MojSpletnik NOVICE | EU želi uvesti pravilo prepovedi popravila avtomobilov, starejših od 15 let ...
EU želi uvesti pravilo prepovedi popravila avtomobilov, starejših od 15 let
Robin Roberts (WheelsWithinWales) piše ... Glede na to, da bo motor z notranjim zgorevanjem v ne tako daljni prihodnosti poslan v zgodovino, so se pojavile nedavne informacije o načrtu Evropske unije za omejitev popravil starejših vozil, poroča EuroWeekly.
Predlog, ki ga je pripravila Evropska komisija in ga je treba še ratificirati, je namenjen postopni opustitvi starejših vozil, ki bolj onesnažujejo okolje, v korist okolju prijaznejših možnosti. Ta prihodnja uredba, ki čaka na odobritev Evropskega parlamenta in Sveta, uvaja pojem "preostalo vozilo".
V to kategorijo spadajo avtomobili, ki imajo okvare v glavnih komponentah, kot so motorji, menjalniki, zavore ali krmiljenje in veljajo za stare (po možnosti okoli 15 let). Ko bi bila ta vozila označena kot zaostala, bi bila prepovedana večja popravila in bi bila verjetno odstranjena.
Ambiciozen program EU Fit for 55 si prizadeva za odpravo neposrednih emisij iz prometa do leta 2050, z vmesnimi cilji, ki vključujejo 55-odstotno zmanjšanje do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.
Pomemben korak na tej poti je prepoved novih avtomobilov z motorji z notranjim zgorevanjem po letu 2035, razen vozil na morebitna bodoča sintetična goriva. Vendar realnost predstavlja izzive, saj uporaba nizko- ali brezemisijskih vozil v EU zaostaja za pričakovanji in se med državami članicami močno razlikuje.
Španija ima na primer povprečno starost vozil več kot 14 let, pri čemer je več kot 47 odstotkov vozil starejših od 15 let.
Ti trendi niso omejeni na države južne Evrope ali države z nižjimi dohodki; Povprečna starost vozila v Nemčiji je okoli 10 let, Francija pa to statistiko presega.
Ta starajoči se vozni park je spodbudil Evropsko komisijo, da predlaga ukrepe za skrajšanje življenjske dobe avtomobilov.
Bistvo polemike je v osnutku uredbe, ki na novo opredeljuje klasifikacijo odpadkov in ravnanje z odpadnimi vozili ter spodbuja krožno gospodarstvo.
Urad Evropske komisije v Španiji je pojasnil, da predlog ne namerava preprečiti nujnih popravil ali zamenjav motorjev v standardnih avtomobilih.
Uredba določa pogoje, pod katerimi se vozilo šteje za tehnično nepopravljivo ali zastarelo. To vključuje večje poškodbe, kot so ureznine, varjenje, vžig, potopitev ali manifestacija nepopravljivih tehničnih okvar.
Kontroverzno je, da se lahko vozilo, ki zahteva zamenjavo večjih delov ali katerega stroški popravila presegajo njegovo tržno vrednost, prav tako opredeli kot zapuščeno. To vzbuja zaskrbljenost glede morebitnega vpliva na sektor delavnic in ohranjanje klasičnih avtomobilov. Čeprav predlog ne sili lastnikov v oddajo svojih vozil, vzbuja dvom o prihodnosti popravil in prodaje vozil, zlasti avtomobilov, ki bi lahko veljali za zgodovinske.
Skratka, predlog nove uredbe EU o avtomobilih, ki je del njene širše okoljske strategije, je večplastno vprašanje.
Prizadeva si za spodbujanje čistejše prihodnosti, vendar postavlja vprašanja o njegovih posledicah za lastnike vozil, avtomobilsko industrijo in ohranjanje avtomobilske dediščine.
Komentarji Wheels-Alive: »Tanek konec klina … Še en nesmiseln predlog, ki bi, če bi bil ratificiran, omogočil, da se popolnoma sposobna vozila (vključno s klasičnimi avtomobili) pošlje na odlagališče, kljub dejstvu, da so bile emisije CO2 proizvedene, medtem ko je bilo vozilo pogon (celo s fosilnimi gorivi) na splošno veliko nižji ravni od tistih, ki izhajajo iz proizvodnje novega avtomobila – ne glede na to, ali ga poganja motor z notranjim zgorevanjem ali elektrika – za njegovo zamenjavo!
Poleg tega, kot smo že omenili, so ogljično nevtralna sintetična/e-goriva že na voljo (vendar jih organi v Združenem kraljestvu in drugod očitno ignorirajo), ki bi jih lahko uporabili za ohranjanje starejših vozil in pomagali pri hitrejšem doseganju 'neto ničle' ... ”