|
20. 04. 2025 |
 |
Zahvaljujući naučnom proboju u oblasti regenerativne medicine, odrasli bi u budućnosti mogli da uzgajaju nove zube umesto da koriste plombe ili implante. Ova inovacija otvara vrata prirodnoj alternativi u lečenju zuba.
Dok neke životinje poput ajkula i slonova mogu da regenerišu zube tokom celog života, ljudima u odraslom dobu ostaje samo jedan komplet zuba. Nova tehnologija razvijena na Kraljevskom Univerzitetu u Londonu može to da promeni zauvek.
Za razliku od plombi i implanata, koji su veštački i podložni propadanju, zubi uzgojeni u laboratoriji od sopstvenih ćelija pacijenta mogu se prirodno integrisati u vilicu i ponašati kao pravi zubi – jači, dugotrajniji i bez rizika od odbacivanja.
“Plombe nisu idealno rešenje za popravku zuba,” objašn dr Šuečen Džang sa Fakulteta stomatologije, oralnih i kraniofacijalnih nauka na Kealjevskom Univerzitetu.
“Vremenom slabe strukturu zuba, imaju ograničen vek trajanja i mogu izazvati dodatno propadanje ili osetljivost. Implanti zahtevaju invazivnu hirurgiju i dobru kombinaciju sa vilicom. Obe metode su veštačke i ne obnavljaju prirodnu funkciju zuba.”
Tim naučnika je, u saradnji sa Imperial koledžom iz Londona, napravio veliki korak otkrivši specijalni biomaterijal koji omogućava ćelijama da međusobno komuniciraju i započnu proces diferencijacije – tj. da se razviju u zubne ćelije. Ovaj biomaterijal oponaša prirodnu sredinu u kojoj zubi rastu u telu, što je dosad bilo ključno ograničenje u laboratorijskom uzgoju zuba.
“Prethodni pokušaji su propadali jer su signali među ćelijama bili ispuštani odjednom. Novi materijal oslobađa signale postepeno, baš kao što to telo prirodno čini,” dodaje dr Džang.
Sledeći izazov je kako laboratorijski uzgojene zube prebaciti iz laboratorije u ljudsku vilicu. Postoje dve ideje – transplantacija mladih zubnih ćelija direktno na mesto izgubljenog zuba, gde bi nastavile da rastu, ili uzgoj celog zuba u laboratoriji i njegovo kasnije presađivanje u vilicu pacijenta.
Ovo istraživanje je deo šireg pokreta u regenerativnoj medicini, koja teži da koristi biologiju umesto veštačkih materijala za popravku ili zamenu oštećenih delova tela. Cilj je da se umesto metala i plastike koriste matične ćelije i bioinženjerski razvijena prirodna tkiva.
Dr Ana Anđelova Volponi, koautorka rada, naglašava:
“Integracija ovih inovativnih tehnika mogla bi da revolucionizuje stomatološku praksu. Istraživanje koje sprovodimo na Fakultetu za stomatologiju predstavlja vrhunac savremene nauke sa ciljem unapređenja oralnog zdravlja.”
|
Slike:
Komentari 0
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|