|
09. 04. 2025 |
 |
Evropska komisija je donela važnu odluku da povuče Direktivu o jednakom tretmanu (ETD), što predstavlja značajnu pobedu za slobodu veroispovesti, ličnu autonomiju i slobodu savesti u Evropskoj uniji. Ova direktiva, koja je prvobitno imala cilj sprečavanje diskriminacije na osnovu invaliditeta, postala je veoma kontroverzna nakon što je pod pritiskom LGBT lobija radikalno proširena da uključuje i „seksualnu orijentaciju“, čime je postala pretnja osnovnim slobodama i autonomiji preduzetnika i pojedinaca.
Jedan od najvećih problema sa ETD bio je njegov potencijal da prisili pojedince i preduzetnike da deluju protiv svojih duboko ukorenjenih uverenja. Na primer, preduzetnici poput cvećara, pekara i fotografa bili bi prisiljeni da učestvuju u događanjima koja su u suprotnosti sa njihovim verskim ili moralnim uverenjima, kao što su venčanja istog pola. U tom kontekstu, osoba koja veruje u tradicionalne verske vrednosti, poput hrišćanskog preduzetnika, bila bi primorana da učestvuje u događanjima koja su u suprotnosti sa njegovom verom. Slično tome, jevrejski štampar ne bi mogao da odbije štampanje Novog zaveta, niti da odbije crtanje karikatura proroka Muhameda.
Ovaj zakon ne bi se odnosio samo na ljude koji praktikuju religiju. Na primer, vegan bi takođe bio primoran da stvori reklame za roštilje, uprkos svom uverenju o zaštiti životinja. Direktivine široke definicije stvorile bi pravnu nesigurnost i potencijalne tužbe protiv preduzetnika koji bi se opirali pružanju svojih usluga, ukoliko bi to bilo u direktnoj suprotnosti sa njihovim uverenjima.
Kada je Direktiva o jednakom tretmanu prvi put predstavljena 2008. godine, fokusirala se na sprečavanje diskriminacije u pružanju roba i usluga na osnovu invaliditeta. Međutim, pod pritiskom LGBT lobija, predlog je postupno proširen da uključi „seksualnu orijentaciju“. S vremenom, direktiva je postala mnogo šira i pretnja za slobodu pojedinaca i preduzetnika u Evropskoj uniji. Iako je njen zvanični cilj bio promovisanje „jednakosti“, proširenje njenog opsega stvorilo je brojne probleme. Umesto da promoviše istinsku jednakost, ova direktiva bi zapravo ukinula slobodu ugovaranja i privatnih izbora, prisiljući preduzetnike i preduzetnice da prihvate obaveze koje nisu u skladu sa njihovim uverenjima ili potrebama tržišta.
ETD je takođe predstavljao pretnju poslovnoj raznolikosti. Na primer, specifični biznisi poput aplikacija za upoznavanje koje ciljaju specifične starosne grupe ili verske zajednice bili bi dovedeni u pitanje, jer bi morali da pruže svoje usluge širem krugu korisnika ili da rizikuju optužbe za diskriminaciju. Za preduzetnike i preduzetnice koji su želeli da se specijalizuju za određenu nišu ili ciljne grupe, uvođenje ovakvih zakona predstavljalo bi ozbiljan udarac njihovoj slobodi da vode svoje poslovanje onako kako žele.
Iako je ETD izazvao veliku zabrinutost među poslovnim sektorima, Evropska komisija je nastavila sa njegovim sprovođenjem. Međutim, zbog brojnih prepreka u pregovorima, kao i sve većeg otpora, postalo je jasno da zakon neće biti usvojen, barem ne u svom originalnom obliku. Nakon višegodišnjih napora organizacija poput ADF International, koji su radili na podizanju svesti o problemima koje ovaj zakon može prouzrokovati, Evropska komisija je odlučila da povuče direktivu iz svog radnog programa za 2025. godinu.
Povlačenje ove direktive predstavlja značajnu pobedu za one koji su se zalagali za očuvanje osnovnih sloboda u EU. Ova odluka pokazuje kako organizovane i dugoročne inicijative za zaštitu slobode veroispovesti i lične autonomije mogu da donesu rezultate. Iako je ovo svakako veliki korak u pravom smeru, borba za slobodu nije završena. Slično kao što je ovaj zakon povučen, u budućnosti bi mogli nastati novi pokušaji uvođenja sličnih inicijativa, pa je od suštinskog značaja da i dalje ostanemo budni i spremni da branimo temeljna prava.
Iako je ova pobeda važna, ne smemo zaboraviti da borba za slobode veroispovesti, lične autonomije i slobode savesti nije završena. Evropska komisija je obezbedila da jedna od najvećih pretnji za osnovne slobode bude povučena, ali istovremeno, slični pokušaji mogu se ponovo pojaviti. Kroz jedinstvene i dugoročne napore, ipak se može postići da se ove slobode i dalje štite.
|
Slike:
Komentari 0
Trenutno nema komentara na ovaj članak ...
NAPOMENA: Newsexchange ne preuzima odgovornost za komentatore i sadržaj koji objavljuju. U krajnjem slučaju, komentari se brišu ili se isključuje mogućnost komentiranja ...
|
|
|
Galerija:
|
|