|
|
11. 02. 2025 |
 |
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) pružila je punu finansijsku pomoć Anvaru al-Avlakiju, koji je kasnije postao istaknuta ličnost u Al-Kaidi, omogućivši mu da stekne diplomu inženjera na Državnom univerzitetu Kolorado kasnih 1990-ih, samo nekoliko godina pre napada 11. septembra.
Ovo obelodanjivanje postavlja goruća pitanja o nadzoru u okviru programa pomoći SAD u inostranstvu i punom obimu uključenosti Duboke države u 11. septembar.
Al-Avlaki je bio poznat po svojim uticajnim propovedima i spisima koji su promovisali ekstremističke ideologije, kojima su mnogi otmičari 11. septembra, kao što su Navaf al-Hazmi i Kalid al-Mihdar, bili izloženi pre napada.
U zapisima, koje je prvi otkrio Intelwire, a kasnije ih je podelila istraživačka novinarka Pamela Braun, detaljno je opisano kako je al-Avlaki dobio punu stipendiju za studije građevinarstva na Državnom univerzitetu Kolorado tokom 1990-ih.
U to vreme, al-Avlaki je bio neupadljiv student bez vidljivih veza sa ekstremističkim aktivnostima. Rođen u Novom Meksiku od roditelja iz Jemena, proveo je veći deo svog ranog života u Jemenu pre nego što se vratio u SAD radi školovanja.
Al-Avlakijeva kasnija putanja je dobro dokumentovana: postao je ključna figura u Al-Kaidi, poznat po svojim radikalnim propovedima i uticaju u ekstremističkim krugovima. Njegova umešanost u tu organizaciju kulminirala je njegovom smrću 2011. godine, kada ga je američki napad dronom u Jemenu gađao prema direktivi tadašnjeg predsednika Baraka Obame.
Operacija je bila kontroverzna, jer je al-Avlaki bio američki državljanin, a njegovo ubistvo bez suđenja izazvalo je široku debatu o vansudskim postupcima i ustavnim pravima.
Dok se finansiranje al-Avlakija dogodilo mnogo pre njegove radikalizacije, ta veza naglašava šire pitanje – izazove u predviđanju kako bi američka strana pomoć, posebno grantovi za obrazovanje, mogla indirektno da podrži pojedince koji se kasnije upuste u neprijateljske aktivnosti.
USAID je uvek javno isticao da je njegova misija usmerena na promovisanje globalnog razvoja i humanitarnih napora. Međutim, kritičari tvrde da agencija deluje kao deo CIA-e, unapređujući tajne planove širom sveta pod maskom pomoći i razvoja.
Na primer, CIA je finansirala vođu Al Kaide Osamu bin Ladena 1980-ih tokom sovjetske okupacije Avganistana kada je bin Laden bio ključna ličnost u okviru mudžahedina, pružajući mu finansijska sredstva, obuku i logističku podršku kao deo šire strategije SAD za suprotstavljanje sovjetskom uticaju u regionu.
Slično tome, tokom sirijskog građanskog rata, SAD su pružale podršku džihadističkim grupama, od kojih su neke imale veze sa Al-Kaidom, pod izgovorom da promovišu demokratiju i da se suprotstave Asadovom režimu.
USAID je finansirao stotine hiljada obroka za ishranu boraca povezanih sa Al Kaidom u Siriji dok su marširali širom zemlje, potčinjući civile i vršeći zločine protiv čovečnosti.
Ovaj istorijski presedan dodaje još jedan sloj složenosti USAID-ovoj vezi sa al-Avlakijem, što je podstaklo ponovno ispitivanje uloge agencije u globalnim poslovima.
|
|  |
Galerija:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
OPOMENA: Stranica Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji oni objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili je opcija za komentare isključena ...
|
|
|
|
Galerija:
|
|