Hepatitis A (starinsko tudi infekcijski hepatitis) je hepatitis, ki ga povzroča virus hepatitisa A in se prenaša z neposrednim stikom in fekalnooralno.
V svetu se vsako leto okuži s tem virusom okoli 10 milijonov ljudi. Čas med okužbo in nastopov simptomov (oziroma inkubacijska doba) znaša 28 dni.
Način okužbe
Virus hepatitisa A se večinoma prenaša po fekalnooralni poti (okužba s prenosom virusa iz bolnikovega blata v usta, na primer z umazanimi rokami, z onesnaženo vodo ...) ali z neposrednim tesnim stikom z osebe na osebo.
Glavni vzroki za širjenje HAV so slabe higienske razmere in slaba sanitacija okolja, kjer živimo, ter uživanje okužene vode in hrane. Virus se izloča v okolico z okuženim blatom. Ob nezadostni in neustrezni higieni rok se virus prenaša na hrano in različne predmete. Okužba se lahko prenaša tudi z okuženimi živili, med katerimi so najpogostejši termično neobdelani ali slabo obdelani morski sadeži, sadje, zelen, predvsem pa onesnažena pitna voda.
Posebna pazljivost je potrebna na potovanjih v t. i. endemična področja, to so dežele z nezadostnim higienskim standardom. Virus hepatitisa A se lahko prenaša tudi z analnooralnim spolnim odnosom, izjemno redko lahko tudi s sečem. Možen je tudi parenteralen prenos pri intravenskem uživanju nedovoljenih drog, vendar je izredno redek.
Potek okužbe
Inkubacijska doba hepatitisa A je okoli 28 dni (od 15 do 45 dni). Večina okužb pri otrocih je brez bolezenskih znakov, pri odraslih pa je bolezen po navadi močneje izražena in traja dlje.
V povprečju po 2–6 tednih bolezenski znaki izzvenijo in začne se obdobje rekonvalenscence. Pri približno 0,1 % obolelih pride do akutne odpovedi delovanja jeter z zelo visoko smrtnostjo. Za okužbo s HAV je značilna popolna ozdravitev brez posledic in brez kronične slike bolezni. Po prebolelem hepatitisu A ostaja doživljenjska imunost proti tej okužbi.