MojSpletnik NOVICE | Jeff Bezos vlaga 60 milijonov dolarjev v zmanjšanje stroškov, izboljšanje okusa in povečanje hranilne vrednosti ponarejenega mesa ...
Jeff Bezos vlaga 60 milijonov dolarjev v zmanjšanje stroškov, izboljšanje okusa in povečanje hranilne vrednosti ponarejenega mesa
Bezosov zemeljski sklad je objavil začetno zavezo v višini 60 milijonov dolarjev za ustanovitev sklada za izboljšanje alternativnega mesa tako, da bo postalo cenejše in boljšega okusa.
Zaročenka Jeffa Bezosa, Lauren Sanchez, ki je tudi podpredsednica Bezos Earth Fund, je v torek, 19. marca, napovedala ustanovitev Bezosovih centrov za trajnostne beljakovine (BCSP).
60 milijonov dolarjev bo financiralo ustanovitev raziskovalnih centrov BCSP na več univerzah v naslednjih petih letih. Ti raziskovalni centri se bodo osredotočili na zmanjševanje stroškov proizvodnje ponarejenega mesa ter povečanje kakovosti in hranilne vrednosti tako imenovanih "trajnostnih beljakovinskih izdelkov". Začetne naložbe bodo namenjene tudi pobudam za izboljšanje okusa in teksture umetnega mesa. "Obstajajo tudi izjemne priložnosti za izboljšanje teksture in izboljšanje okusa z inovacijami v celični biologiji in inženirstvu," je dejal Bezos Earth Fund v izjavi.
Začetna naložba je del zaveze sklada Bezos Earth Fund, da zagotovi 1 milijardo dolarjev za "preoblikovanje hrane". To je pripeljalo do tega, da je Bezosovo ogromno bogastvo med drugim usmerjeno v projekte, povezane z zmanjšanjem emisij metana, spodbujanjem industrije gojenja morskih alg in raziskovanjem alternativ sežiganju pridelkov.
Potrošniki še vedno verjetno ne bodo prešli na ponarejeno meso zaradi stroškov, okusa in hranilne vrednosti
V sporočilu za javnost, ki ga je izdal Bezos Earth Fund, je sklad opozoril, da bo začetna naložba v inovacije v vseh vrstah alternativnih beljakovin, vključno z rastlinskim, laboratorijsko pridelanim in fermentiranim mesom. Financiranje bo usmerjeno v vse pobude, ki se osredotočajo na "glavne ovire" za rast industrije, in sicer zmanjšanje stroškov, izboljšanje kakovosti in prehranske koristi.
Te težave so znatno zadušile rast industrije gojenega mesa. Doslej sta samo dve taki podjetji prejeli odobritev FDA za prodajo njihovih ponarejenih mesnih izdelkov, kar kaže, da so te vrste živil še daleč od vstopa na glavni trg po dostopni ceni.
Študija neprofitne organizacije Good Food Institute je še razkrila, da potrošnike najbolj skrbi cena, sledi okus hrane, ki jo zaužijejo, in glavni razlogi, zaradi katerih se odvračajo od nakupa rastlinskih izdelkov.
Do danes proizvodnja gojenega mesa stane približno 17 dolarjev na funt, kar bi lahko stalo vsaj 40 dolarjev na funt, ko pride v trgovine. Rastlinska govedina stane dvakrat več kot običajna govedina in štirikrat več kot piščanec. Zaradi teh cen so investicije leta 2023 upadle za 78 odstotkov.
Sanchezova je v svojem sporočilu BCSP trdila, da so v laboratorijsko pridelani mesni industriji potrebne "inovacije", da bi svetu omogočili, da "v tem stoletju nahrani 10 milijard ljudi z zdravimi, trajnostnimi beljakovinami."
"To bo zahto veliko inovacij," je dodala. "Veliko vlagamo v živinorejski sektor in v izume, ki bodo strankam dali možnosti mesa, ki so boljše za Zemljo."
Oglejte si ta posnetek iz oddaje The HighWire, ko voditelj Del Bigtree in sovoditelj, preiskovalni novinar Jefferey Jaxen razpravljata o propadu industrije lažnega mesa.