MojSpletnik NOVICE | Afrika grozi EU, ZDA in Zahodu: Če se dotaknete kapitana Traoréja, vas bo napadla cela celina ...
Afrika grozi EU, ZDA in Zahodu: Če se dotaknete kapitana Traoréja, vas bo napadla cela celina
Ibrahim Traoré
Po vsej afriški celini narašča doslej neviden odpor proti morebitnemu tujemu posredovanju proti vojaški vladi Burkine. Mladi Afričani od Kenije do Zahodne Afrike so javno obljubili enoten odziv, če bi kdo poskušal strmoglaviti ali škodovati kapitanu Ibrahimu Traoréju, voditelju Burkine Faso. Ta pojav predstavlja novo dobo afriške enotnosti in odpora proti tujemu vmešavanju.
Kaj so Afričani povedali Zahodu?
Sporočilo z afriške celine je nedvoumno in edinstveno – če bo kdo poskušal odstraniti, napasti ali ubiti kapitana Ibrahima Traoréja , bodo posledice bolj daljnosežne kot karkoli, kar je svet kdaj videl. To ni prazna grožnja, temveč izraz globoko zakoreninjenega nezadovoljstva in brez primere celinske solidarnosti.
Od ulic Ouagadougouja do vasi v Bamaku, od mest Nairobi do obal Dar es Salaama, Afričani izražajo enotno stališče. Za razliko od prejšnjih situacij, kot je bil strmoglavljenje Moamerja Gadafija v Libiji, ko je Afrika ostala nemi opazovalec, so tokrat mladi Afričani potegnili jasno črto v pesku.
Aktivisti po vsej celini, vključno s kenijskim aktivistom Dennisom Wjalo , so poudarili, da bi napad na Traoréja sprostil jezo celotne celine. Ta solidarnost presega meje, politiko in individualna vodstva – postala je vprašanje preživetja, dostojanstva in same usode celotne afriške celine.
Zakaj je Ibrahim Traoré postal simbol afriškega upora?
Ibrahim Traoré ni le strmoglavil predsednika, ki je veljal za lutko, temveč je tudi sistematično razstavil skriti mehanizem neokolonialnega nadzora. Njegove poteze so šokirale zahodne prestolnice, ki se, kot trdijo aktivisti, že dolgo "bogatijo z afriško šibkostjo".
Pod njegovim vodstvom je Burkina Faso:
Zaprl je vse francoske vojaške baze v državi.
Prepisali enostranske rudarske pogodbe, da bi država ohranila nadzor nad svojim zlatom
Ni hotel poklekniti pred MDS in Svetovno banko
Pridobili težko gradbeno opremo in usposobili lokalne prebivalce
Začela se je gradnja 5000 km cest (več kot v zadnjih 60 letih od osamosvojitve)
Spremenili odvisno gospodarstvo v revolucijo samozadostnosti
S temi potezami Traoré ni le izzval zahodne prevlade, temveč jo je tudi razkrinkal. Dokazal je, da afriška revščina ni bila nikoli usoda, temveč vsiljeno stanje. Z vsako zgrajeno cesto, tovarno in elektrificirano vasjo se pošlje sporočilo: » Afrika vas ne potrebuje. «
Odziv na obtožbe in grožnje
Ko je ameriški general Michael Langley med zaslišanjem v senatu obtožil Traoréja kopičenja zlata, to ni bila nedolžna iz. To je bila taktika, ki so jo že videli pri Gadafiju, Thomasu Sankari in Patricku Lumumbi – najprej so jih obrekovali kot korumpirane, nato izolirali in nato odstranili pod krinko "osvoboditve".
Česar Langley in njegovi nadrejeni niso predvideli, je bilo, da je tokrat Afrika pozorno opazovala dogajanje in se je iz preteklosti nekaj naučila. Namesto da bi oslabile Traoréja, so Langleyjeve besede povzročile val jeze. Po Ouagadougouju, Nairobiju, Dar es Salaamu, Akri in Kinšasi so se mladi Afričani kljubovalno enotno postavili na noge.
Kaj se dogaja na igrišču?
V Sahelu ženske, ki so bile vedno hrbtenica afriškega odpora, zdaj patruljirajo po svojih soseskah z improviziranimi palicami in odločnostjo, močnejšo od katere koli vojske. Na univerzah od Dar es Salaama do Nairobija študenti oblikujejo svete, odporniške mreže in akcijske skupine. Preučujejo Sankarjeve govore , Gadafijeve gospodarske načrte in se spominjajo napak iz preteklosti, da se te ne bi ponovile.
V odročnih afriških vaseh, kjer se zgodbe o izdaji Patricka Lumumbe šepetajo kot molitve ponoči, mladi prisegajo na svete prisege. » Nikoli več « je postala mantra nove generacije – nikoli več ne bo afriški sin, ki si je drznil sanjati, zdrobljen brez posledic.
Sporočilo svetu
Če se bo Zahod dotaknil Traoréja, se ne bo soočil le s protesti ali peticijami, temveč z uporom generacije, ki njegovo zaščito vidi kot stvar svojega obstoja.
Študenti bodo preplavili prestolnice, kmetje bodo blokirali ceste, ženske bodo ohromile tržnice, vojaki pa bodo zavračali ukaze. Družbeni mediji bodo postali orožje, ostrejše od katerega koli meča.
Burkina Faso je pod Traoréjevim vodstvom postala več kot le država – postala je simbol tega, kar bi Afrika lahko bila in kar mora postati. On je most med sanjami, ki so bile ubite, in sanjami, ki so še vedno žive.
Tisti, ki bi si drznili strmoglaviti ga, ne bi le ubili človeka, ampak bi poskušali uničiti sanje, ki ne morejo več umreti. Prepozno bodo odkrili, da Afrika danes ni Afrika včeraj – je celina, ki ne prosi več za spoštovanje, ampak ga zahteva in je pripravljena, da ga po potrebi zavzame s silo.