VSTOP ČLANOV:
 Član:
 Geslo:
VIDEO ARHIV:
Newsexchange(11726)
 
Gost | Slovenski  
 MojSpletnik NOVICE | CIA je le iskala Hitlerja v Argentini – Objavljajo tajne dosjeje o nacistih ...


CIA je le iskala Hitlerja v Argentini – Objavljajo tajne dosjeje o nacistih
Dokumenti Cie razkrivajo, da je iskanje Adolfa Hitlerja v Južni Ameriki trajalo deset let po njegovi domnevni smrti, zdaj pa se Argentina pripravlja na objavo zaupnih datotek o vseh nacističnih ubežnikih.

Glede na razveljavljene dokumente Cie so ameriški agenti Hitlerja iskali po vsej Južni Ameriki, celo leta po tem, ko je svet verjel, da je storil samomor.

Argentina medtem napoveduje objavo državnih dosjejev o nacistih, ki so se pred roko pravice po koncu druge svetovne vojne zatekli na njeno ozemlje.

Po uradni zgodovini je Hitler skupaj z Evo Braun - s katero se je poročil dan prej - storil samomor 30. aprila 1945 v svojem podzemnem bunkerju v Berlinu, ko so sovjetske čete napredovale proti središču mesta. Njihova telesa so bila delno sežgana in pokopana v plitvem kraterju bombe. Sovjetski vojaki so pozneje našli posmrtne ostanke in jih identificirali s pomočjo zobnih kartotek, po dokumentih MI5 pa je KGB truplo uničil leta 1970, obdržal pa je le del čeljusti in lobanje.



Toda skoraj sočasno z novico o Hitlerjevi smrti so začele krožiti teorije, da je preživel in pobegnil s pomočjo nacistične "podganje linije".

CIA ima poročilo o obdukciji, ki potrjuje Hitlerjevo smrt, vendar drugi dokumenti potrjujejo sume terenskih agentov, da je morda pobegnil v Južno Ameriko pod lažnim imenom. Ena od datotek iz oktobra 1945 navaja, da so agenti ameriškega vojnega ministrstva obvestili FBI o Hitlerjevem morebitnem skrivališču v spa hotelu v La Faldi v Argentini. Lastnica hotela in njena družina so bili »navdušeni simpatizerji Hitlerja« in so prek ministra za propagando Josepha Goebbelsa že v dvajsetih letih prejšnjega stoletja donirali denar nacistični stranki.

"Hitler ni nikoli pozabil te podpore," piše v dokumentih.

"Njeno prijateljstvo s Hitlerjem je postalo tako tesno, da je z družino bivala z njim v istem hotelu med njegovimi letnimi obiski v Nemčiji."

Glede na poročilo je bil hotel pripravljen sprejeti Hitlerja, če bi potreboval "varen pobeg".

V drugem dokumentu iz oktobra 1955 agent Cie s kodnim imenom "CIMELODY-3" trdi, da je prek znanca prišel do nekdanjega SS vojaka Philippa Citroena, ki mu je "z gotovostjo" povedal, da je Hitler živ in v Kolumbiji. Citroen je trdil, da ga vidi vsak mesec, in predložil njegovo fotografijo, domnevno s Hitlerjem, na plaži v Tunji v Kolumbiji. Hitler naj bi uporabljal ime Adolf Schrietelmeier in se januarja 1955 preselil iz Kolumbije v Argentino.



Citroën je dodal, da je glede na to, da je minilo deset let od konca vojne, "zavezniška pravica" do pregona Hitlerja za vojne zločine zastarala.

4. novembra 1955 je CIA odobrila nadaljnjo preiskavo prek osebe s kodnim imenom "GIRELLA", vendar je bilo kasneje ugotovljeno, da bo preiskava zahta "ogromna sredstva z minimalnimi možnostmi za konkretne rezultate." Posledično je bila operacija zaprta, po letu 1955 pa ni nobenih dodatnih dokumentov, ki bi kazali, da se je iskanje nadaljo.

Čeprav ni dokazov, da je Hitler dejansko preživel in pobegnil iz Evrope, je res, da so številni nacistični zločinci uporabili "podganje črte", da bi ušli roki pravice.

Znano je, da je izraelski Mosad leta 1960 v Argentini tajno aretiral Adolfa Eichmanna in ga odpeljal v Jeruzalem, kjer je bil obsojen na smrt. Razvpiti zdravnik SS Josef Mengele, znan kot "angel smrti" zaradi svojih poskusov v Auschwitzu, je prav tako pobegnil v Južno Ameriko in umrl leta 1979 v Braziliji.

Konec prejšnjega meseca je argentinski notranji minister Guillermo Alberto Francos napovedal, da bo država odprla vse datoteke o nacistih, ki so po vojni našli zatočišče v Argentini.

"Predsednik je ukazal, da so vsi relevantni dokumenti katere koli državne institucije javno dostopni, ker ni razloga, da bi ostali zaupni," je Francos dejal za Buenos Aires Times.

Datoteke bodo vsebovale informacije o finančnih transakcijah, bančnih računih in o tem, kako so bile "podganje linije" uporabljene za nacistične pobege.

Ocene kažejo, da je okoli 10.000 nacističnih in fašističnih zločincev po drugi svetovni vojni z begom v Argentino in druge države Latinske Amerike ušlo roki pravice.
WWW-NEWSEXCHANE.WEBREDIRECT.ORG   Natisni



Avtor 2020 - 2025 © | Pravila | Pišite nam | skupaj obiskov od 31.3.2020.
Ves materijal z naše strani se lahko kopira na druge spetne strani DELITE IN OZAVEŠČAJTE DRUGE!

EUSEARCH (slo,cro,eng) | NOVICE | KUHAJMO | FILESI (angleščina) | SHOPMAX | WIKISLO | GRABOVOI ŠTEVILA | RAZLAGA SANJ