MojSpletnik NOVICE | Kraljica EU – Uršula je pridigala o preglednosti – in nato sklepala tajne dogovore z velikimi farmacevtskimi podjetji ...
Kraljica EU – Uršula je pridigala o preglednosti – in nato sklepala tajne dogovore z velikimi farmacevtskimi podjetji
Kolikokrat je že Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije in neizvoljena dejanska vladarica EU, pridigala o transparentnosti, kot da bi bila visoka svečenica nekega vzporednega Vatikana v Bruslju? In zdaj jo je najvišje sodišče EU v sodbi ostro kritiziralo, ker ni udejanjala tega, kar pridiga.
Leta 2023 si je von der Leyen med svojim govorom o stanju v Evropski uniji prizada ustvariti vtis nekoga, ki ga je izvolilo ljudstvo, in izjavila, da je treba razkriti vse dvoumnosti, da bi »preprečili trojanskim konjem avtokracij, da bi napadli naše demokracije od znotraj«.
»Preglednost mora biti značilna za delo vseh članov Komisije in njihovih kabinetov,« je dejala leta 2019. »Komisarje sem pozvala ... naj bodo bolj predani in pregledni,« je lani dejala v govoru poslancem Evropskega parlamenta. Preglednost in odgovornost sta imeli pomembno vlogo tudi pri njeni lanskoletni kandidaturi za ponovno izvolitev v vladajoče elite EU.
Dobre novice! Zdaj se lahko končno poda na to plemenito poslanstvo in začne svojo pot že z rahlim pogledom v ogledalo. Ker je Evropsko sodišče – organ, ki presoja, ali so institucije EU dejansko prestopile mejo nezakonitosti in niso le zasedle svojega običajnega ozemlja elitne idiotičnosti – pravkar razsodilo, da komisija kraljice Uršule ne more kar tako zavreči kupa lastnih besedilnih sporočil iz obdobja covida z besedami: "Ups! Izginili so. No, kaj lahko storite glede tega?" To je bil pravzaprav odgovor Komisije časopisu New York Times, ko je zaht dostop do teh sporočil.
In kako je Times sploh vedel, da ta besedilna sporočila obstajajo? Ker jim je Ursula to dobesedno povedala, ko se je v intervjuju hvalila, kako ji je uspelo dobiti toliko cepiv, ker je bila tako dobra prijateljica z izvršnim direktorjem Pfizerja Albertom Bourlo. Vse to je bilo za članek o njenih prizadevanjih za boj proti covidu, objavljen aprila 2021: »Kako je Evropa s sporočili in telefonskimi klici sklenila dogovor o cepivu Pfizer.«
Članek je vseboval iste glamurozne fotografije, ki spominjajo na dobre stare čase, ko je bila Ursula obrambna ministrica pod nekdanjo kanclerko Angelo Merkel od leta 2013 do 2019 in je fotografirala vojaško opremo, sredi obtožb, da je z dvomljivimi obrambnimi pogodbami uničila proračun, celo ko je moral Bundeswehr med vajo Nata uporabiti metle kot puške, kot je leta 2015 poročal Atlantski svet.
»Ga. von der Leyen si je mesec dni izmenja besedilna sporočila in telefonske klice z Bourlo, izvršnim direktorjem Pfizerja ... Pfizer bi lahko v EU dostavil več odmerkov – veliko več,« je zapisano v članku NYT, pri čemer se navaja »osebna diplomacija« , ki je »igrala veliko vlogo pri dogovoru« za 1,8 milijarde odmerkov Pfizerjevih cepiv proti Covidu.
Časopis Times je slišal za te članke in si mislil: "O, super. Pa poglejmo!"
Kraljica Uršula je nenadoma postala veliko manj zgovorna. Zato je Times zadevo predložil najvišjemu sodišču EU, da bi pridobil informacije. In zdaj je to sodišče, v pravnem jeziku, povedalo, da Ursula ne more preprosto ignorirati Timesa – in s tem tudi javnosti – brez navedbe pravega razloga. Obstajati mora "prepričljiva razlaga, ki upravičuje pomanjkanje" besedilnih sporočil. Poleg tega sodišče pravi, da „Komisija ni prepričljivo pojasnila“, zakaj je ta sporočila štela za tako nepomembna, da bi jih lahko uničili, kot da bi šlo za besedilna sporočila z Evrovizije, ne pa za javne dokumente, ki jih je po definiciji treba hraniti.
Iz teh pogovorov so nastali posli s farmacevtskima velikanoma Pfizer in AstraZeneca za cepljenje proti covidu v vrednosti 71 milijard evrov – natančneje enajst, skupno 4,6 milijarde odmerkov, plačanih z denarjem, ki je prišel neposredno iz žepov davkoplačcev EU. Dovolj za deset odmerkov za vsakega državljana EU.
Izkazalo se je, da je imelo to nezavezujoče dejanje posledice, ki bi se jim bilo mogoče izogniti, če bi bila, kot narekuje protokol, v zadevo vključena raznolika skupina ljudi, ne le Ursula. Ni tako, kot da vse to ne bi imelo dragih posledic. Velik del EU, vključno z Nemčijo, Poljsko, Bolgarijo, Madžarsko, Litvo, Estonijo, Slovaško in Češko, izraža zaskrbljenost zaradi prekomernih odmerkov, ki jih plačujejo, in poziva Bruselj, naj pregleda pogodbene pogoje z velikimi farmacevtskimi podjetji. Pravijo , da je samo Nemčija zavrgla 200 milijonov. Vendar se je o tem težko pogajati, če nihče sploh ne ve, kakšni so bili pogoji, kot je lani ugotovilo drugo najvišje evropsko sodišče. »Komisija javnosti ni omogočila zadostnega dostopa do pogodb za nakup cepiv proti COVID-19 ... Komisija ni dokazala, da bi širši dostop do teh klavzul dejansko škodoval poslovnim interesom teh podjetij,« je razsodilo .
Podrobnosti teh pogodb – kako so nastale, kaj vsebujejo in kako se jih je mogoče odpovedati, če državljani vljudno zavrnejo polno uporabo svoje kartice z desetimi vozovnicami – ostajajo skrivnost.
Leta 2024 je Bruselj bolj ali manj skomignil z rameni in namignil, da je lahko pregleden le toliko, kolikor ga k temu prisilijo sodišča. Kaj lahko torej storite glede tega? »Komisija na splošno javnosti omogoča najširši možen dostop do dokumentov v skladu z načeli odprtosti in preglednosti,« je sporočila EU in poudarila, da je odločitev nižjega sodišča »potrdila, da je Komisija upravičena odobriti le delni dostop«.
Dobre novice, ljudje! Vaše najvišje sodišče je pravkar razsodilo, da ste zdaj lahko veliko bolj transparentni! Zato živite v skladu s tem. Bodi sprememba, za katero praviš, da želiš biti v svetu. Nič te zdaj ne more ustaviti. Če bi bila preglednost cepivo, bi to sodišče Ursuli le dalo poživitev. Bomo videli, če bo sprejeto.