NEWSEXCHANGE CRO | Evropski sud za ljudska prava osudio Francusku zbog neuspeha u zaštiti devojaka koje su prijavile silovanje ...
Evropski sud za ljudska prava osudio Francusku zbog neuspeha u zaštiti devojaka koje su prijavile silovanje
PARIZ (AP) – Evropski sud za ljudska prava (ECHR) je u četvrtak presudio u korist tri žene koje su tvrdile da su silovane kada su imale 13, 14 i 16 godina, zaključivši da francuske vlasti nisu učinile dovoljno da ih zaštite.
Ova presuda verovatno će podstaći dalju debatu o uključivanju pristanka u zakon o seksualnim deliktima, koja je ponovo pokrenuta prošlogodišnjim suđenjem za silovanje i drogiranje koje je šokiralo Francusku. Francuska je preduzela korake ka strožijim kaznama za silovanje i seksualna zlostavljanja, uključujući zakon iz 2021. godine koji kaže da dete mlađe od 15 godina ne može dati pristanak na seks sa odraslim, ali pojam pristanka još uvek nije uvršten u pravnu definiciju silovanja.
U svim trima slučajevima koje je razmatrao sud, tužiteljke su tvrdile da su njihove godine i ranjivost u tom periodu trebalo da budu bolje uzeti u obzir.
Sud je presudio da ljudi odgovorni za istraživanje navodnih zločina i francuski sudovi nisu učinili dovoljno da zaštite žene koje su tvrdile da su silovane. U dva od tri slučaja, Sud je naveo da krivični postupci nisu vođeni brzo niti sa potrebnom pažnjom.
Sud je osudio Francusku zbog kršenja članova Evropske konvencije o ljudskim pravima koji zabranjuju mučenje i nečovečno ili ponižavajuće postupanje, kao i kršenje prava žena na poštovanje njihovih privatnih života.
„Sud je smatrao da domaći sudovi nisu pravilno procenili uticaj svih okolnosti u vezi sa događajem; niti su dovoljno uzeli u obzir, prilikom procene da li su tužiteljke bile sposobne da razumeju i daju pristanak, posebno ranjive situacije u kojima su se nalazile, posebno imajući u vidu njihove godine“, rekao je sud (ECHR).
Sud je takođe primetio „nedostatak brzine i pažnje u sprovođenju krivičnih postupaka“ u dva od tri slučaja.
Prvi se odnosio na tinejdžerku koja je tvrdila da su je 2009. godine silovala dvojica 21-godišnjih muškaraca, vatrogasaca stacioniranih u kasarnama u blizini njenog doma. Devojka je opisala sebe kao psihološki nestabilnu i zlostavljanu u školi, zbog čega je uzimala lekove i više puta bila hospitalizovana na dečijem psihijatrijskom odeljenju.
Ona je izjavila da je imala seksualne odnose sa jednim od vatrogasaca više puta. Dodala je da su njeni kontakt podaci kasnije „kružili“ među drugim vatrogascima na nekoliko vatrogasnih stanica, koji su je kontaktirali putem SMS-a ili Fejsbuka.
Drugi tužitelj je prijavio da je silovana od strane dva muškarca, starih 21 i 29 godina, kada je imala 14 godina. Treća žena prijavila je da je silovana sa 16 godina od strane 18-godišnjeg muškarca u svom domu, nakon jedne zabave.
U slučaju devojke koju su napali vatrogasci, sud je takođe utvrdio da su francuske vlasti „propustile da zaštite dostojanstvo tužiteljke, dopuštajući korišćenje navodno morališućih iz i iz koje izazivaju krivicu, koje su širile rodne stereotipe i mogle su narušiti poverenje žrtava u pravosudni sistem“.
Sud je napomenuo da nije bio zadužen da odluči da li su optuženi za zločine krivi, te da njegov zaključak ne može biti shvaćen kao mišljenje o krivici optuženih u pojedinim slučajevima.
Načini definisanja i procesuiranja silovanja u krivičnom pravu još uvek se veoma razlikuju širom Evrope. Iako neke zemlje koriste definiciju zasnovanu na pristanku, mnoge druge i dalje zahtevaju upotrebu sile ili pretnje kako bi se izrekle kazne.
Francuski zakon smatra da je silovanje počinjeno kada „se izvrši seksualna penetracija ili oralno-genitalni akt na osobi, uz nasilje, prinudu, pretnje ili iznenađenje“, ili na maloletniku mlađem od 15 godina kada je odrasli počinitelj najmanje 5 godina stariji.