|
|
Sreda, 05.Februar 2025 ob 18:51:19 |
 |
Predsednik Javier Milli je zunanjemu ministru Gerardu Wertheinu naročil, naj umakne sodelovanje Argentine v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). To odločitev je sporočil tiskovni predstavnik Manuel Adorni, ki je nato podal uradno izjavo, v kateri je pojasnil, da odločitev temelji na globokih nesoglasjih med vlado in obvladovanjem zdravstvene krize med pandemijo koronavirusa.
Besedilo, objavljeno v torek, navaja, da je organizacija po mnenju izvršne veje oblasti padla na svojem največjem preizkusu, spodbujanju "večne karantene brez znanstvene podlage" med bojem proti pandemiji COVID-19.
"Današnja analiza kaže, da smernice WHO ne delujejo, saj so rezultat političnega vpliva, ne znanosti." "Potrdile so tudi svojo nefleksibilnost, da bi spremenile svoj pristop in se namesto priznanja napak odločile, da bodo še naprej prevzemale pristojnosti, ki jim ne pripadajo, in omeje suverenost držav," so zapisali v izjavi.
In dodaja: »V mednarodni skupnosti je treba premisliti, zakaj obstajajo nadnacionalne organizacije, ki jih financirajo vsi, ki ne izpolnjujejo ciljev, za katere so bile ustanovljene, se ukvarjajo z mednarodno politiko in se skušajo vsiliti nad države članice.«
Predsedniški tiskovni predstavnik Manuel Adorni je pred tem posredoval podrobnosti o odločitvi vlade glede WHO. "Skupaj z vlado Alberta Fernandeza so izvedli najdaljšo izolacijo v zgodovini človeštva in zanikali neodvisnost od političnega vpliva nekaterih držav," je dejal uradnik na tiskovni konferenci.
In dodal: "Argentini ne bomo dovolili, da bi mednarodna organizacija vplivala na našo suverenost, kaj šele na naše zdravje."
Adorni je poudaril, da Argentina trenutno ne prejema finančne pomoči WHO za upravljanje zdravja. Zato ta odločitev ne bo povzročila izgube sredstev ali vplivala na kakovost zdravstvenih storitev.
Vlada meni, da bo ta odločitev državi omogočila večjo prožnost pri usklajevanju zdravstvene politike s svetovnim kontekstom in interesi prebivalcev. »In ponovno potrjuje našo pot k državi s suverenostjo, tudi na področju zdravja; "Kot je dejal predsednik, odločitve v Argentini sprejemajo Argentinci," je poudaril Adorni.
Ta odločitev ima tudi geopolitični kontekst. Nekaj ur pred prevzemom funkcije za drugi mandat predsednika ZDA je Donald Trump podpisal izvršni ukaz, s katerim je svoji državi ukazal, da zapusti WHO, pri čemer je navedel podobne argumente v zvezi z njenim ravnanjem s pandemijo COVID-19.
WHO je takrat javno izrazila obžalovanje zaradi te odločitve. "WHO ima ključno vlogo pri varovanju zdravja in varnosti ljudi po vsem svetu, vključno z Američani, z obravnavanjem temeljnih vzrokov bolezni, krepitvijo zdravstvenih sistemov ter odkrivanjem, preprečevanjem in odzivom na nujne zdravstvene razmere, vključno z izbruhi bolezni, pogosto na nevarnih mestih, kjer drugi ne morejo posredovati," je zapisano v odgovoru.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je specializirana agencija Združenih narodov, odgovorna za koordinacijo javnega zdravja na mednarodni ravni. Ustanovljeno je bilo 7. aprila 1948 in ima sedež v Ženevi v Švici. Njegov glavni namen je zagotoviti dostop do zdravstvenega varstva za vse ljudi, spodbujati preprečevanje bolezni, medicinske raziskave in se odzvati na nujne zdravstvene razmere.
WHO ima ključno vlogo v boju proti epidemijam in pandemijam, kot je COVID-19, in se ukvarja s programi cepljenja, prehrano in dostopom do osnovnih zdravil. Prav tako sodeluje z vladami in drugimi organizacijami za izboljšanje zdravstvenih sistemov in vzpostavitev mednarodnih standardov v medicini in zdravstveni varnosti.
Med in po pandemiji COVID-19 je WHO prejela številne kritike iz različnih sektorjev, vključno z vladami, zdravstvenimi strokovnjaki in neodvisnimi organizacijami. Nekatere glavne kritike so bile povezane z zamudo pri razglasitvi pandemije, negotovostjo glede Kitajske – od koder virus izvira, protislovnimi sporočili o maskah in drugih zaščitnih ukrepih, dvomih o prenosu virusa, ravnanju s cepivi, počasnosti pri ugotavljanju izvora virusa ter pomanjkanju globalnega vodstva in koordinacije.
Med pandemijo je vlada Alberta Fernandeza uvedla eno najdaljših in najstrožjih karanten na svetu. Če upoštevamo od začetka ASPO do njegove skoraj popolne sprostitve oktobra 2021, je karantena v Argentini trajala približno 19 mesecev z različnimi stopnjami omejitev v tem obdobju.
|
Komentarji 0Trenutno ni komentarja na na ta članek ... ...
OPOMBA: Newsexchange stran ne prevzema nobene odgovornosti glede komentatorjev in vsebine ki jo vpisujejo. V skrajnem primeru se komentarji brišejo ali pa se izklopi možnost komentiranja ...
|
|
|
|
Javier Milli |
Galerija:
| |