|
16. 04. 2025 |
 |
Mnogi koji su preležali virus kovid-19 i dalje se suočavaju sa dugoročnim zdravstvenim problemima — od plućnih ugrušaka, teških komplikacija, pa sve do operacija. Trenutne terapije za ove posledice su ograničene, ali se sada pojavljuje nova nada: terapija egzosomima — napredni tretman koji obećava olakšanje ne samo za neurološke i mentalne posledice kovida, već i za oštećenja srca i pluća.
Doktor Filip V. Askenejz, profesor imunologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Jejl, predložio je u stručnom časopisu da se terapija ekstracelularnim vezikulama koristi za lečenje glavnih neuroloških simptoma postkovid sindroma. Egzosomi su vrsta mikroskopskih vezikula koje ćelije prirodno izlučuju i koji prenose važne molekule — proteine, lipide i genetski materijal — do drugih ćelija.
Oštećenje krvnih sudova i nerava posle kovida
Do 30% osoba koje su preležale kovid mogu razviti postkovid sindrom – složeno stanje sa nizom simptoma: ekstremni umor, kratak dah, moždana magla, gubitak mirisa i ukusa, kao i problemi sa varenjem.
U težim slučajevima, javljaju se paranoja, halucinacije, pa čak i suicidalne misli. Ovi simptomi ozbiljno narušavaju svakodnevno zdravlje i kvalitet života pacijenata.
Infekcija kovidom-19 može uticati i na krvne sudove u više organa, uzrokujući njihovu disfunkciju. Snimanja magnetnom rezonancom pokazala su da tokom faze oporavka dolazi do narušavanja funkcionalnog integriteta moždanog tkiva, što vodi ka neurološkim i psihijatrijskim simptomima.
Neka istraživanja ukazuju da mehanizmi koji dovode do neuroloških oštećenja uključuju zapaljenja nerava, poremećaje zgrušavanja krvi i disfunkciju endotela, kao i oštećenje samih nervnih ćelija.
Iako su ranije teorije sugerisale direktnu infekciju centralnog nervnog sistema virusom, u praksi se virusne čestice retko nalaze u moždanom tkivu ili cerebrospinalnoj tečnosti. Umesto toga, veruje se da je imuni odgovor i upala glavni uzrok oštećenja.
Kako funkcioniše terapija egzosomima?
Egzosomi, koji potiču najčešće iz mezenhimalnih matičnih ćelija, imaju snažna protivupalna i imunomodulatorna svojstva. Istraživanja su pokazala da mogu smanjiti prekomerni upalni odgovor izazvan virusom kovid-19 inhibiranjem stvaranja proinflamatornih citokina. Time se smanjuje rizik od tzv. citokinske oluje.
Ono što ih čini izuzetno korisnim jeste i sposobnost da regenerišu tkiva, poprave mikrocirkulaciju i obnovu oštećenih krvnih sudova — ključne komponente u lečenju postkovid posledica.
Za razliku od većine terapija, egzosomi mogu preći krvno-moždanu barijeru i direktno dopreti do neuralnog tkiva. To ih čini idealnim kandidatom za tretman neuroinflamatornih i neurodegenerativnih bolesti, uključujući kovidom izazvane komplikacije mozga.
Egzosomi se mogu primenjivati intravenozno ili inhalacijom u vidu aerosola. Ova druga metoda omogućava direktno unošenje egzosoma u pluća, gde mogu pomoći u saniranju oštećenja, uključujući i čvoriće nastale posle infekcije. Na taj način mogu poboljšati plućnu funkciju i oporavak pacijenata sa respiratornim posledicama.
Terapeutski potencijal
Istraživanja su pokazala da egzosomi iz mezenhimalnih matičnih ćelija mogu:
Smanjiti citokinsku oluju,
Povući supresiju imunog odgovora izazvanu kovidom,
Podstaći oporavak plućnog tkiva zahvaljujući delovanju na mitohondrije.
Zahvaljujući sposobnosti da dopru do neuralnih tkiva i direktno utiču na zapaljenja i regeneraciju, egzosomi predstavljaju obećavajući pravac i za lečenje neuroloških bolesti poput Alchajmerove i Parkinsonove.
Klinički značaj i budućnost
Pandemija kovida donela je ozbiljne izazove za fizičko i mentalno zdravlje, kao i za zdravstveni sistem u celini. Terapija egzosomima nudi novu nadu — kako za poboljšanje kvaliteta života, tako i za smanjenje dugoročnog opterećenja bolesti.
Iako je i dalje u ranim fazama kliničkog ispitivanja, dalja istraživanja i testiranja su neophodna kako bi se potvrdila bezbednost i efikasnost ove terapije.
Ako se klinički potvrdi, terapija egzosomima mogla bi revolucionisati lečenje ne samo postkovid sindroma, već i brojnih hroničnih bolesti, donoseći ogromne koristi pacijentima širom sveta.
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|