|
29. 04. 2025 |
 |
Britanija planira da sada testira svu decu koja veruju da su transrodna na autizam, ADHD i druge neurološke poremećaje, u okviru novih smernica koje su proizašle iz opsežnog izveštaja pedijatrijske specijalistkinje baronese Hilari Kas (Cass Review).
Prema dokumentu, svako dete koje bude upućeno u neku od specijalizovanih klinika za rodnu disforiju biće obavezno podvrgnuto proveri neurološkog razvoja. U fokusu će biti i mentalno zdravlje, porodični odnosi i seksualni razvoj, uključujući privlačnost prema istom polu.
Ove promene dolaze nakon zatvaranja kontroverzne Tavistok klinike, čiji je medicinski model zamenjen novim, „holističkim“ pristupom koji razmatra širu sliku detetovog psihološkog i socijalnog razvoja.
Nova pravila biće najpre otvorena za javnu raspravu, a zatim i zvanično primenjena do kraja godine u londonskim i mančesterskim centrima.
U okviru procene, lekari će uzimati detaljnu istoriju socijalnog, kognitivnog i fizičkog razvoja deteta, s obzirom na velike promene koje se dešavaju tokom puberteta. Takođe će pratiti znakove depresije, anksioznosti, samopovređivanja i suicidalnih misli, kao i sve postojeće porodične traume ili bolesti u domaćinstvu.
Lekari će analizirati i detetovu seksualnu orijentaciju i iskustva sa rodnim identitetom, kao i potencijalne faktore iz spoljašnje sredine – poput uticaja društvenih mreža, obrazovnog sistema i političkog pritiska.
Stručni tim koji uključuje i konsultanta za neurološke poremećaje odlučivaće o individualnom pristupu svakom detetu. Ako se dijagnostikuje autizam, dete može biti upućeno na dalju obradu u specijalizovanim dečijim neurološkim ustanovama.
Iako su neki stručnjaci i roditeljske grupe pozdravile novi pristup kao pažljiviji i sveobuhvatniji, zabrinutost izaziva to što se smernice ne odriču u potpunosti upotrebe hormonskih terapija kod maloletnika. Kritičari tvrde da smernice i dalje dopuštaju mogućnost davanja hormonskih preparata deci, uprkos nedostatku dokaza o njihovoj koristi i ozbiljnim potencijalnim posledicama.
Prema podacima iz izveštaja, učestalost rodne disforije kod osoba mlađih od 18 godina u Britaniji porasla je sa 0,14 na 4,4 na 10.000 stanovnika između 2011. i 2021. godine, pri čemu većinu čine devojčice.
Istovremeno, dijagnoza autizma kod dece starosti od 10 do 14 godina porasla je sa jednog na 2.500 na jednog na 34 deteta.
Baronesa Kas je u svom izveštaju istakla da postoji direktna povezanost između porasta rodne konfuzije, samopovređivanja i suicidnih misli među adolescentkinjama, sa slučajevima neprepoznatog autizma. Upozorila je da transrodne osobe imaju tri do šest puta veće šanse da budu autistične u poređenju sa opštom populacijom.
Dr Luiz Irvin, kopredsednica Savetodavne mreže za pol i rod, izjavila je da „nova služba priznaje da mnogi mladi sa rodnim problemima imaju i ozbiljne psihološke, neurološke i porodične izazove“, ali je upozorila da su liste čekanja u Britaniji i dalje veoma duge.
Predstavnici grupe Bayswater, koja okuplja više od 600 porodica sa decom koja se identifikuju kao trans, pozdravili su oprezniji pristup, ali su istakli da i dalje nedostaje dovoljno pažnje na društvene faktore – poput uticaja škola, TikTok influensera i političkih narativa koji zbunjuju decu i obeshrabruju roditelje.
Nacionalna zdravstvena služba Britanije (NHS) saopštila je da će uskoro započeti javnu raspravu o predlogu novih smernica, koje se zasnivaju na principima holističkog i integrisanog pristupa opisanog u Kasovom izveštaju. Novi sistem predviđa da se u rodne klinike deca više ne mogu upućivati bez prethodne procene pedijatra ili psihijatra.
|
Slike:
Komentari 0
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|