Temna energija je kriva, da se vesolje pospešeno širi. Foto: EPA
Je največja skrivnost v vesolju ter največja zadrega in glavobol dana??njih fizikov. Je najmočnej??a sila v vesolju, ki bo določila tudi njegov konec, vendar nihče ne ve, kaj je.
Verjetno si marsikdo misli, da je dandanes, v svetu močno napredne tehnologije in znanosti, večji del narave ??e zdavnaj pojasnjen in odkritih ??e večina naravnih zakonov.
Ampak resnična slika je daleč od tega in znanstveniki zdaj dobesedno ne vedo, kaj predstavlja večino, ali natančneje, 70 odstotkov na??ega vesolja.
Vse, kar vedo o tem delu na??ega kozmosa, je to, da je nekak??na sila, ki vesolje vleče narazen. Temna energija je torej nadvse primerno ime za to skrivnostno entiteto. Vse se je začelo, ko sta se mednarodni skupini raziskovalcev pred pribli??no trinajstimi leti lotili bolj ali manj rutinske raziskave.
Znanstveniki so namreč sku??ali narediti zelo natančno meritev ene temeljnih fizikalno-astronomskih konstant, njihova nepompozna ??tudija pa je na koncu postavila na glavo celotno moderno kozmologijo in fizikom zastavila hudo zapleteno vpra??anje. Astronomi Adam Riess, Brian Schmidt in Saul Perlmutter, ki so leta 2011 za to svoje delo prejeli Nobelovo nagrado, so namreč ??eleli določiti, s kak??no hitrostjo se na??e vesolje ??iri, pri tem pa so merili svetlobo posebne vrste zvezd, znane kot supernova.
Ko so preučili rezultate meritev, so pretreseni ugotovili, da se, v nasprotju z dotedanjim prepričanjem, vesolje ??iri pospe??eno. To pa je pomenilo, da mora v vesolju obstajati neka neznana odbojna elementarna sila, ki je prej ??e nihče ni opazil. Nadaljnji izračuni vsote vse mase in energije v vesolju so pokazali, da je ta energija kar 70 odstotkov vsega kozmosa. Na??e vesolje torej obvladuje skrivnostna temna sila in znanstveniki ??e več kot deset let na vse pretege razglabljajo, kaj bi le-ta lahko bila, a do zdaj jim ??e ni uspelo najti nobene res prepričljive razlage. Najprej so pomislili na to, da sam prazen prostor med zvezdami oziroma vakuum ustvarja to silo.
?eprav se to sli??i zelo nenavadno, pa teorija kvantne mehanike pravi, da v vakuumu iz nič nastajajo in izginjajo osnovni delci materije, zato pa vakuum v resnici ni popolnoma prazen, ampak ima določeno energijo. Ampak ko so fiziki izračunali energijo vakuuma in jo primerjali z močjo temne energije, so ugotovili, da njihovi teoretični izračuni vakuumu pripisujejo daleč previsoko energijo, kar 120 velikostnih redov preveliko. Za to neujemanje pravijo, da je najslab??a teoretična napoved v zgodovini fizike, in so mu nadeli vzdevek vakuumska katastrofa.
Druga mogoča razlaga temne energije pa pravi, da v vesolju obstaja ??e eno, peto temeljno energijsko polje, podobno kot denimo elektromagnetno. Tudi s to razlago imajo fiziki celo kopico te??av in je nikakor ne morejo uskladiti z eksperimentalnimi meritvami temne energije. Za marsikoga je temna energija zato največji izziv moderne fizike, za katerega ka??e, da se spretno izmika vsakemu poskusu razlage. Raziskovalci zato dostikrat pose??ejo tudi po eksotičnih razlagah, ki se včasih zdijo kot obupni poskusi izhoda iz labirinta.
Tako so med drugim ugotavljali, da je temna energija posledica orja??kih magnetnih polj, ki vladajo nad vesoljem, ali pa da gravitacija na velikih razdaljah deluje odbojno. Nekateri celo menijo, da je mogoče na?? del vesolja v gigantski praznini sicer bolj poseljenega kozmosa, to pa je povsem v nasprotju s sedanjimi prepričanji v fiziki. Od narave temne energije je odvisna tudi usoda na??ega vesolja. ?e bo njena moč v prihodnosti ostala enaka, se bo čez milijone let vesolje tako raz??irilo, da bo na??a galaksija ostala v tako rekoč neskončni praznini, povsem izolirana od preostanka vesolja. ?e bo moč temne energije narastla, pa vesolje čaka konec v tako imenovanem ?velikem trganju?, ko bo ta energija narazen raztrgala vse, od galaksij, zvezd, planetov in celo samih atomov.
Mogoče pa se bo njena moč začela zmanj??evati in se bo vesolje začelo sesedati vase. A ker temne energije ne poznamo dovolj dobro, fiziki preprosto ne vedo, kateri izmed teh scenarijev je pravilen. Ena izmed te??av pri temni energiji je ta, da je znanstveniki ne morejo neposredno meriti oziroma detektirati, ampak lahko samo opazujejo njene učinke v vesolju. Zato so oči astronomov napeto obrnjene v nebo in v prihodnosti se bo začelo nekaj obse??nih raziskav, s katerimi bodo znanstveniki posku??ali prodreti globlje v skrivnosti temne energije. Zdaj pa smo tam, ko nas temna energija ??e uči poni??nosti v na??em neznanju in nepoznavanju ??e vedno skrivnostnega vesolja.
|