KRISTUS
se simbolično navezuje na vsebine, ki se bolj kot uma dotaknejo duše in srca in ki pustijo globok pečat v vaših prepričanjih.
V sanjah se pojavi takrat, ko ste obremenjeni z osebnimi duhovnimi vprašanji, lahko pa tudi predstavlja željo po pridobitvi notranjega miru in služenju drugim.
če ga vidite - pojavile so se prave okoliščine za bolj poglobljeno brskanje po sebi; očitno je nastopil čas, ko se boste obrnili vase in v svojih globinah odkrili nove svetove, pa tudi rešili skrbi
če vidite samo njegov glavo - sanje namigujejo, da bo vaš razvoj šel v smer duhovnosti
če moli - sanje napovedujejo veselje in tolažbo, ki ju boste deležni v žalosti
če govori - sanje izražajo dobro voljo
križan - namiguje na stres in opozarja na nesrečo, zato ne prenašajte kar tako mirno trpljenja in se ne smilite sami sebi; glej še križ
Verski simboli se pojavljajo tudi v sanjah ljudi, ki niso verni. Za to obstajata vsaj dva razloga: prvič, tudi ti ljudje so bili že večkrat izpostavljeni verskim naukom, in drugič, v vsakem človeku ( v njegovi podzavesti) naj bi bil instinkt, ki mu pravimo vera.
Preden določite svoj pomen sanj, v katerih se pojavlja Kristus, pretehtajte sledeče možnosti:
1. Lahko predstavlja popolnost; v tem primeru je vaš »pravi jaz.« Vendar pa ljudje nismo popolni in podoba Kristusa nas iz tega razloga presega. Kljub temu še vedno mislimo, da popolnost lahko dosežemo, zato naj bi Kristus predstavljal naše potenciale in osebnost, kakršna lahko postanemo.
2. Zgornje trditve veljajo še bolj. Če se vam v sanjah Kristus prikazuje kot otrok. Glejte tudi Otrok, 3. in 4. odstavek.
3. 1. Odstavek velja tudi, če v sanjah Kristusa povezujete s homoseksualnostjo ali biseksualnostjo. Hermafrodit ( dobesedno pomeni to združitev Boga Hermesa in Boginje Afrodite) se v religiozni simboliki pojavlja večkrat, npr v hinduistični religiji kot Šiva, ki je deloma moški in deloma ženska. Predstavlja združitev nasprotij. Na psihičnem področju pomeni združitev sil, kot sta zavest in podzavest, misli in občutki, duša in telo, introvertiranost in ekstrovertiranost. Glejte tudi Poroka.
4. Kristus na križu je simbol mučeništva. Če se z njim večkrat poistovetite, se vprašajte, kakšen smisel sploh leži v tem. Ali vas takšno početje osrečuje? Občasno vam mogoče daje občutek nadrejenosti in drugačnosti, toda v dolgoročnem smislu vas prav gotovo ne more osrečiti.
Sanje vam najbrž sporočajo, da se objektivno ocenite in se znebite fantazij, ki so vas prevzele. V veliko pomoč vam bo, če se boste spomnili, ob kateri priložnosti ste prvič prevzeli mučeniško vlogo. To bo najbrž kakšna izkušnja iz otroštva, ki vam je vzbudila občutke krivde. Ti občutki bodo skoraj gotovo namišljeni in ne bodo imeli nobenega pravega vzroka (Npr., ali ste v otroštvu čutili erotična poželenja do starša nasprotnega spola? Saj smo jih vsi).
Zapomnite si, da niste v rokah neizprosne usode, ki jo v bistvu sestavljajo podzavestne želje .
5. Kaj Kristus počne ali govori? Ali koga zdravi? V tem primeru je najbrž prikazana naravna moč zdravljenja, ki leži znotraj vas. Ker se prikazuje skozi sanje pomeni, da se nahaja v vaši podzavesti. Prvi korak k aktivaciji te moči, je spoznavanje samega sebe. Najprej morate odkriti nasprotne si sile ( pozitivne in negativne), ki so ključ do začetka zdravljenja. V psihološkem pomenu zdravljenje predstavlja popolnost in harmonijo ( razrešitev vseh večjih notranjih konfliktov).
Kadar se v sanjah pojavi podoba Kristusa, ki zdravi ljudi, je to običajno dober znak. Pomeni, da vam podzavest na voljo daje svoje sposobnosti zdravljenja. Ne zavrnite jih.
6. Ali Kristus izžareva odpuščanje? To lahko pomeni, da so vas prevzemali občutki krivde, ki ste jih nato identificirali kot simptome notranjega konflikta. Sedaj ste se jih pripravljeni znebiti. Druga možna razlaga je, da vam rešitev ponuja podzavest.
Pravzaprav pomeni odpuščanje razrešitev občutkov krivde in bojazni ( pred kaznovanjem). Glavno vlogo pri tem igra razum, ki lahko sprevidi njihove nedolžne vzroke. Le kako je možno, da so nedolžni vzroki sposobni vzbuditi občutke krivde? Odgovor leži v domišljiji, ki je še posebej aktivna v otroštvu ( psihologinja ;;;Jean Piaget je trdila, da otrok ne razlikuje med resničnostjo in svetom domišljije). Ta iz popolnoma naravnih želja in nagonov napravi grehe, zaradi katerih nato mislimo, da si zaslužimo kazen.
7. Ali je podoba Kristusa v sanjah pasivna in se ne upira?Mogoče vam sanje prikazujejo vaš življenjski vzorec, ki ga morate spremeniti. Vzorec je seveda negativen, saj menite, da nič ni odvisno od vas in da je za vse, kar se vam zgodi kriva usoda. Sanje vas tako napeljujejo na pozitivno mišljenje, kjer bo ego nekaj prostora pustil modrosti iz vaše podzavesti, napačne želje pa bodo dale prostor za doseg stvari, ki si jih želi vaša notranjost ( ki predstavlja vašo pravo usodo).
8. Ali se vam prikazuje podoba Kristusa pri vstajenju? To je lahko znak prenovitve in velike spremembe vaše osebnosti, kjer boste za seboj pustili vse konflikte in nasprotja, ter zaživeli polnejše in srečnejše.
9. Ali Kristusa obdajajo štiri postave ( štirje evangelisti oz. njihovi simboli: angel, lev, vol in orel)? Temu se reče mandala (glejte Mandala), predstavlja pa celovitost uma.
Ni se varno preveč zanašati na bitje, ki nismo mi sami.Npr. odlaganje grehov na Kristusa se lahko zdi koristno in celo zdravo, vendar pa ideje ne smemo vzeti preveč dobesedno. Služiti nam mora kot prispodoba za naše notranje procese, kjer se sami spoprimemo z grehi.
Za pojav Kristusove podobe v sanjah je odgovorna podzavest, ki vam s tem razkriva vsebino globin vaše podzavesti.
Vse omenjeno pa ne nasprotuje religioznemu pogledu na Kristusa kot na večno resnico. Zdi se namreč, da v umu vsakega človeka obstaja plast, ki ni njegova, ampak pripada Naravi. Psihologija in teologija se tako srečata v mističnem razumevanju Kristusa kot »svetovnega jaza«, ki se nahaja v vsaki osebi.Na ta način so vsa živa bitja del iste resničnosti. Če vse omenjeno drži, je to osnova za odnos med posameznikom in Bogom. Ta odnos je lahko vir gotovosti in samozavesti, ter služi tudi kot zaščita pred bojaznijo.
|