|
29. 04. 2025 |
 |
Evropska unija je počela da koristi kontroverzni zakon o cenzuri, Digital Services Act (DSA), kako bi pojačala svoj napad na ono što označava kao „dezinformacije“ o vakcinaciji. Kroz ovu kampanju, predstavnici Evropske komisije tvrde da je zaštita demokratije ključna, a kao osnovne mere navode Evropski plan za demokratiju i pojačani kodeks ponašanja u vezi sa dezinformacijama. Prema Komisiji, ove inicijative, usklađene sa DSA, kreiraju „snažan okvir“ za regulisanje sadržaja na velikim online platformama i pretraživačima.
Povodom naglog porasta broja slučajeva malih boginja u Evropi, Komisija ponovo skreće pažnju na programe vakcinacije. Zdravstveni predstavnik je za Vaccines Today upozorio: „Komisija je veoma zabrinuta zbog porasta broja prijavljenih slučajeva malih boginja u Evropi – naročito jer se broj udvostručio 2024. godine u odnosu na 2023.“ Predstavnik je napomenuo da institucija aktivno sarađuje sa nacionalnim zdravstvenim vlastima i Evropskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) kako bi se upravljalo izbijanjima.
Komisija tvrdi da niske stope vakcinacije, koje opisuje kao „suboptimalnu“ pokrivenost, omogućavaju širenje bolesti poput malih boginja, koje bi inače mogle biti sprečene „sigurnom i efikasnom vakcinacijom“. Navodno se preduzimaju napori da se podrže nacionalne vlade u jačanju programa vakcinacije i obezbeđivanju stalne snabdevenosti vakcinama širom EU, dok se istovremeno pojačava cenzura kritičkog govora na internetu.
Javni gubitak poverenja u zdravstvene vlasti i kampanje za vakcinaciju okrivljuju se kao osnovni uzrok pada stope vakcinacije. Zvaničnici EU brzo okrivljuju „dezinformacije“ i „manipulaciju informacijama“, sugerišući da je svaki narativ koji se razlikuje od zvaničnih stavova inherentno opasan.
Komisija je naglasila: „Zaštita Evrope od štetnih efekata dezinformacija, manipulacije informacijama i mešanja je visok prioritet za Komisiju“, jasno stavljajući do znanja svoju posvećenost agresivnom nadzoru govora pod izgovorom zaštite javnog zdravlja.
U međuvremenu, Evropska služba za spoljne poslove (EEAS), diplomatski i obaveštajni aparat EU, pojačala je nadzor i analizu tokova informacija. Saradjujući sa članicama i međunarodnim organizacijama, sada cilja na takozvane dezinformacije u širem spektru političkih oblasti, što izaziva ozbiljne sumnje u vezi sa političkim prekomernim uticajem.
Pored svoje cenzorske kampanje, Komisija nastavlja sa serijom javnih kampanja koje promovišu vakcinaciju, koristeći „pouzdane, na dokazima zasnovane informacije“, iako ono što se smatra „pouzdanom“ informacijom određuju isključivo vlasti. EU je takođe kreirala Evropski portal za vakcinaciju i sarađivala sa organizacijama poput ECDC-a i Evropske agencije za lekove (EMA) kako bi preplavila javnu diskusiju zvanično odobrenim porukama.
Promocija vakcinacije postala je ključna u okviru politika EU. Plan za borbu protiv raka u Evropi i program EU4Zdravlje sada su povezani sa promocijom vakcina, a projekti poput „Prevazilaženje prepreka vakcinaciji“ imaju za cilj uklanjanje barijera u pristupu vakcinama, dok legitimne javne sumnje tretiraju kao prepreke koje treba prevazići, a ne kao zabrinutosti koje treba rešiti.
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|