Skupina znanstvenikov, povezanih s Svetovnim gospodarskim forumom (WEF), je pravkar razkrila nov lažni "mesni" izdelek, ki je bil v laboratoriju vzgojen iz plesni.
Novo sintetično "meso" brez živali so ustvarili raziskovalci iz nacionalnega laboratorija Lawrence Berkeley in univerze California-Berkeley.
Joachim Seel, višji znanstveni sodelavec v nacionalnem laboratoriju Lawrence Berkeley, je naveden kot "prispevek agende" za globalistični WEF.
Znanstveniki trdijo, da so "odklenili potencial gliv" za ustvarjanje tega, kar imenujejo "trajnostne, zdrave in okusne alternative hrani".
Ker globalisti že močno spodbujajo mlečne izdelke brez živalskega izvora in vegetarijanske "mesne" nadomestke, ta nova raziskava globlje obravnava vlogo biotehnologije pri nadomeščanju kmetijske industrije.
Vayu Hill-Maini, kuhar, ki je postal bioinženir in sodelavec bioznanosti v Berkeley Labu, skupaj z ekipo raziskovalcev verjame, da je njihovo ponarejeno meso v ospredju te prehranske revolucije.
Raziskovalci, povezani z WEF, so skušali raziskati, kako bi lahko genske spremembe v glivah uporabili za ustvarjanje "hrane" za množično javno porabo.
"Mislim, da je temeljni vidik sintetične biologije ta, da imamo koristi od organizmov, ki so se razvili, da so resnično dobri v določenih stvareh," je v sporočilu za javnost dejal Hill-Maini, podoktorski raziskovalec na UC Berkeley.
"Kar poskušamo storiti, je pogledati, kaj glive ustvarjajo, in poskusiti to odkleniti in izboljšati.
"In mislim, da je pomembno to, da nam ni treba uvajati genov iz zelo različnih vrst.
"Raziskujemo, kako lahko stvari združimo in odklenemo, kar je že tam.
Raziskava, objavljena v reviji Nature Communications, se je osredotočila na večcelično glivo, znano kot Aspergillus oryzae ali plesen.
Ta goba ima dolgo zgodovino v vzhodni Aziji, kjer se uporablja za fermentacijo škroba v sake, sojino omako in miso.
Z uporabo sistema za urejanje genov CRISPR-Cas9 je ekipa naredila natančne spremembe v nastajajočem genomu.
Te modifikacije so nekoč bele gobe spremenile v rdeče, kar je omogočilo ustvarjanje "hamburgerjev" na osnovi gob z minimalno obdelavo.
"Menimo, da je veliko prostora za raziskovanje teksture s spreminjanjem morfologije celic, podobnih vlaknom," pojasnjuje Hill-Maini, ki je bil med študijo član Millerjevega inštituta za temeljne znanstvene raziskave na UC Berkeley.
"Torej bi morda lahko programirali strukturo vlaken serije, da bi bila daljša, kar bi dalo izkušnjo, ki je bolj podobna mesu.
"In potem lahko razmišljamo o povečanju sestave lipidov za občutek v ustih in nadaljnjo prehrano.
»Zelo sem navdušen nad tem, kako lahko glivo podrobneje preučimo in, veste, pogledamo njeno strukturo in metabolizem za hrano.
Ta raziskava ne le odpira vrata novim virom hrane, ki zaobidejo stroške in etična vprašanja, povezana s proizvodnjo mesa, ampak predstavlja tudi pomemben napredek na področju sintetične biologije.
Glive s svojo sposobnostjo učinkovite pretvorbe ogljika v široko paleto molekul ponujajo neizkoriščen vir za proizvodnjo hrane, biogoriv in celo zdravil.
"Ti organizmi so bili uporabljeni za proizvodnjo hrane že stoletja in so neverjetno učinkoviti pri pretvarjanju ogljika v široko paleto kompleksnih molekul, vključno s številnimi, ki bi jih bilo skoraj nemogoče proizvesti s klasičnim gostiteljem, kot je pivski kvas ali E. coli," ugotavlja. Jay Kiesling, višji znanstvenik v laboratoriju Berkeley in profesor na UC Berkeley.
"S sprostitvijo potenciala razvoja teh orodij sprostimo potencial velike nove gostiteljske skupine, ki jo lahko uporabimo za proizvodnjo hrane, dragocenih kemikalij, visokoenergijskih biogoriv in zdravil.
"To je vznemirljiva nova pot za bioproizvodnjo."
Hill-Maini pravi, da je odločen zagotoviti, da bodo prihodnji izdelki na osnovi gob ne samo "trajnostni in zdravi", temveč tudi široko uživani.
Ekipa zdaj izvaja poskuse z Neurospora intermedia, drugo večcelično glivo.
Razviti nameravajo novo sladico, saj poskušajo tradicionalne mesne in mlečne izdelke nadomestiti z laboratorijsko pridelano »hrano«.
SlayNews
|