|
25. 04. 2025 |
 |
Nemačka i Španija suočavaju se sa ozbiljnim skandalima vezanim za izborne prevare koje potresaju poverenje građana u demokratske institucije. Optužbe za prevaru, kupovinu glasova i sistemske nepravilnosti postavljaju ozbiljna pitanja o integritetu nedavnih izbora.
U Nemačkoj, formalna žalba koju je podneo Marcel Luthe, bivši član Liberalne stranke (FDP) i predsednik Unije za dobro upravljanje, pokrenula je političku buru otkrivajući sistemske nepravilnosti na saveznim izborima iz februara 2025. Žalba, koju podržava više od 200 dokumenata, podneta je Izbornoj komisiji Bundestaga i tvrdi da je izborni sistem „sabotiran prema planu“, prenosi Berliner Zeitung.
Jedno od najšokantnijih otkrića je tvrdnja da je na biračkim spiskovima bilo najmanje 2,5 miliona preminulih ljudi, što je omogućilo da se glasa pod njihovim imenima—problem koji je navodno postojao i na prethodnim izborima. Pored toga, mnoga biračka mesta nisu zahta od birača da pokažu zvaničnu ličnu kartu, a u gradovima poput Štutgarta, izborni zvaničnici su bili upućeni da prihvate samo obaveštenje o glasanju kao dovoljnu identifikaciju—dokument koji se lako može falsifikovati. Ova praksa direktno je u suprotnosti sa nemačkim izbornim zakonom koji u većini slučajeva nalaže pravilnu proveru identiteta.
Problemi nisu stali tu. Brojni građani su prijavili da im je uskraćeno pravo da glasaju jer je neko već glasao u njihovo ime. U Bad Kreuznachu, blizu Frankfurta, pronađeno je više glasačkih listića nego registrovanih birača, što je izazvalo dodatne crvene zastavice. Luthe takođe tvrdi da hiljade nemačkih građana koji žive u inostranstvu nisu na vreme dobili svoje glasačke dokumente, iako su se pravilno registrovali.
Prema njegovim rečima, ovi birači obično odbacuju tradicionalne stranke, pa je njihovo isključivanje možda pomoglo vladajućoj koaliciji Socijaldemokrata i Zelenih. Celokupni izborni proces nazvao je „farsom“ i zahtevao da svi zapisnici sa biračkih mesta budu objavljeni kako bi se omogućila potpuna revizija.
U međuvremenu, u Španiji, civilna garda je otkrila nekoliko shema za kupovinu glasova povezanih sa vladajućom Socijalističkom radničkom partijom (PSOE), koje sežu još iz prethodnih lokalnih izbora. U Mojakaru, mestu na jugu Andaluzije, dvojica kandidata PSOE su uhapšeni zbog navodne ponude novca i radnih mesta u javnom sektoru latinoameričkim migrantima u zamenu za njihove glasove. Iznosi su se kretali od 100 do 200 evra po glasu. U nekim slučajevima, nudili su i zaposlenje u opštini u zamenu za podršku. Ova hapšenja su se dogodila nekoliko dana pre opštinskih izbora 2023. godine.
Još skandalozniji slučaj dogodio se u Albudeitu, u regionu Murcija, gde je socijalistički kandidat za gradonačelnika uhapšen zajedno sa dvanaest drugih osoba zbog organizovanja slične operacije. Istraga je otkrila korišćenje prinude i falsifikovanja identiteta kako bi se manipulisalo glasanjem putem pošte, što je direktno ugrozilo legitimitet izbornog rezultata. Ove prakse, daleko od toga da su anegdotalne, ozbiljno podrivaju poverenje u sistem i potstiču sve veće uverenje da su neke stranke spremne da prekrše zakon kako bi zadržale vlast.
Ovi skandali u Nemačkoj i Španiji ponovo pokreću važnu debatu o potrebi zaštite integriteta izbornog procesa od onih koji su, izgleda spremni da krše pravila kako bi ostali na vlasti.
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|