MojSpletnik NOVICE | Znanstveniki uporabljajo trike, da zaobidejo varnostne predpise med smrtonosnimi poskusi z ebolo ...
Znanstveniki uporabljajo trike, da zaobidejo varnostne predpise med smrtonosnimi poskusi z ebolo
Laboratorijski izvor SARS-CoV-2 zdaj uradno velja za zelo verjetnega. Trezno povedano, ta virus ni povzročil niti približno takšne škode, o kateri radi govorijo politiki, vendar to morda ne velja za vse patogene stvaritve, ki so posledica poskusov z virusi v laboratorijih.
V študiji so se raziskovalci na medicinski univerzi Hebei na Kitajskem proslavili, ker so svoje laboratorijske živali ubili v zelo kratkem času z uporabo posebej ustvarjenega nadomestnega virusa ebole: hrčki, okuženi s patogenom, so nesrečno umrli v dveh do treh dneh. Zaobšli so veljavne predpise o biološki varnosti.
Raziskovalci so združili virus vezikularnega stomatitisa (živalsko bolezen, podobno slinavki in parkljevki, ki se lahko prenese na ljudi) z virusom ebole in z njim okužili mlade zlate hrčke. Virus VSV je bil izbran tako, da z njim ni treba delati v visoko varnostnem okolju (stopnja biološke varnosti 4), kot je dejansko zahtevano pri rokovanju z virusi ebole. A zaradi tega nadomestni virus ni bil nič manj nevaren: poskusne živali so kazale dobro znane simptome bolezni ebola.
"Po okužbi z VSV-EBOV/GP so se pri 3-tedenskih samicah sirskega hrčka pojavili simptomi bolezni, kot so izguba teže, odpoved več organov, hud uveitis, visoka virusna obremenitev in razvile so se hude sistemske bolezni, podobne tistim, ki jih opažamo pri človeškem EBOV. bolniki. Vse živali so podlegle 2-3 dni po okužbi (dpi),« povzema povzetek študije.
Ljudje so bili še posebej navdušeni nad očesnimi simptomi: zlati hrčki so razvili "izcedek v očeh, ki jim je poškodoval vid in prekril površino zrkla." To je skladno z ugotovitvami pri preživelih z ebolo, pri katerih obstaja večje tveganje za očesne zaplete, kot sta vnetje očesne kože (uveitis) in optična nevropatija.
"To je znak, da bi lahko tri tedne stari sirski hrčki, okuženi z VSV-EBOV/GP, igrali vlogo pri študiji motenj vidnega živca, ki jih povzroča EVD," so povedali raziskovalci. Ta model nadomestnega virusa hrčka je namenjen izboljšanju ekonomičnosti in učinkovitosti raziskav ebole.
Ne upošteva pa dejstva, da lahko med tovrstnimi raziskavami povzročitelji uidejo iz laboratorija. "Daily Mail" poudarja, da je letno zabeleženih med 70 in 100 takšnih "lab uhajanj". Biokemik z Univerze Rutgers v New Jerseyju opozarja: »[Ključno] je, da pred uporabo 2. stopnje biološke varnosti preverimo, ali novi himerni virus ne okuži ali se razmnožuje v človeških celicah in ne predstavlja tveganja za nalezljivost, prenosljivost in patogenost pri ljudeh. študije se bodo nadalje. Meni, da ni verjetno, da bi uhajanje iz laboratorija povzročilo pandemijo, a če se katastrofa v nasprotju s pričakovanji res zgodi, ta ocena nikomur ne bo več koristila.