Legion Media
V tem južnem ruskem mestu se razkošne zasebne vile prepletajo s surovimi sovjetskimi zgradbami in tvorijo skupno harmonijo, ki sploh ne moti zunanjega opazovalca.
1. Rostovska mestna hiša
Moreorless (CC BY-SA 3.0)
Preden je postala županova pisarna, se je v tej zgradbi nekoč nahajala mestna duma. Ta izjemna zgradba je bila projekt Aleksandra Pomeranceva, slavnega ruskega arhitekta, ki je zasnoval katedralo Aleksandra Nevskega v bolgarski prestolnici Sofiji, zgrajeno v letih 1897-1899.
Stavba je bila zgrajena v arhitekturnem slogu Beaux-Arts, ki je združ načela francoskega neoklasicizma z elementi gotike in renesanse. Leta 1922 je zgradbo uničil požar, kasneje pa tudi II. svetovna vojna. Po vojni je bila obnovljena, in še do danes ostaja ena najlepših stavb v Rostovu na Donu.
2. Hiša Černova
Legion Media
Ta čudovita stanovanjska hiša so zgradili leta 1899 kot darilo za ljubico bogataša. Glavna značilnost stavbe je vrhnja terasa okrašena z miniaturno kupolo. Tudi fasada stavbe je neverjetno čudovita, okrašena s skulpturami in masivnim balkonom.
Prvotni lastnik je stavbo izgubil, ko so jo podržavili po boljševiški revoluciji leta 1917. Od takrat je zgradba služila kot šiviljska šola, tožilstvo in arhiv.
Leta 2001 je zgradba doživela večjo obnovo. Z njo je ponudila prostor pisarni banke, ki se nahaja tam še danes. Obenem pa ima status kulturne dediščine regionalnega pomena.
3. Vila Paramonova
Legion Media
Druga stanovanjska stavba na našem seznamu je bila zgrajena leta 1914 za milijonarja Nikolaja Paramonova, ki je bil takrat amnestiran iz triletne zaporne kazni, ki mu je bila dodeljena zaradi "nespoštovanja oblasti in pozivanja k padcu državnega sistema" v carski Rusiji.
Brezkompromisni milijonar je v njej živel z ženo in otroci, dokler stavbe niso prevzeli boljševiki, ki jih je Paramonov le nekaj let pred tem podpiral.
Leta 1918 je zgradbo poškodoval požar, vendar so jo leta 1923 obnovili, kar se je zgodilo le nekaj let po tem, ko je Paramonov pobegnil iz nemirne države, da bi se preselil v Nemčijo. V tridesetih letih prejšnjega stoletja je bila stavba spremenjena v lokalni muzej in kasneje v knjižnico.
4. Zgradba državne banke
Viktor Pogoncev /Global Look Press
Zgrajena je bila leta 1915 in je bila prvotno mišljena kot nadomestek veliko manjše stavbe, ki jo je zasedala pisarna Državne banke Ruskega cesarstva.
Kot številne druge znamenite zgradbe v mestu, je tudi to zgradbo nacionaliziral sovjetski režim po ruski revoluciji. Svojo zadnjo obnovo je doživela leta 1994, med katero so obnovili prvotno heraldično obliko in znak pisarne državne banke.
Danes se v zgodovinski zgradbi nahaja rostovska poslovalnica ruske centralne banke. In tudi ta zgradba ima status kulturne dediščine regionalnega pomena.
5. Hiša bratov Martin
No Worries (CC BY-SA 3.0)
To stavbo je zasnoval lokalni arhitekt, gradnja pa je bila dokončana leta 1893. Prvi lastnik stavbe je bil britanski subjekt (državljan Skupnosti narodov, povezan z Veliko Britanijo, op. ur.) Ivan Martin in njegova družina. Njen nenavadni arhitekturni slog je združ ruske in nemške vplive: dvonadstropna zgradba ima tudi majhen stolp.
V dvajsetih letih prejšnjega stoletja je bila stavba podržavljena in preurejena v komunalna stanovanja. Leta 2007 se je v zgradbi naselil muzejski kompleks, posvečen življenju in delu avtorja Mihaila Šolohova.
6. Hiša Petrova
No Worries (CC BY-SA 3.0)
Ta zgradba je bila zgrajena konec 19. stoletja in ima zelo nenavadno zgodovino glede lastnikov. Leta 1898 je pripadala železniškemu podjetju, ki je zgradbo obljubilo kot darilo vsakemu odvetniku, ki bi pomagal pridobiti zmago v neki poslovni zadevi na sodišču.
Rostovski odvetnik Apollon Petrov je ponudil svojo roko in podjetju pomagal zmagati v tem sodnem procesu. Posledično ni samo pridobil položaj pravnega svetovalca za vodenje podjetja, temveč je postal tudi uradni lastnik tega veličastnega in razkošnega stanovanjskega objekta, v katerem je kasneje živel z ženo in otroci.
Po ruski revoluciji se je Petrov preselil v Francijo, njegova hiša pa je bila nacionalizirana. Leta 1959 so zgradbo preuredili v Rostovski pokrajinski muzej likovnih umetnosti.
7. Šola gospodinjstva in kulinarike
Rost.galis (CC BY-SA 3.0)
Nikolaj Tokarev, bogati rostovški trgovec, je s svojimi sredstvi vzpostavil šolo, v kateri so leta 1898 učence začeli poučevati osnove gospodinjstva in kulinarike. Dve leti pozneje, leta 1901, je trgovec sponzoriral gradnjo dvonadstropne stavbe, ki naj bi ponudila prostor šoli. Po zaključeni gradnji je Tokarev stavbo podaril mestu.
V sovjetskih časih je v zgradbi delovala menza, v devetdesetih pa so jo privatizirali. Leta 2009 so v zgradbi vzpostavili gostinsko dejavnost. Novi lastniki so prvotno rdečkasto barvo zidov spremenili v sivo.
8. Rostovsko dramsko gledališče
Legion Media
V času njene izgradnje leta 1935 je bila ta zgradba pravi biser konstruktivističnega arhitekturnega sloga v ZSSR, ki je ods sodobno industrijsko družbo z zavračanjem dekorativne stilizacije in promoviranjem industrijskega napredka.
Arhitekti Rostovskega dramskega gledališča Maksima Gorkija so svoj navdih črpali zlasti iz industrijskega razcveta v ZSSR in zgradbo zasnovali v obliki, ki je podobna velikanskemu traktorju goseničarju.
9. Iverski samostan
Dmitry89 (CC BY-SA 3.0)
Legenda pravi, da je ta samostan naročil bogat rostovski trgovec Samuil Fjodorov za svojo hčer, ki je želela postati redovnica. Samostan je bil dokončan in posvečen leta 1908.
Domačini pravijo, da je sta ta samostan obiskala tudi Nikolaj, zadnji ruski car in njegov sin Aleksej na svoji poti mimo Rostova. Med prvo svetovno vojno je v samostanu bila sirotišnica za poljska dekleta.
Sovjetske oblasti so leta 1929 samostan zaprle. Vendar so leta 1991 po razpadu ZSSR ženski samostan ponovno odprli in deluje še danes.
10. Cerkev Surb Hač
Legion Media
Ta armenska cerkev Surb Hač iz 18. stoletja je znana tudi kot cerkev svetega križa. Zgrajena je bila v letih 1786 - 1792, in je pogosto omenjena kot najstarejša zgradba v mestu, ki je preživela do današnjih dni.
Danes je to eden najbolj priljubljenih krajev v Rostovu na Donu med lokalnimi prebivalci v času praznika Jezusovega krsta.
|