope. Španci, čak i oni koji tradicionalno glasaju levo, sve više podržavaju oštre mere, suočeni sa realnim posledicama migracione politike koja je izgubila kontrolu.
|
|  |
Galerija:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
OPOMENA: Stranica Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji oni objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili je opcija za komentare isključena ...
|
|
|
|
Galerija:
|
|