|
22. 05. 2025 |
 |
U utorak su države članice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) jednoglasno usvojile međunarodni „Pandemijski sporazum“, koji praktično uspostavlja globalnu medicinsku diktaturu vođenu iz jednog centra – SZO. Sporazum je podržalo 124 zemlje, dok je 11 bilo uzdržano, a nijedna nije glasala protiv.
Iako se dokument površno poziva na suverenitet država (strana 5), on istovremeno ozvaničava koncept „Jedno zdravlje“ (One Health) Ujedinjenih nacija, prema kojem je zdravlje ljudi, životinja i životne sredine objedinjeno pod centralizovanom globalnom kontrolom.
„Strane će promovisati pristup ‘Jedno zdravlje’ za prevenciju, spremnost i odgovor na pandemije, priznajući međusobnu povezanost zdravlja ljudi, životinja i okoline… kroz integrisanu, koordinisanu saradnju svih relevantnih sektora i aktera“, navodi se u dokumentu (str. 11).
Iza ove naizgled benigne formulacije, prema analitičarima, krije se mehanizam za globalno preuzimanje kontrole nad zdravstvenim sistemima, posebno u kriznim situacijama.
Vakcinacija kao centralni stub pandemijskog odgovora
Reč „vakcinacija“ pominje se 12 puta u dokumentu, sa jasnim naglaskom na masovnu vakcinaciju u slučaju naredne pandemije. Od država se očekuje da:
„…pojačaju rutinske imunizacione programe, povećaju ili održe visok obuhvat vakcinacijom, sprovedu dopunske kampanje i unaprede javnu svest o važnosti vakcinacije“, navodi se na strani 10.
Takođe, dokument predviđa i sprovođenje kliničkih ispitivanja vakcina i terapija u hitnim situacijama, uključujući razmenu eksperimentalnih medicinskih proizvoda među državama (str. 15).
Formalno bez prisile, suštinski centralizacija moći
Na papiru, SZO ne dobija ovlašćenje da direktno nameće zakonodavne mere državama, poput obavezne vakcinacije ili zatvaranja granica.
„Ništa u ovom sporazumu ne daje ovlašćenje Sekretarijatu SZO ili generalnom direktoru da nameću ili menjaju nacionalne zakone ili politike država članica“, piše na strani 28.
Međutim, kako primećuju kritičari, prava moć ne leži u direktnim naredbama, već u stvaranju sistema u kome države više ne upravljaju same svojim kriznim odgovorom, već slede direktive nadnacionalne strukture.
Kontrola informacija i borba protiv „dezinformacija“
Sporazum takođe predviđa strogu kontrolu informacija tokom pandemija:
„Potrebno je graditi poverenje i osigurati blagovremenu razmenu informacija kako bi se sprečilo širenje dezinformacija i stigmatizacija“, navodi se (str. 6).
To znači da države članice treba da prate i cenzurišu sadržaje koji se protive zvaničnoj naraciji – što dodatno izaziva zabrinutost u vezi sa slobodom govora.
|
Slike:
Komentari 0
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|