|
13. 05. 2025 |
 |
Britanija se suočava s ozbiljnim pretnjama unutrašnje destabilizacije, upozorava profesor Dejvid Betz sa King’s College-a u Londonu. On tvrdi da su svi ključni preduslovi za građanski rat već prisutni: elitistički pritisci, politička polarizacija, pad poverenja u institucije, ekonomski problemi i marginalizacija većinske populacije.
Prema najnovijem izveštaju Britanskih društvenih stavova (BSA), poverenje u vladu je na rekordnom minimumu: 45% građana gotovo nikada ne veruje da vlast stavlja interese države ispred stranačkih ciljeva, dok 58% smatra da političari gotovo nikada ne govore istinu kada su pod pritiskom. Takođe, 79% smatra da sistem upravljanja Britanijom treba značajno da se menja.
Profesor Betz koristi Maoistički model pobune u tri faze kako bi objasnio trenutnu situaciju: nativistički pokreti su u prvoj fazi – organizuju se, šire propagandu i grade zajednicu, dok su islamističke grupe u drugoj fazi – povremeni nasilni napadi i razvoj vojnih struktura, ali još nisu dovoljno jaki da se suprotstave državi. Britanija, međutim, ne pokazuje jasne geografske podele među antagonistima, što znači da treća faza – ofanzivna faza – nije verovatna.
Društvena polarizacija je očigledna: u Birmingemu se sukoblju hindusi i muslimani, dok se u Londonu sukoblju Eritrejci i Etiopljani. Istovremeno, broj islamista na britanskoj listi za praćenje terorista premašuje 40.000.
Ekonomski problemi – stagnacija od 2008. godine, akutni nedostatak stambenog prostora, visoki porezi i dugovi – dodatno pogoršavaju situaciju. U kombinaciji sa osećajem da su autohtoni Britanci postali građani drugog reda, ovo stvara eksplozivnu mešavinu koja preti da izazove ozbiljne društvene nemire.
Pored toga, elitistički pritisci dodatno pogoršavaju situaciju. Izveštaji pokazuju da su javne institucije, poput Kraljevske vazduhoplovne snage i NHS-a, optužene za diskriminaciju belih Britanaca u cilju povećanja raznolikosti. Takođe, postoji zabrinutost zbog dvostrukih standarda u sprovođenju zakona, gde se različita etnička i verska udruženja tretiraju nejednako.
Profesor Betz upozorava da su preduslovi za građanski rat već prisutni. Godine elitističke samovolje dovele su do erozije poverenja u političare, institucije i politički sistem, dok se povećava polarizacija među sve brojnijim migrantima i autohtonim stanovništvom. “Naša elita mora da se probudi pre nego što bude prekasno.”
Uzimajući u obzir ove faktore – pad poverenja u institucije, elitističke pritiske, političku polarizaciju i marginalizaciju domaće većine – Britanija se suočava s ozbiljnim izazovima koji mogu dovesti do unutrašnje destabilizacije. Potrebna je hitna reforma i vraćanje poverenja građana u institucije kako bi se sprečila eskalacija konflikta.
Britanija se nalazi na raskrsnici: da li će se probuditi na vreme ili će postati još jedan primer propasti zapadnih demokratija?
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|